دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

انسان‌شناسی عرفانی بر اساس ارزیابی اندیشه‌های میر سیدعلی همدانی و سید حیدر آملی

 
تاریخ انتشار: 1397/09/08    

انسان‌شناسی عرفانی بر اساس ارزیابی اندیشه‌های میر سیدعلی همدانی و سید حیدر آملی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مهری تاجیک با عنوان «انسان‌شناسی عرفانی بر اساس ارزیابی اندیشه‌های میر سیدعلی همدانی و سید حیدر آملی» روز پنجشنبه هشتم آذرماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو مهری تاجیک با عنوان «انسان‌شناسی عرفانی بر اساس ارزیابی اندیشه‌های میر سیدعلی همدانی و سید حیدر آملی»، حجت‌الاسلام دکتر سعید رحیمیان و دکتر محمدابراهیم مالمیر به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام دکتر رضا الهی‌منش به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام دکتر امیر جوان‌آراسته، دکتر محمدجواد شمس و دکتر محمد عیسی جعفری به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

با توجه به بحران انسان­شناسی در دوره معاصر، بررسی موضوع انسان و انسان­شناسی در میراث پیشینیان، به‌ویژه عارفان مسلمان، می­تواند در مسیر مواجهه با این بحران به ما مدد رساند.

ازجمله عارفان مسلمان با مشرب و مذهب شیعی می­توان به دو عارف بزرگ قرن هشتم هجری، یعنی سید حیدر آملی (متولد: 720 ه.ق) و میر سید علی همدانی (متوفای ۷۸۶ ه.ق) اشاره نمود که در باب انسان­شناسی عرفانی مطالب دقیق و عمیقی را مورد اشارت قرار داده­اند. این دو عارف، علاوه بر اشاره به برخی از موضوعات کلی در باب انسان، او را در دو سطح نوعی و فردی مورد واکاوی قرار داده­اند و نیز برخی از فروعات انسان­شناسانه عرفانی نظیر لطائف سبعه انسانی، جبر و اختیار و سیر و سلوک را مورد واکاوی قرار داده­اند.از مطالعه تطبیقی نظریات ایشان در باب انسان می‌توان چنین نتیجه گرفت که:دو عارف در باب مراتب نزولی وجودی و صعودی شهودی و نیز مراتب ادراکی انسانی که از آن دو با عنوان لطایف وجودی و اطوار دل یاد می­شود از دیدگاه­های بسیار مشترکی با یکدیگر برخوردار هستند.همچنین از مقایسه دیدگاه آن دو عارف به‌خوبی برمی­آید که مسأله ولایت، خلافت و تصرف انسان کامل و دیگر شؤون او در دیدگاه آن دو از نقش اساسی برخوردار است.در عین این شباهت­ها، این دو عارف در باب مقصد و نحوه سیر و سلوک با یکدیگر توافق ندارند زیرا روش سیر و سلوکی سید حیدر آملی مبتنی بر روش هستی­شناسانه ابن عربی است، اما روش و طریقه میر سید علی همدانی مبتنی بر طریقت کبرویه و روش شطّار است. طریقت کبرویه منسوب به پیروان نجم­الدین کبری(متوفای: 618 ه. ق) است. آنان مسیر سیر و سلوک را در طریقه شطّار یا همان طریقه اهل حب و محبت بر محبت و عشق الهی خلاصه می­کنند.همچنین ادبیات این دو عارف در طرح مباحث عرفانی تا حدی متفاوت است. ریشه این امر را می­توان در فضای فرهنگی مذهبی مورد زیست آن دو دانست، زیرا سید حیدر آملی در فضای شیعی می­زیسته و طبعا ناگزیر از تقیه نبوده است، اما میر سید علی همدانی تا حدی مجبور به چنین امری بوده است.پژوهش حاضر با بهره­گیری از روش توصیفی تحلیلی و آنگاه مطالعه تطبیقی سامان یافته است.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز