دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

بررسی تطبیقی فناء فی الله در عرفان اسلامی و مکشه در مکتب ادویته ودانته با تأکید بر آراء ابن عربی و شنکره

 
تاریخ انتشار: 1397/08/30    

بررسی تطبیقی فناء فی الله در عرفان اسلامی و مکشه در مکتب ادویته ودانته با تأکید بر آراء ابن عربی و شنکره

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو حسن عبدی با عنوان «بررسی تطبیقی فناء فی الله در عرفان اسلامی و مکشه در مکتب ادویته ودانته با تأکید بر آراء ابن عربی و شنکره» روز دوشنبه 30 آبان‌ماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو حسن عبدی با عنوان «بررسی تطبیقی فناء فی الله در عرفان اسلامی و مکشه در مکتب ادویته ودانته با تأکید بر آراء ابن عربی و شنکره» دکتر رضا الهی‌منش به عنوان استاد راهنما، دکتر سید محمد روحانی به عنوان مشاور و دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در ميان مکاتب عرفان غيراسلامی، آموزه‌های مکتب ادويته ودانته با اصول و مبانی عرفان اسلامی تا حدودی قرابت دارد. در ميان آموزه‌های اين مکتب، آموزة «مُکشه» از ابعاد مختلفی به مقام «فنا فی الله» در عرفان اسلامی شباهت پيدا می‌کند. مطالعة تطبيقی ميان تبيين‌های ارائه شده در مکتب ادويته ودانته به ويژه از سوی شَنکَره دربارة مُکشه و تبيين محقّقان عرفان اسلامی به ويژه ابن‌عربی از مقام فنا فی الله می‌تواند به درک عميق‌تر از آموزة فنا فی الله کمک کند و ابعاد ناشناختة آن را بازنمايي کند. از اين رو اين که «چه وجوه اشتراک و چه وجوه تفاوتی ميان مقام «فنا فی الله» در عرفان اسلامی با تأکيد بر آراء محیی الدين ابن‌عربی و مقام «مُکشه» در مکتب ادويته ودانته با تأکيد بر آراء شَنکَره می‌توان يافت؟» دغدغة اصلی اين پژوهش است.

در اين تحقيق برای پاسخ به پرسش فوق، در مرحلة جمع‌آوری اطلاعات، از روش توصيفی استفاده شده است و سپس برای تجزيه و تحليل اطلاعات از روش تحليلی ـ مقايسه‌ای بهره گرفته شده است. بر اساس يافته‌های تحقيق به رغم وجود وجوه اشتراکی ميان دو مکتب دربارة فنا و مُکشه مانند وحدت شخصيّه بودن، تأکيد بر نقش معرفت، و ابزاری شمردن عمل، اين دو مکتب در تحليل نهايي از فنا فی الله و مُکشه تفاوت‌های اساسی با يک‌ديگر دارند که از جمله آنها می‌توان به اين موارد اشاره کرد: وجودی – معرفتی بودن مقام فنا در عرفان اسلامی و شهودی صرف بودن مُکشه در مکتب ادويته ودانته، تأکيد بر مبدء بودن حرکت حبّی برای فنا در عرفان اسلامی و مبدء بودن سَمساره برای مُکشه در مکتب ادويته ودانته، توجّه به نقش انسان کامل در فنا در عرفان اسلامی و عدم توجّه مکتب ادويته ودانته به نقش انسان کامل در مُکشه، پذيرش وجه خاصّ در عرفان اسلامی و ردّ آن در مکتب ادويته ودانته، اذعان به مرحلة بقا بعد الفنا در عرفان اسلامی و ردّ آن از سوی مکتب ادويته ودانته اشاره کرد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز