دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی:
به سادگی و به زودی رابطه بین ایران و عربستان برقرار نخواهد شد
با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود:
کرسی علمی ترویجی «بررسی جایگاه عرفانی اصحاب سر اهل‌بیت(ع)»
یادداشتی از دکتر طالبی دارابی؛
مفهوم «ظریف» قدرت معنایی!
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر الهی‌منش:
تمام عبادات از جمله زیارت اربعین دارای اسرار هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ماهیت ایمان از نگاه بوعلی سینا و توماس آکویناس
قابل توجه اعضای هیئت علمی و دانشجویان؛
سفر علمی به شهر قونیه برگزار می‌شود
نشست معرفی و نقد کتاب «درباره شر» برگزار شد:
موضوع رنج برای الهیات مدرن است/ الهیات عملی برای کاستن از رنج

ترجمه سه فصل کتاب مراقبت: رویکردی رابطه‌ای به اخلاق و تربیت اخلاقی به همراه مقدمه تحلیلی

 
تاریخ انتشار: 1397/10/06    

ترجمه سه فصل کتاب مراقبت: رویکردی رابطه‌ای به اخلاق و تربیت اخلاقی به همراه مقدمه تحلیلی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو حمیده فاتحی با عنوان «ترجمه سه فصل کتاب مراقبت: رویکردی رابطه‌ای به اخلاق و تربیت اخلاقی به همراه مقدمه تحلیلی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو حمیده فاتحی با عنوان «ترجمه سه فصل کتاب مراقبت: رویکردی رابطه‌ای به اخلاق و تربیت اخلاقی به همراه مقدمه تحلیلی» که روز پنجشنبه ششم دی‌ماه 1397 برگزار شد، دکتر عباس مهدوی به عنوان استاد راهنما و دکتر محمد کیوانفر به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

اخلاق مراقبت تنها چند دهه قدمت دارد. مراقبت هم ارزش است هم رویه. اخلاق مراقبت عنوان می‌کند که انسان‌ها سال‌های زیادی از عمرشان را وابسته به یکدیگرند، و هم‌چنین کسانی که برای مراقبت نیازمند به ما هستند، چنین مسئله‌ای برای‌شان از لحاظ ابعاد اخلاقی اهمیت زیادی دارد و همین باعث شکل‌گیری روابط مراقبت می‌شود که انسان‌ها را قادر به زندگی در کنار یکدیگر و پیشرفت می‌سازد. نحوه مراقبت از افراد خاص باید با ادعاهایی مانند عدالت جهانی که یک مسئله قابل توجه است، مطابقت پیدا کند.

 اخلاق مراقبت بیشتر روی عواطف و احساسات تأکید دارد. البته هر احساس و عاطفه‌ای ارزشمند نیست، اما در مقابل رویکردهای غالب کاملاً عقل‌گرایانه، چنین احساساتی در غالب همدردی، دلسوزی، حساسیت و مسئولیت‌پذیری نمود می‌یابند که به عنوان نوعی از احساسات اخلاقی قلمداد می‌شوند که باید نه تنها در پیاده‌سازی نهادینه‌سازی‌های منطقی رشد یابند، بلکه باید تمایل بهتری نسبت به چیزی که اصول اخلاقی مطرح می‌کنند، ارائه کنند. حتی خشم می‌تواند بخشی از یک ناراحتی اخلاقی قلمداد شود که باید زمانی درک شود که افرادی به صورت ناعادلانه یا غیرانسانی مورد برخورد قرار می‌گیرند. این بدان معنا نیست که گفته شود احساسات خام می‌توانند هدایتگر اخلاقیات باشند. احساسات باید منعکس شده و هدفمند باشند. اما از دیدگاه مراقبت، کُنش‌های احساسی که کلاً متکی بر منطق و استدلال‌ها یا محاسبات عقلی‌اند، ناقص و ناکارآمد قلمداد می‌شوند. اخلاق مراقبت، مانند اکثر تفکرات فمینیستی در خیلی از حوزه‌ها، تلاش می‌کند دیدگاه‌های سنتی در مورد ابعاد خصوصی و عمومی را مفهوم‌سازی مجدد کند.

اخلاق مراقبت بیشتر به مسائل اخلاقی موجود در روابط می‌پردازد. برای نمونه، انسان‌ها جنسیت، نژاد، طبقه اجتماعی، قومیت، دین، ملیت یا گروه‌های فرهنگی را که متعلق به آنها هستند، انتخاب نمی‌کنند، اما در عین حال این‌گونه وابستگی‌ها می‌تواند ابعاد مهمی را شامل شود که آنها رعایت می‌کنند و تجربیاتی که می‌توانند در درک اخلاقی نقش داشته باشند.

 نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز