دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

احکام نابینایان از منظر مذاهب فقهی اهل‌سنت

 
تاریخ انتشار: 1397/09/21    

احکام نابینایان از منظر مذاهب فقهی اهل‌سنت

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو رقیه انگوران بابایی با عنوان احکام نابینایان از منظر مذاهب فقهی اهل‌سنت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو رقیه انگوران بابایی با عنوان احکام نابینایان از منظر مذاهب فقهی اهل‌سنت که روز چهارشنبه 21 آذرماه 1397 برگزار شد، دکتر مهدی نوروزی به عنوان استاد راهنما،‌ دکتر رضا سمیعی به عنوان استاد مشاور و دکتر مریم‌بانو خیرخواه به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

اسلام به عنوان آخرین و کامل‌ترین دین خداوند معرفی شده است که لازمه این سخن، بیان تمام احکام و  شرایط زندگی اسلامی برای تمام افراد جامعه است؛ نابینایان نیز به عنوان گروهی از جامعه اسلامی نیازمند شمول این احکام بوده و اسلام باید در وضع احکام شرایط آنان را نیز لحاظ نماید. از این رو احکامی را در ابواب مختلف در مورد این گروه از جامعه اسلامی معرفی نموده است.

این پایان‌نامه با رویکرد توصیفی تحلیلی به بیان آن احکام در چهار فصل پرداخته که بعد از بیان کلیات و مفاهیم در فصل اول،‌در فصل دوم احکام عبادی و معاملات نابینایان را بررسی کرده و در فصل سوم احکام مرتبط با خانواده و جهاد در راه حفظ امنیت آن را تبیین کرده و در نهایت نیز در فصل چهارم بحث‌های مرتبط با قضاوت و احکام جنایی نابینایان را مطرح نموده است.

در نهایت نیز به این نتیجه رسیده است که بیشترین تفاوت نابینایان با دیگر افراد جامعه اسلامی در بحث‌های قضایی و جنایی بوده و در دیگر ابواب فقهی، ‌گرچه در برخی از امور کوچک و جزئی با دیگران تفاوت دارند اما در مباحث عمده و تکالیف اساسی، تفاوت چندانی میان آنان و دیگران دیده نمی‌شود.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز