دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

انگاره مصدّق و مهیمن بودن قرآن نسبت به عهدین و کارکردهای آن در گفتگوی میان ادیان ابراهیمی

 
تاریخ انتشار: 1397/10/09    

انگاره مصدّق و مهیمن بودن قرآن نسبت به عهدین و کارکردهای آن در گفتگوی میان ادیان ابراهیمی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو احمد سلامی با عنوان «انگاره مصدّق و مهیمن بودن قرآن نسبت به عهدین و کارکردهای آن در گفتگوی میان ادیان ابراهیمی» روز شنبه هشتم دی‌ماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو احمد سلامی با عنوان «انگاره مصدّق و مهیمن بودن قرآن نسبت به عهدین و کارکردهای آن در گفتگوی میان ادیان ابراهیمی»، آقایان دکتر سید محمدعلی ایازی و دکتر علی‌اکبر عبدال‌آبادی به عنوان استاد راهنما، دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استاد راهنما و دکتر محمدکاظم شاکر، دکتر محمد اسعدی و دکتر محمدتقی انصاری‌پور به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

تبیین دیدگاه اسلام دربارۀ عنصر مهمّی از یهودیت و مسیحیت با عنوان «کتاب‌‌مقدّس» موضوع این تحقیق است. این موضوع با مراجعۀ مستقیم به قرآن و استفاده از روش‌‌های متنوّع فهم معانی قرآنی از جمله معناشناسی بررسی شد. در نهایت با مطالعۀ دقیق آیاتِ مربوط (از جمله آیۀ 48 مائده) این نتیجه به دست آمد که مصدّق بودن قرآن نسبت به کتب پیشین ناظر به تأیید وحی بودن، حق بودن، حکم الاهی بودن و مایۀ هدایت و روشنی بودن است و کتاب‌‌مقدّس نیز قطعاً مشمول این احکام است. همچنین در هیچ یک از آیات قرآن وقوع تحریف در کتاب‌‌مقدّس به معنای تغییر کتب اصلی به کتب فعلی بیان نشده است. با استناد به مجموع قرائن و شواهد تاریخی، کتاب‌‌مقدّس مجموعه‌‌ای از متون روایی است که توسّط پیروان انبیا و با گذشتن از مراحل پیچیدۀ تاریخی به شکل کنونی رسیده و بیشترین معارفش، نقل به معنای سنّت پیامبر است. کنار هم قرار گرفتن این سه گزاره (تصدیق، عدم تحریف و نقل به معنا) ما را به الگوی جامعی در مواجهه با کتاب مقدس می‌‌رساند که در مبانی از شیوۀ استناد احادیث اسلامی به وحی تبعیت می‌‌کند و ضمن پذیرش اعتبار اجمالی، رویکرد اجتهادی را در بررسی سندی و محتوایی پیشنهاد می‌‌کند. به کاربستن این الگو که مستلزم توجّه به تمامی اقتضائات متنی و برون‌‌متنی است، کارکردهای متعدّدی به‌‌ویژه در فهم بهتر متون دینی دارد. گفتگوی اسلام با یهودیت و مسیحیت بر محور متن مقدّس و با عنایت به الگوی مذکور تأثیر به‌‌سزایی بر شکل‌‌گیری روابط بهتر و عمیق‌‌تر ادیان و درنتیجه نزدیک‌‌تر شدن پیروان می‌‌گذارد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز