دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

نگاه کاربردی به دانش از وظایف دانشگاه‌های حوزوی است

 
تاریخ انتشار: 1397/09/13    

نگاه کاربردی به دانش از وظایف دانشگاه‌های حوزوی است

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: مراکزی مثل دانشگاه ادیان و مذاهب که در کنار حوزه شکل گرفته‌اند، یک رسالت ویژه دارند. ضمن این‌که پای در متن آموزه‌های حوزوی و سنت حوزوی دارند، قاعدتاً به عرصه‌های دانشی وارد می‌شوند که ادبیات غالب آن‌ها متعلق به ما نیست؛ لذا به هر حوزه‌ای که وارد می‌شوند، عمیق وارد می‌شوند و عمیق‌تر از مراکز آکادمیک ما هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیئت مؤسس دانشگاه ادیان و مذاهب روز پنجشنبه هشتم آذرماه 1397 در گفت‌وگوی کوتاهی به مناسبت روز دانشجو، با اشاره به رسالت دانشجویان در شکل‌دهی به آینده کشور گفت:‌ دانشجویان استادان فردا هستند و جامعه علمی هم در خدمت آن‌ها است و هم آینده‌اش با حضور آن‌ها تأمین می‌شود. لذا دانشجو باید یک حوزه علمی را به عنوان حوزه تخصصی خودش در نظر بگیرد و رساله‌ای که می‌نویسد ناظر به یک نیاز باشد و بعد روی آن رساله مستقر شود و بسطش دهد و مسیر را هموار کند. بخشی از محیط دانش، علوم نظری است. مخصوصاً‌ مراکزی که حوزوی هستند، تخلق به چیزی که یاد می‌گیرند و تعهد به آن، مهم‌تر از فراگیری است.

وی در ارزیابی فضای حاکم بر دانشگاه‌ها از نظر علمی در حال حاضر گفت:‌ مراکزی مثل دانشگاه ادیان و مذاهب که در کنار حوزه شکل گرفته‌اند، یک رسالت ویژه دارند. ضمن این‌که پای در متن آموزه‌های حوزوی و سنت حوزوی دارند، قاعدتاً به عرصه‌های دانشی وارد می‌شوند که ادبیات غالب آن‌ها متعلق به ما نیست؛ لذا به هر حوزه‌ای که وارد می‌شوند، عمیق وارد می‌شوند و عمیق‌تر از مراکز آکادمیک ما هستند. نگاه تکنیکال و کاربردی به حوزه‌های دانشی مراکز آموزش عالی جزو وظایف اولیه آن‌ها است. مراکز حوزوی باید عقبه نظری آن رشته‌ها را تأمین کنند؛ لذا نظریه‌هایی که در آن‌جا کار می‌شود، باید عمیقاً با بنیادهای معرفتی و فلسفی که دارند، مورد شناسایی قرار گیرند و آن نظریه‌ها را به قصد کاربرد نبینند و به عبارت دیگر لبه ارتباط نظریه‌ها را با بسترهای نظری‌شان هم شناسایی کنند و به‌گونه‌ای خلاقانه در بازسازی آن نظریه‌ها متناسب با حوزه فرهنگ اسلامی عمل کنند تا معین و همکار محیط دانشگاهی‌مان هم باشند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ارزیابی عملکرد دانشگاه ادیان و مذاهب گفت:‌ نکته‌ای که قبلاً بیان کردم در دانشگاه ادیان و مذاهب مضاعف می‌شود. یعنی این دانشگاه در خط مستقیم مواجهه با مسائل فرهنگی جهان امروز قرار دارد و با توجه به انقلاب اسلامی ایران و جایگاهی که ایران و تشیع در کانون تفکر اسلامی پیدا کرده و مورد توجه جهان امروز است، این لبه مواجهه، قاعدتاً در جایی مثل دانشگاه ادیان و مذاهب تعین پیدا کرده است.


برچسب ها : حمید پارسانیا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز