دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

غدیر در تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان

 
تاریخ انتشار: 1397/09/19    

غدیر در تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان

پیش نشست همایش علمی_پژوهشی و بین المللی غدیر با عنوان "غدیر در تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان" در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، عتبه مقدسه امام حسین علیه‌السلام سلسله همایش‌هایی با محوریت غدیر برگزار میکند. یکی از محورهای اصلی این سلسله همایش‌ها در ایران، «غدیر در تاریخ، فرق و مذاهب اسلامی و ادیان» است. اجرای این بخش از همایش به دانشگاه ادیان و مذاهب سپرده شده است. تمام علاقه‌مندان می‌توانند با تألیف اثر در محورهای مرتبط، در این همایش علمی و پژوهشی شرکت کنند.

محورهای کلی این همایش برای ارائه مقاله عبارت است از «غدیر در تاریخ»، «غدیر در فرق شیعه»، «غدیر در مذاهب اسلامی» و «غدیر در ادیان». مهلت ارسال چکیده مقالات تا تاریخ 30 مهر 1397 و مهلت ارسال اصل مقالات نیز 30 آذرماه سال جاری خواهد بود.

دکتر منصور داداش‌نژاد دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان دانشیار و رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب، دکتر «احمدرضا مفتاح» دانشیار و رئیس دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب، دکتر «سید علی موسوی‌نژاد» استادیار و عضو گروه فرق تشیع دانشگاه ادیان و مذاهب، دکتر «محمد غفوری‌نژاد» استادیار و مدیرگروه تاریخ تشیع دانشگاه ادیان و مذاهب، اعضای شورای علمی همایش «غدیر در تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان» هستند.

محورهای این همایش در موضوع غدیر در تاریخ به ترتیب، «غدیر در منابع تاریخ عمومی»، «غدیر در منابع سیره‌نگاری»، «غدیر در منابع صحابه‌نگاری»، «غدیر در منابع جغرافیایی»، «انعکاس غدیر در منابع غیرتاریخی و جغرافیایی (منابع ادبی، فرهنگی و ..)»، «کتیبه‌های غدیری»، «راویان غدیر در قرن اول»، «غدیر در دولت‌ها و حکومت‌های اسلامی (عباسیان، ادریسیان، آل‌بویه، فاطمیان، سلجوقیان، غزنویان، دولت‌های شیعی هند و ...)»، «مراسم و شعائر غدیری»، «تاریخ و سکه‌های غدیری»، «غدیر در سخنان معصومان(ع)» و «آسیب‌شناسی پژوهش‌های غدیری در چهل سال اخیر (پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران)» است.

«غدیر در نگاه ابن‌تیمیه»، «غدیر نزد اهل حدیث»، «غدیر نزد معتزله بصره»، «غدیر نزد معتزله بغداد»، «غدیر نزد اشاعره»، «غدیر نزد ماتریدیه»، «غدیر نزد طحاویه»، «غدیر نزد سلفیه»، «غدیر نزد صوفیه و عرفا» و «غدیر نزد سنیان دوازده‌امامی» جزو محورهای همایش با موضوع «غدیر در مذاهب اسلامی» است.

محورهای همایش «غدیر در تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان» با موضوع غدیر در فرق شیعی شامل «غدیر در منابع زیدیه»، «غدیر در فرهنگ زیدیه»، «غدیر در منابع اسماعیلیه»، «غدیر در فرهنگ اسماعیلیه»، «غدیر در منابع نصیریه و علویان سوریه»، «غدیر نزد اهل حق» و «غدیر نزد علویان ترکیه» و «مقایسه و تحلیل غدیر در منابع امامی، زیدی و اسماعیلی» است.

«جانشینی پیامبر در سنت یهودی»، «جانشینی پیامبر در سنت مسیحی» و «جانشینی پیامبر در ادیان شرقی» جزو محورهای این همایش با موضوع «غدیر در ادیان» است.

راه ارتباطی با همایش از طریق وب‌سایت www.Al-ghadir.com است. دبیرخانه در قم، خیابان 30 متری هنرستان، خیابان تراب نجف‌زاده، کوچه یکم، ساختان مجتمع مصابیح الدجی، طبقه پنجم، واحد 502 واقع است. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره 02537848755 تماس حاصل کنند.

گفتنی است همایش بزرگ علمی_پژوهشی و بین المللی غدیر در اردیبهشت ماه سال آینده به اهتمام عتبه مقدسه حسینیه در قم برگزار خواهد شد.


برچسب ها : غدیر, همایش, ادیان, مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز