دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

فرصت‌ها و چالش‌های طریقت‌های صوفیه اهل‌سنت معاصر پاکستان در جهت تقریب با تشیع

 
تاریخ انتشار: 1397/07/26    

فرصت‌ها و چالش‌های طریقت‌های صوفیه اهل‌سنت معاصر پاکستان در جهت تقریب با تشیع

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو محمد بهزاد با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های طریقت‌های صوفیه اهل‌سنت معاصر پاکستان در جهت تقریب با تشیع» روز شنبه 26 مهرماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو محمد بهزاد با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های طریقت‌های صوفیه اهل‌سنت معاصر پاکستان در جهت تقریب با تشیع»، دکتر علیرضا ابراهیم به عنوان استاد راهنما، دکتر تقی صادقی و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان به عنوان استادان مشاور و دکتر علی آقانوری، دکتر محمدجواد وزیری و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی کربلایی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

افراط­گرایی و خشونت از جمله آسیب­های جدی است که باعث گسست میان کشورهای اسلامی شده و افزون بر دشوار ساختنِ هم‌زیستی، سرمایه­های اقتصادی و فرهنگی را نیز به نابودی می­کشاند. در این بین، پاکستان به عنوان دومین کشور پرجمعیت اسلامی که سابقة تعامل پنج هزار ساله تمدنی با ایران دارد، مدت­هاست که از تفرقة مذهبی رنج می برد و این امر، بر روابط سازندة آن با همسایة غربی­اش، ایران، هم تأثیر منفی نهاده است. با توجه به گرایش­ها و ویژگی­های تشیع ایرانی و تسنن صوفیانة پاکستان، به نظر می­رسد که یکی از راه­های تقریب و وحدت، همانا توجه بیشتر به باورها و سنن مشابه و مشترک در منطقه و خصوصاً محوریت اهل‌بیت(ع) است که هم در تشیع و هم در تصوف این مناطق وجود دارد. تأکید سلاسل صوفیه بر اتصال خرقة خویش به اشخاصی از اهل‌بیت(ع)، توسل به ایشان، زیارت قبور سادات و اولیاء، و ... نشان از ظرفیت تقریب فراوان محبت اهل‌بیت(ع) در بین تمامی فرق دارد. بریلویه جماعت اصلی صوفیه پاکستان است که دارای ظرفیت­های خاص برای ارتباط با تشیع هستند. در این مقاله راهبردهای بهره‌گیری از ظرفیت محبت به اهل‌بیت(ع)، گرایش های صوفیانه آنان، رویکرد ضد تکفیری و وهابیت ستیز و ظرفیت دیپلماسی علمی حوزوی و دینی بریلوی ها به همراه راهکارهای عملی تحقق آن ها که حاصل تعاملات و مشاهدات  نزدیک میدانی با جامعه هدف بوده، مورد توجه قرار گرفته است.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز