دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بررسی عرفان شیعی بر پایه آثار محمدعلی اصفهانی

 
تاریخ انتشار: 1397/07/25    

بررسی عرفان شیعی بر پایه آثار محمدعلی اصفهانی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو حسین عباسی با عنوان «بررسی عرفان شیعی بر پایه آثار محمدعلی اصفهانی» روز شنبه 25 مهرماه 1397 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو حسین عباسی با عنوان «بررسی عرفان شیعی بر پایه آثار محمدعلی اصفهانی»، دکتر حامد ناجی به عنوان استاد راهنما، دکتر محمد سوری و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضا الهی‌منش به عنوان استادان مشاور و دکتر محمد نصیری، دکتر علی آقانوری و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی کربلایی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

میرزا محمدعلی‌بن میرزا عبدالحسین‌بن محمدعلی اصفهانی(م. 1212 ق)، شاگرد اخلاقی معصوم‌علی‌شاه دکنی(م. 1212 ق)، از مشاهیر و بزرگان صوفیان نعمت‌اللهی در اواخر قرن دوازده و اوایل قرن سیزدهم به شمار می‌رود. شأن و جایگاه او در نزد آنها تا اندازه‌ای است که «خلیفة الخلفاء و المرشدین» و «نورعلی‌شاه» لقب گرفته است. صرف‌نظر از ملاقات تأمل‌برانگیز او با برخی فقیهان عارف، گروهی او را نکوهش کرده، گرایش‌های صوفیانه‌اش را سببِ گمراهی مردم خوانده‌اند. با این همه، وی به مذهب تشیع و طریقت نعمت‌اللهیه باور داشته و «پیروی از شریعت» را  مقدمۀ راهیابی به «طریقت» و «حقیقت» شمرده است. پوشیده نیست که بازخوانی آثار عرفانی شیعیانی همچون میرزا محمدعلی اصفهانی که آگاهانه به دنبال «تبیین نظام معرفتی شیعه» بوده‌اند، گامی برای دستیابی به «نظام معرفتی مبتنی آیات و روایات» به شمار می‌رود.

این پژوهش پس از توصیف و تحلیل آموزه‌های عرفانی در آثار نورعلی‌شاه اصفهانی، به بازشناسی این آموزه‌ها پرداخته است تا به خوانشی از «عرفان شیعی» راه یابد. از همین‌رو، با پرهیز از جدال دربارۀ «چیستی عرفان شیعی»، اهتمامِ اصفهانی به «عرفان» و «تشیع» را برای پی‌ریزی نظام معرفتی شیعی کافی شمرده است و هم‌سو با شیوۀ رایج در هر نظام معرفتی، به کشف و تدوین حوزه‌های معرفت‌شناسانه، هستی‌شناسانه، خداشناسانه، جهان‌شناسانه، انسان‌شناسانه و سپس به مبانی تربیتی و سلوک عملی آن پرداخته است و در پایان، با اشاره به موضوع «نسبت تأثیری تشیع بر عرفان» و طرح حدّ مطلوب آن ـ که تأثیر بیشینه و حداکثری از قرآن و مفسّران حقیقی آن است ـ معنای تازه‌ای از «عرفان شیعی» پیشنهاد داده و مطابق آن، آموزه‌های عرفانی اصفهانی را از مصادیق عرفان شیعی شمرده است.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز