دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

روایتی از مدرسه فیضیه

 
تاریخ انتشار: 1397/07/16    

روایتی از مدرسه فیضیه

حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا استاد دانشگاه ادیان و مذاهب، در کانال تلگرامی خود به وضعیت داخلی حوزه اشاره کرده و می‌نویسد: امروز به یاد سال‌های دور رفته بودم فیضیه و دارالشفا تا قدری خاطره‌بازی کرده و قدمی بزنم.

حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا استاد دانشگاه ادیان و مذاهب، در کانال تلگرامی خود به وضعیت داخلی حوزه اشاره کرده و می‌نویسد: امروز به یاد سال‌های دور رفته بودم فیضیه و دارالشفا تا قدری خاطره‌بازی کرده و قدمی بزنم. این دو مدرسه همواره نبض حوزه علمیه بوده‌اند و نمایشگر فضای حاکم بر آن. از حیاط دارالشفا گذشتم و به فیضیه رفتم. یک ساعتی آن‌جا چرخی زدم؛ درست است که از آن فضا و سرسبزی قدیمش فاصله گرفته است ولی هنوز هم شماری از روحانی‌های جا افتاده و جوان دور تا دور حیاط، هرجا سکویی برای نشستن هست، نشسته بودند؛ گویی در انتظار اتفاقی هستند. مثل همیشه در و دیوار پر بود از اطلاعیه. آغاز سال تحصیلی بود و بیشتر، اعلامیه‌های درسی بودند. به اسم استادها دقت کردم، بیشترشان را نمی‌شناختم. با این حال، برخی از استادهای دروس خارج از دوستان قدیمی‌ام بودند. بعضی عنوان‌ها برایم جالب بود: «خارج فقه تربیت»، «خارج مهدویت»، «خارج فقه حکومتی».

بعد از اطلاعیه‌های درسی، بیشترین اعلامیه‌ها، سیاسی بود. در تابلوهای اعلانی که به سازمان‌های خاصی تعلق داشتند، بریده‌هایی از روزنامه‌های منسوب به برخی جناح‌ها و بولتن‌های ویژه، بیشتر به چشم می‌آمد. برخی یادداشت‌ها به صراحت در انتقاد از دولت و رئیس‌جمهور بود. به هر حال این روزها از کف خیابان تا فیضیه و دانشگاه سخن از گرانی است و انگشت همه نقدها رو به دولتی است که «هرچه بلد نباشد، سکوت بلد است». و به قول دوستی «هرچه نداشته باشد، حوصله دارد».

فضای فیضیه و دارالشفا را هیچ‌وقت تا این اندازه سیاسی ندیده بودم. حتی در سال‌های آغازین انقلاب و جنگ در این دو مدرسه تا این اندازه اطلاعیه سیاسی دیده نمی‌شد. با این حال، نمی‌توانم بفهمم برخی‌ها از حوزه چه انتظاری دارند که هم‌چنان آن را غیرسیاسی و سکولار می‌دانند!


برچسب ها : مهراب صادق نیا, فیضیه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

 

یک دوست
کاربر میهمان

1397/07/20 - 21:37:31

وقتی کسی سی سال یکبار به فیضیه سر بزند، باید هم از فضای حوزه بیخبر باشد. اعتراف بسیار خوبی بود بر دور بودن از فضای واقعی حوزه. هنوز هم ایشون نمیدونه در حوزه چه خبره. بنده از ایشون خواهش میکنم به فضای آکادمیک خودشان بپردازند و در اموری که بی اطلاعند نظر ندهند.

 

فاطمی
کاربر میهمان

1397/07/24 - 21:37:57

دکتر جان!!! اگر به صبر هست رفتگر محله ما که با چشم بیخواب و پر از درد کار میکنه و رو تمام مشکلات صبر میکنه از همه رئیس جمهور تره مردم جهت صبر کردن و سکوت به دولت رای ندادند رای دادن مشکلات شون حل بشه دزدی نباشه ... شغل باشه نه اینکه کسی بیاد و به احترام مشکلات مردم 8 سال سکوت کنه. ... این کار را همه بلند اما خدمت به خلق الله را خیلیا بلد نیستند. دکتر!!!! سکوت جایی قشنگه و دست زدن داره که برا خدا باشه شما که دلتان هوای رفقای استاد درس خارج میکنه و از قدما هستید چطور روایات خیانت به خلق الله با خدمت به خلق الله را اشتباه بیان می کنید. سکوت روی دزدی و نا امنی سکوت روی سقوط ارزش پاسپورت ایرانی سکوت و صبر روی سقوطرح ارزش پول ملی سکوت و صبر روی عدم امانت داری از قول ها و وعده ها که مردم را امیدوار کرد سکوت و صبر روی بیکاری کارگران و تعطیلی کارخانه ها دکتر چند نمونه از صبرها و سکوت را بگید که برامن عزت آورده باشه و دستاورد داشته از همون بولتن ها و روزنامه ها که گفتید مخالف دولت حرف زدن منصفانه این بود یک تیتر یا مطلب غیر واقعی هم مثال می زدید و دفاع میکردید چرا چشمتان را دوست دارید بر مشکلات دین و جامعه و مردم ببندید ببندید اما خدایی هم هست که ببند و سوال کند از شما که صدای دفاع از مظلومیت اشراف را سر دادید چطور صدای خرد شدن استخوان و عزت کارگران را نشنیدید؟ ؟؟؟

 

عبداللهی
کاربر میهمان

1397/07/25 - 09:21:04

صادق نیای عزیز یا خودت رو گرفتی یا ما رو با چهار تا اطاعیه سیاسی اون هم روبروی بسیج فیضه که سالیان سال هست همین رسم رو دارند حوزه شد غیر سکولار بدبختی حوزه افکار و نگاه مثل شما است که دولت را که وظایفش را درست انجام نمی دهد صاحب حوصله می خوانید و حوزه را که به آنچه باید انجام دهد نرسیده است رسیده شده به انتهای خط معرفی می کنید چشم ها را باید شست جور دیگر باید امثال شما ببینید یا علی

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز