دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

روایتی از مدرسه فیضیه

 
تاریخ انتشار: 1397/07/16    

روایتی از مدرسه فیضیه

حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا استاد دانشگاه ادیان و مذاهب، در کانال تلگرامی خود به وضعیت داخلی حوزه اشاره کرده و می‌نویسد: امروز به یاد سال‌های دور رفته بودم فیضیه و دارالشفا تا قدری خاطره‌بازی کرده و قدمی بزنم.

حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا استاد دانشگاه ادیان و مذاهب، در کانال تلگرامی خود به وضعیت داخلی حوزه اشاره کرده و می‌نویسد: امروز به یاد سال‌های دور رفته بودم فیضیه و دارالشفا تا قدری خاطره‌بازی کرده و قدمی بزنم. این دو مدرسه همواره نبض حوزه علمیه بوده‌اند و نمایشگر فضای حاکم بر آن. از حیاط دارالشفا گذشتم و به فیضیه رفتم. یک ساعتی آن‌جا چرخی زدم؛ درست است که از آن فضا و سرسبزی قدیمش فاصله گرفته است ولی هنوز هم شماری از روحانی‌های جا افتاده و جوان دور تا دور حیاط، هرجا سکویی برای نشستن هست، نشسته بودند؛ گویی در انتظار اتفاقی هستند. مثل همیشه در و دیوار پر بود از اطلاعیه. آغاز سال تحصیلی بود و بیشتر، اعلامیه‌های درسی بودند. به اسم استادها دقت کردم، بیشترشان را نمی‌شناختم. با این حال، برخی از استادهای دروس خارج از دوستان قدیمی‌ام بودند. بعضی عنوان‌ها برایم جالب بود: «خارج فقه تربیت»، «خارج مهدویت»، «خارج فقه حکومتی».

بعد از اطلاعیه‌های درسی، بیشترین اعلامیه‌ها، سیاسی بود. در تابلوهای اعلانی که به سازمان‌های خاصی تعلق داشتند، بریده‌هایی از روزنامه‌های منسوب به برخی جناح‌ها و بولتن‌های ویژه، بیشتر به چشم می‌آمد. برخی یادداشت‌ها به صراحت در انتقاد از دولت و رئیس‌جمهور بود. به هر حال این روزها از کف خیابان تا فیضیه و دانشگاه سخن از گرانی است و انگشت همه نقدها رو به دولتی است که «هرچه بلد نباشد، سکوت بلد است». و به قول دوستی «هرچه نداشته باشد، حوصله دارد».

فضای فیضیه و دارالشفا را هیچ‌وقت تا این اندازه سیاسی ندیده بودم. حتی در سال‌های آغازین انقلاب و جنگ در این دو مدرسه تا این اندازه اطلاعیه سیاسی دیده نمی‌شد. با این حال، نمی‌توانم بفهمم برخی‌ها از حوزه چه انتظاری دارند که هم‌چنان آن را غیرسیاسی و سکولار می‌دانند!


برچسب ها : مهراب صادق نیا, فیضیه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز