دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

امر به معروف و نهی از منکر یک اصل انسانی است

 
تاریخ انتشار: 1397/07/08    

امر به معروف و نهی از منکر یک اصل انسانی است

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب: اگر به زندگی غرب نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که آن‌ها در عمل به این اصل انسانی معتقد هستند. اگر کسی در اروپا در خیابان زباله بیندازد، بدون استثنا همه به او تذکر می‌هند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه با اشاره به مسئله امر به معروف و نهی از منکر و هدف قیام امام حسین(ع) بیان داشت: امام حسین(ع) برای جلوگیری از ظلم و ترویج عدالت‌خواهی و گسترش حق و حقیقت قیام کرد.

وی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک اصل بشری و فطری است و احکام اسلامی مربوط به این باب برای تأکید و تحکیم این اصل انسانی آمده است نه برای تأسیس یک حکم جدید.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به مسئله امر به معروف و نهی از منکر در غرب گفت: اگر به زندگی غرب نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که آن‌ها در عمل به این اصل انسانی معتقد هستند. اگر کسی در اروپا در خیابان زباله بیندازد، بدون استثنا همه به او تذکر می‌هند.

وی ادامه داد: حال عده‌ای از رسانه‌های غربی و حتی غرب‌زده‌های داخلی بدون توجه به زندگی خود غرب مقابل این اصل انسانی برنامه‌سازی می‌کنند و وضع ایران را نابه‌سامان معرفی می‌کنند و امر به معروف و نهی از منکر را دخالت می‌نامند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب گفت: امر به خوبی و نهی از کار ناپسند، یک امر فطری و موجود در تمامی ادیان و مکاتب است و اسلام نیز از این مسئله مستثنی نبوده و برای تأکید و تحکیم این مسئله به مسلمان حکم امر به معروف و نهی از منکر کرده است.

وی در ادامه افزود: امر به معروف و نهی از منکر نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. این‌که نهادی و یا ارگانی بخواهد متصدی این امر شود، قطعاً نتیجه‌بخش نخواهد بود و باید مردم با باور قلبی خود جامعه را امر به خوبی‌ها و نهی از بدی‌ها کنند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب بیان داشت: وجود پلیس در جوامع یک عامل بازدارنده و از سر ناچاری است. ما باید وضع جامعه را طوری هدایت کنیم که بازدارنده درونی انسان‌ها فعال شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گاهی یک کلام سبب می‌شود تا فطرت انسان بیدار شود و گاهی هم جامعه آن‌قدر به سوی افول حرکت می‌کند که یک نهضت هم‌چون نهضت حسینی با جان‌فشانی این مسئله را در قلب انسان بیدار می‌کند.


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز