دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

تضعیف مرجعیت موجب تضعیف همه مبانی دینی، اخلاقی و ارزشی خواهد شد

 
تاریخ انتشار: 1397/06/22    

تضعیف مرجعیت موجب تضعیف همه مبانی دینی، اخلاقی و ارزشی خواهد شد

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، مراجع را استوانه‌های حفظ دین خواند و گفت: تضعیف مرجعیت موجب تضعیف همه مبانی دینی، اخلاقی و ارزشی خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با شفقنا با بیان این که ایرانیان از قدیم‌الایام برای بزرگان خود ارزش قائل بوده‌اند و بزرگان‌شان همواره در هر کسوت و هر لباسی محترم بوده‌اند، اظهار کرد: از ابتدا در ادبیات فارسی گفته شده است که «بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد». به فرزندان‌مان از کودکی باید آموزش دهیم که به بزرگ‌تر اعم از بزرگ‌تر خانوادگی، علمی، سنی، حرفه‌ای و … احترام بگذارند. یک نقاش، یک خطاط، یک استاد دانشگاه و … خیلی بزرگ، محترم هستند. این بزرگ‌ترها هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، احترام‌شان نیز لازم‌تر و واجب‌تر می‌شود.

او ادامه داد: هرچه آن موضوع مهم‌تر باشد، بزرگ آن نیز مهم‌تر است، یعنی بزرگ علمی از حرفه‌ای مهم‌تر است و به دلیل اهمیت بالای دین، بزرگ دین و روحانی دین هم مهم هستند. مرجعیت دین که بزرگ‌ترین فرد دین شناخته می‌شود نیز بسیار مهم است و باید مورد احترام فراوان قرار بگیرد.

 

مراجع، استوانه‌های حفظ دین هستند

نواب، مراجع را استوانه‌های حفظ دین خواند و افزود: تاریخ تشیع هم نشان داده است که همیشه همه ادیان و مذاهب به رهبران دینی خود احترام می‌گذارند و بعضی کشورهای چندملیتی و چندهویتی مثل لبنان به فرزندان خود یاد می‌دهند به همه رهبران دینی اعم از مسیحی، سنی و شیعه احترام بگذارند.

 

تضعیف مرجعیت موجب تضعیف همه مبانی دینی، اخلاقی و ارزشی خواهد شد

او با تأکید بر این که مرجع دینی، بالاترین مقام دینی تشیع است که اگر در کنف حفاظت و صیانت نباشد، دیگر چیزی در آن جامعه ارزش نخواهد داشت، گفت: جامعه‌ای که رهبران دینی آن بی‌ارزش می‌شوند، بقیه اشخاص، بزرگان و رهبرانش هم بزرگ نخواهند بود. پیامد تضعیف مرجعیت دینی، تضعیف همه چیز است. اگر مرجعیت، تضعیف شود، همه مبانی دینی، اخلاقی و ارزشی تضعیف خواهد شد. به اعتقاد ما حتی به رهبران ادیان دیگر هم باید احترام گذاشت. اولین پدیده‌ای که قبل از تضعیف دین اتفاق می‌افتد، تضعیف اخلاق، منش و روش است.

 

اظهارنظرهای متعدد و غیرمرتبط از قداست مراجع می‌کاهد

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کرد: در مورد وظیفه خود مراجع عظام و بیوت ایشان؛  باید از دخالت در اموری که مربوط به ایشان نیست، هم‌چنین اظهارنظرهای متعدد و در حوزه‌های غیرمرتبط پرهیز کنند، چراکه اظهارنظر در این امور از قداست ایشان می‌کاهد. وظیفه حوزه‌های علمیه در مورد حفظ جایگاه مرجعیت نیز مشخص است. گفته می‌شود حرمت امامزاده را باید متولی آن نگاه دارد بنابراین اصل نگه‌داری این منزلت به عهده حوزه است. هیچ نهادی به اندازه حوزه‌ها متولی حفظ و حراست دیانت نیست و حوزه‌ها باید مراجع دینی را حفظ کنند که اگر نکنند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز