دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با موضوع «خدامحوری در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی»
چهارمین پیش‌نشست همایش بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» برگزار شد
پیش‌نشست همایش «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در دانشگاه ادیان و مذاهب:
«خدامحوری در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی»
دانشگاه ادیان و مذاهب با همکاری بنیاد پژوهش‌های آستان قدس برگزار می‌کند:
نشست علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»
در دانشگاه ادیان و مذاهب قم برگزار می‌شود:
همایش بین‌المللی «غدیر در تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با شبستان:
برتری‌طلبی پیروان ادیان و مذاهب خطرناک است
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با شفقنا:
همه مراجع در پاسخ به هر استفتایی باید مشاور بین‌المللی داشته باشند

از دانشگاه ادیان و مذاهب در بخش‌های مختلف استفاده خواهیم کرد

 
تاریخ انتشار: 1397/06/11    

از دانشگاه ادیان و مذاهب در بخش‌های مختلف استفاده خواهیم کرد

دکتر نجیب‌الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی افغانستان یکشنبه یازدهم شهریورماه 97 ضمن حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب با ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، دکتر نجیب‌الله خواجه‌ عمری وزیر تحصیلات عالی افغانستان، به همراه سفیر جمهوری افغانستان در ایران و هیئت همراه ضمن حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب ریاست دانشگاه گفت: این‌که دانشگاهی به نام ادیان و مذاهب وجود دارد و در آن،‌ درباره ادیان مختلف بحث و تحقیق می‌شود،‌ برای من بسیار جالب بود و فکر می‌کنم در هیچ کشوری دانشگاهی با محوریت ادیان و مذاهب وجود نداشته باشد که در آن همه ادیان و مذاهب جهان تدریس و مورد تحقق و بررسی قرار گیرند و به‌خصوص اسلام و مسلمانان به ادیان دیگر معرفی شوند.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان درباره اهمیت وجود دانشگاهی با این رویکرد گفت: آشنایی با دیگر ادیان و مذاهب و مطالعه آن‌ها،‌ باعث وسعت یافتن جهان‌بینی و دیدگاه دانشجویان می‌شود. در دنیای امروز که همه پدیده‌ها به سوی جهانی شدن می‌رود، ‌این دیدگاه‌های مشترک طبیعتاً در روابط اجتماعی بین جوامع و کشورهای مختلف و ادیان مختلف تأثیر می‌گذارد و نظرات را نزدیک و اختلافات را از بین می‌برد و حداقل آگاهی حاصل می‌شود. چراکه هر کار نادرست و منفی که صورت می‌گیرد، از عدم آگاهی است و اگر آگاهی لازم را داشته باشیم، راه‌حل اختلافاتی که در عرصه‌ها و بخش‌های مختلف پیش می‌آید، پیدا می شود و اختلافات عمق پیدا نمی‌کند.

وی درباره نیاز جامعه امروز به تعامل و گفت‌وگو با ادیان و مذاهب مختلف گفت:‌ مشکلات جوامع اسلامی و مخصوصاً افغانستان بیشتر ناشی از عدم آگاهی از مذاهب مختلف است. امروزه در میان پیروان مذاهب مختلف،‌ اختلافاتی می‌بینیم که عامل بدبختی جوامع اسلامی در روزگار امروز است. این اختلافات مذهبی و تندروی‌ها در همه مذاهب دیده می‌شود. ما باید آگاهانه در جهت وحدت مسلمین و نزدیک‌ ساختن دیدگاه‌های مذاهب مختلف اسلامی کارهایی صورت دهیم. این رسالت و مسئولیت بر دوش علما و روحانیون و نهادهای دانشگاهی مانند مجموعه شما است.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان در ادامه گفت: باید در راستای وحدت مذاهب کارهای جدی با موضوع افراط‌گرایی در منطقه که با آن مواجه هستیم، صورت گیرد. به‌خصوص امروزه در افغانستان با یک چالش بزرگ یعنی افراط‌گرایی مواجه هستیم. در راه محو و نابودی اهداف دشمن مراکزی مثل دانشگاه ادیان و مذاهب با آگاهی‌بخشی و آموزش دیدگاه‌های مختلف می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.

وی در پایان گفت: افغانستان یک جامعه سنتی و مذهبی دارد و با ایران در عرصه‌های مختلف،‌ مشترکات عمیق دارد و در این میان،‌ نقش علمای دینی بسیار برجسته است و ما امیدواریم از دانشگاه ادیان و مذاهب در بخش‌های مختلف استفاده کنیم.

 


برچسب ها : افغانستان, وزیر تحصیلات عالی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز