دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

برساخت گفتمانی وهابیت در شبکه ماهواره‌ای کلمه

 
تاریخ انتشار: 1397/05/11    

برساخت گفتمانی وهابیت در شبکه ماهواره‌ای کلمه

جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار و دانشجو خانم مریم شیرین‌جانی از رساله خود با عنوان «برساخت گفتمانی وهابیت در شبکه ماهواره‌ای کلمه (مطالعه موردی دو برنامه پژواک و شیعه صفوی)» دفاع کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری خانم مریم شیرین‌جانی با عنوان «برساخت گفتمانی وهابیت در شبکه ماهواره‌ای کلمه (مطالعه موردی دو برنامه پژواک و شیعه صفوی)»، دکتر امیدعلی مسعودی و دکتر عبدالله بیچرانلو به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا، دکتر محمدهادی فلاح‌زاده و دکتر عباس احمدی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

این جلسه دفاعیه روز پنجشنبه یازدهم مرداد 1397 در سالن شهید بهشتی برگزار شد.

 

در چکیده این رساله آمده است:

امروزه رسانه‌ها  به خصوص تلویزيون‌هاي ماهواره‌ای به عنوان یکی از تأثیرگذارترين و در عين حال در دسترس‌ترين رسانه‌هاي عصر حاضر در قالب بخش مؤثري از ابزار دستگاه ديپلماسي هر كشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. شبكه كلمه و به‌خصوص دو برنامه «پژواک» و «شیعه صفوی» با حمايت عربستان سعودي و در پوشش تبليغ و ترويج دين، در راستای همین هدف تأسیس شده و فعالیت می‌نماید. لذا سؤال و مسئله پژوهش این است که، وهابیت چگونه به بازنمایی خود در این برنامه‌ها پرداخته است. بدين منظور با استفاده از روش تحليل گفتمان انتقادي در قالب 7 برنامه از شيعه صفوي و 3 برنامه از پژواك به بررسي موضوع پرداخته است. نتایج  نشان می‌دهد، وهابیت با قرار دادن انگاره‌های مثبت درباره خود و القاي يكسان بودن وهابيت با اهل‌سنت در تلاش است چهره‌اي مظلوم، ستم‌ديده، بدون برخورداري از آزادي‌هاي مشروع سياسي و اعتقادي براي جامعه اهل‌سنت ايران ترسيم نموده و با ايجاد شكاف در بين شيعه و اهل‌سنت پتانسيل هرج و مرج مذهبي و سياسي را  افزايش دهد. هم‌چنين با بیان انگاره‌های منفی در مورد شيعه مانند بدعت‌گرايي، خرافه‌گرايي، دروغ‌گويي، جهالت و ... تلاش می‌کند احتمال همراهی اهل‌سنت با شیعه و نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک حکومت شیعی را غیرممکن سازد. جریان وهابیت اعتقاد دارد جمهوري اسلامي از شیوه جريان‌سازي از درون بر عليه آن‌ها اقدام نموده، لذا درصدد امنيتي نمودن فضاي داخلي جمهوري اسلامي بر مبناي مذهب و قوميت هستند تا هم زمینه حضور نهادهای بین‌المللی در ایران را فراهم نمایند و هم مناقشات مذهبي و قومي را در داخل ايران به راه انداخته و از اين وضعيت به عنوان اهرمي براي تحت فشار قرار دادن و چانه‌زني بيشتر استفاده نمايند.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز