دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

مشروعیت عبادت اطفال و آثار آن از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه

 
تاریخ انتشار: 1397/05/14    

مشروعیت عبادت اطفال و آثار آن از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان «مشروعیت عبادت اطفال و آثار آن از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه» برگزار و دانشجو معصومه‌سادات حسینی از پایان‌نامه خود دفاع کرد.

به گزارش روابط عمومی، جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو معصومه‌سادات حسینی با عنوان «مشروعیت عبادت اطفال و آثار آن از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه» و با حضور خانم دکتر لیلا ثمنی استاد راهنما، حجت‌الاسلام دکتر عبدالصمد علی‌آبادی استاد مشاور و دکتر مهدی نوروزی استاد داور برگزار شد.

این جلسه روز یکشنبه چهاردهم مرداد 1397 در سالن کنفرانس شهید بهشتی برگزار شد.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

بحث مشروعیت عبادت اطفال یکی از سوالات مهم در مباحث فقهی بوده و فقهای اسلام درباره­ی آن آرای متفاوتی ابراز کرده­اند. لذا بنابر اهمیت موضوع به مباحثی از جمله اینکه کودکان نسبت به انجام عبادت چه وضعیتی دارند و آیا عبادت ایشان مشروع است و آثار این عبادت کدام است، پرداخته می‌شود. پس در این پژوهش بررسی تطبیقی موضوع میان دو مذهب امامیه و شافعیه بیان شده تا نقاط اتفاق و افتراق شناخته شود. که در اینجا دو بحث عمده مطرح می­شود اول بررسی احکام وضعی مترتب بر اعمال طفل در فقه امامیه و شافعیه و دوم اثراتی که بر این حکم وضعی بار می­شود. از آنجایی که این پژوهش، پژوهشی کاربردی و بنیادی است و می­تواند در راستای انسجام وحدت بین مذهب امامیه و شافعیه به علت نزدیکی، تاثیر زیادی داشته باشد، امید است که مورد استفاده دانشجویان و مبلغان قرار گیرد و علی رغم وجود آرا و نظرات در خصوص مشروعیت عبادت اطفال در فقه امامیه و شافعیه، به جمع آوری این نظرات به روش کتابخانه­ای، اینترنت و مقالات اقدام نموده و نظرات فقهای دو مذهب در این باره، گرد آوری و مقایسه شده است. بدین منظور پس از پرداختن به کلیات و مفاهیم در فصل اول، سه فصل بعدی پژوهش به ترتیب به مشروعیت نماز و روزه طفل و آثارآن، زکات و خمس طفل وآثار آن و حج طفل و آثار آن اختصاص داده شده است. نتایج و محتویات پژوهش، حاکی از آن است بین علمای امامیه و شافعه در خصوص مشروعیت نماز روزه و حج اطفال تفاوت و اختلافی نیست مگر در خصوص زکات، که علمای امامیه بلوغ را شرط وجوب می­دانند و شافعیه شرط نمی­دانند.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز