دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

تحليل سير تاريخي همزيستي مسالمت‌آميز ائمه با پيروان ساير مذاهب

 
تاریخ انتشار: 1397/05/08    

تحليل سير تاريخي همزيستي مسالمت‌آميز ائمه با پيروان ساير مذاهب

جلسه دفاع از رساله دکتری با عنوان تحليل سير تاريخي همزيستي مسالمت‌آميز ائمه با پيروان ساير مذاهب برگزار و دانشجو احمد متقی‌زاده از رساله خود دفاع کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو احمد متقی‌زاده که با عنوان «تحليل سير تاريخي همزيستي مسالمت‌آميز ائمه با پيروان ساير مذاهب» روز شنبه ششم مردادماه 1397 برگزار شد، دکتر صفری فروشانی به عنوان استاد راهنما، دکتر آقانوری و دکتر داداش‌نژاد به عنوان استادان مشاور و حجج اسلام دکتر مطهری، دکتری جباری و دکتر امداد توران به عنوان استادان داور حضور داشتند.

در چکیده این رساله آمده است:

این پژوهش بر آن است که رفتار اجتماعی ائمه اثنی عشری را از روایات و گزارش های تاریخی شناسایی و مصادیق همزیستی اجتماعی آنان با پیروان سایر مذاهب را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد، همزیستی مسالمت‌آمیز یک رفتار جامعه پسند در مقابل رفتار جامعه گریز است و مفهومی است که با مفاهیم امنیت، وفاداری به عهد و پیمان، وحدت و رحمت، قابل‌جمعو با مفاهیم متقابل آن‌ها، یعنی نا امنی، عدم پای بندی به تعهدات، تفرقه، سوء اخلاق، کینه‌توزی، ناسازگار و غیرقابل‌جمع می باشد.

مسئله همزیستی ائمه (ع) با پیروان سایر مذاهب اسلامی، به عنوان یک تجربه تاریخی و سیره اجتماعی آنان می تواند از لحاظ نظری راهکار و راهبردی جهت کاهش حجم مشکلات فکری و الگویی جهت کاهش تفرقه موجود و تقویت روحیه مسالمت‌آمیزبین مسلمین باشد.

رفتار اجتماعی ائمه (ع) با پیروان سایر مذاهب در سیر تاریخحضور (260- 11 ق) در رابطه با خلفا و دستگاه خلافت نسبت به سه خلیفه نخست بر اساس صبر و مدارا، رفتای مسالمت آمیز، نسبت به خلفای بنی امیه ضمن تبری از آنان به جهت مصلحت اقوا همزیستی اضطراری و نسبت به خلفای بنی مروان و بنی عباس ضمن تقیه با درجه ای ضعیف تر از قبل همزیستی اضطراری داشتند و با و جریان های سیاسی، جریان های فقهی و جریان های کلامی و همچنین عامه پیروان سایر مذاهب اصل اولیه همزیستی مسالمت آمیز بوده است، چنانچه رفتار ائمه (ع) با مؤمنین بر اساس محبت، با مسلمین بر اساس رحمت و اخوت دینی، با پیروان ادیان دیگر بر اساس توحید، با کفار بر اساس وفاداری به عهد پیمان و ظالمین ضمن تبری به جهت مصلحت اقوا تقیه با درجات شدت و ضعف همزیستی اضطراری داشته اند.

سیره همزیستی ائمه (ع) مبتنی بر علم کامل به دین، علاقه وافر به توصیه های دین و تحمل پذیری در شنیدن نظر مخالف، هیچ‌گاه به معنای دست برداشتن از حق و حق دانستن قول یا رفتار طرف مقابل نبوده بلکه مبتنی بر عمل به قرآن، سنت نبوی (ص) و بنای عقلا، بوده و با هر کس و هر جریانی که عالمانه موجب فساد و ظلم در دین و جامعه می شدند از آن ها تبری می نمودند و تلاش اجتماعی آنان از یکسو سوی هدایت و معرفت افزایی مسلمین و از سوی دیگر اصلاح وضع موجود یعنی کاهش تفرقه، عداوت و خشونت و ترویج اخلاق نبوی در جوامع اسلامی بوده است.

این نوشتار با روش تاریخی گزارش ها و روایات مرتبط با مسئله را از خلال کتب تاریخی و رواییجهت تبیین مسئله، از منابع متقدم، متأخر و معاصر، جمع‌آوري و با توجه به بستر فرهنگی، سیاسی هر دوره تاریخی آن دسته روایات و گزارش هایی که میزان صحت آن ها دارای سازگاری درون‌متنی و زمینه برون متنی است، با سیره قطعی و صریح ائمه (ع) مخالفت نداشته اند و مورخان مشهور و محدثین معروف نه تنها با آن ها مخالفت نکرده اند بلکه در مباحث و تحقیقات خود به آن ها استناد نموده اندبا توجه به قرینه عقلایی به آن ها اعتنا و اطمینان شده به عنوان دلیل مورد استناد قرار گرفته شده است.


برچسب ها : احمد متقی زاده

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

 

متقی زاده
کاربر میهمان

1397/06/03 - 07:31:14

در نگاهی کوتاه به این رساله می توان گفت که در عین دارا بودن نکات مثبت که مرتبط با مسائل و مشکلات زمان است، دارای صفات و نکات قابل ملاحظه ای در تحلیل تاریخی پدیده اجتماعی است که در این نوشتار مبنا تحقیق قرار گرفته، از جمله، نگرشی عمیق و علمی به رفتار ائمه (ع) در تاریخ بدون پیش‌داوری، نمونه های تاریخی مستدل همراه با دلیل و مدرک، از گزارش ها و روایات مشهور، از خصوصیات محتوایی این رساله است.

 

احمد متقی زاده
کاربر میهمان

1397/06/03 - 08:01:17

با سلام و احترم شکرا لله، خداوندا کسی که به سوی تو پناه آورد، طعم محبت و نعمت را می چشد و هر کس که از تو مدد گرفت، همواره او را یاور هستی. بعد از شکر خداوند از همه مسولین دانشگاه ادیان و مذاهب تشکر و قدردانی ویژه دارم چراکه بستری را فراهم نمودند که در خصوص تاریخ تشیع مطالعات علمی و تحقیق قابل ملاحظه ای داشته باشم و از اساتید محترم نیز تشکر و کمال قدردانی را دارم و همچنین از تک تک کسانی که در ترویج این مسئله با من همراه و هم قدمم بودند ممنونم چراکه بی منت تنهایم نگذاشتند

 

Sajedeh
کاربر میهمان

1397/06/03 - 15:58:49

 بی شک هم زیستی مسالمت آمیز یک فکر اصیل اسلامی است. و انبیاء الهی برای گسترش صلح و دوستی و عدالت و آرامش در طول تاریخ کوشیده اند. و میتونه راهکار مناسبی برای حل مشکلات جامه باشه. همانطور که امیرالمومنین علیه السلام فرمودند : مردم یا برادران دینی و یا هم نوع در انسانیت هستند. ما همگی به رسالت الهی ایمان داریم و باید از این امانت با ترویج فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز مراقبت کنیم. ممنون از رساله‌ی پرمفهوم و زیباتون

 

Sorur
کاربر میهمان

1397/06/03 - 17:07:11

سلام خسته نباشین رساله ایی بسیار جامع و پر محتوایی هست و متنی روان و ساده دارد که بسیار در درک و فهم مخاطب تاثیر دارد ممنون خسته نباشین

 

مجید همت جو
کاربر میهمان

1397/06/03 - 17:24:58

سلام تحقیق بسیار جالبی است امید است در مقام عمل مورد توجه قرار گیرد

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز