دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

نشست علمی «داعش و مهدویت»

 
تاریخ انتشار: 1393/09/29    

نشست علمی «داعش و مهدویت»

البغدادی را با لقب القریشی الحسینی و گاهی هاشمی مطرح می‌کنند و می‌خواهند تصریح کنند که البغدادی یک قریشی است چون در روایات آمده که کل ائمه دوازده نفر و همه از قریش هستند

هفتمین نشست از سلسله نشست‌های علمی پژوهشکده ادیان و مذاهب با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فرمانیان و با عنوان «مهدویت و خلافت اسلامی در نگاه داعش: آموزه مهدویت حربه‌ای علیه قدرت شیعه» برگزار شد.

دکتر فرمانیان در این نشست ابتدا به معرفی گروه داعش پرداخت و گفت: برای شناخت داعش باید با چهار گروه سلفی آشنا بود. سلفی‌های جهادی مصر با هدف مبارزه با حاکمان ظالم، افغان‌العرب‌ها در افغانستان، القاعده که هدفش مبارزه با آمریکا بود و سلفی‌های عراق به رهبری ابومصعب الزرقاوی که دشمن اصلی خود را شیعیان اعلام کرد.

وی افزود: زرقاوی با نگارش کتابی بر ضد شیعه نسبت‌های ناروای بسیاری به شیعیان در طول تاریخ و دوران معاصر زد. وی می‌گفت شیعه با آمریکا متحد شده تا اهل سنت را در عراق از بین ببرند و فکر خود را در دشمنی با اهل سنت در جهان گسترش دهند و خواستار اتحاد علیه شیعیان شد.

دکتر فرمانیان در ادامه افزود: به دلیل اختلاف البغدادی و ایمن الظواهری، البغدادی داعش را به عنوان دولت اسلامی عراق و شام تأسیس کرد و خود را ممهد مهدی دانست.

این کارشناس سلفیه سپس به نشانه‌های آخرالزمانی برای گسترش فکر داعشیان اشاره کرد و گفت: یکی از این نمادها، پرچم سیاه است. این پرچم یادآور خلافت اسلامی است که در احادیث سنی به صورت گسترده آمده است.

وی ضمن اشاره به حدیثی که می‌گوید، پرچم‌های سیاه مهدی از سمت خراسان می‌آید، افزود: اکثر داعشی‌ها در افغانستان آموزش دیده‌اند. یعنی از خراسان قدیم می‌آیند. رفتن آن‌ها به افغانستان و انتخاب پرچم و لباس سیاه و لباس افغانی و پاکستانی، نشان دهنده این است که این‌ها از قدیم خود را ممهد مهدی می‌دانستند و از مشرق و خراسان ظهور می‌کنند.

دکتر فرمانیان هم‌چنین به مجله دابق داعشیان اشاره کرد و گفت: در تصاویر جلد این مجله نقشه سرزمین اسلام، کشتی نوح به عنوان منجی نشان دادن خود، نماد شیطان با پرچم داعش به این معنی که آن‌جا را فتح خواهیم کرد و چهارم تصویر مکه است.

وی افزود: شهر دابق در شمال حلب است و در گذشته نیز جنگی بین عثمانی‌ها و صلیبی‌ها در این شهر روی داده بود. در روایتی آمده است که پیامبر(ص) فرمود؛ روز قیامت برپا نمی‌شود مگر آن که رومی‌ها به دابق می‌روند و یک عده با آنان می‌جنگند و دو سوم آن‌ها کشته می‌شود و یک سوم باقی‌مانده هیچ فتنه‌ای این‌ها را به هم نمی‌زند. آن‌ها مدعی هستند که ما همان‌هایی هستیم که در آخرالزمان با صلیبی‌ها می‌جنگیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب سپس به القاب البغدادی اشاره کرد و گفت: البغدادی را با لقب القریشی الحسینی و گاهی هاشمی مطرح می‌کنند و می‌خواهند تصریح کنند که البغدادی یک قریشی است چون در روایات آمده که کل ائمه دوازده نفر و همه از قریش هستند. لذا البغدادی می‌تواند یکی از خلفای آخرالزمان باشد و باید همه با او بیعت کنند. لذا برخی القاعده‌ای‌ها چون ایشان را سید دیدند تصریح کردند که اگر کسی با او بیعت نکند، جزو گمراهان است.

وی گفت: در شماره دو دابق به روایتی از پیامبر استناد کرده‌اند که ما با جزیره‌العرب می‌جنگیم و فتح می‌کنیم، سپس فارس و روم را فتح می‌کنیم و بعد با دجال می‌جنگیم و در آن‌جا خداوند به ما فتح و پیروزی خواهد داد. لذا آنان می‌گویند باید با عربستان و ایران بجنگند و بعد با اسرائیل و آمریکا بجنگند. در شماره پنج نیز حدیثی از صحیح مسلم آورده‌اند که خداوند زمین را به من نشان داد و در آینده امتم به جایی خواهد رسید که ملک‌شان به اندازه‌ای می‌شود که به من نشان دادند. لذا کسانی که کل جهان را خواهند گرفت ما هستیم و ما به عنوان ممهد مهدی کل جهان را می‌گیریم و با دجال با ظهور مهدی می‌جنگیم.

دکتر فرمانیان در پایان گفت: با این فضا می‌توانیم به این نتیجه برسیم که آن‌ها خود را به عنوان زمینه‌سازان ظهور مطرح می‌کنند و از همه شواهد  و قراین موجود در روایات استفاده می‌کنند برای طرح این مسئله. احتمال می‌دهیم اگر جای دیگری را بگیرند، و موقعیت‌شان گسترش پیدا کند، سید بعد که از داعش بیرون خواهد آمد، با لقب «مهدی» بیرون خواهد آمد و آن وقت این افراد اولین دشمن خود را شیعه خواهند دانست. از سوی دیگر ما خود را مقدمه‌ساز ظهور امام زمان می‌دانند و گروه دیگری که ما را کافر و مشرک می‌دانند آمده‌اند از این آموزه برای گسترش نفوذ و قدرت ما در جهان اسلام.

گفتنی است دکتر فرمانیان در پایان این نشست تخصصی به سؤالان حاضران پاسخ گفت. این نشست روز پنجشنبه 27 آذرماه در محل سالن شهید بهشتی برگزار شد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز