دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با موضوع «خدامحوری در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی»
چهارمین پیش‌نشست همایش بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» برگزار شد
پیش‌نشست همایش «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در دانشگاه ادیان و مذاهب:
«خدامحوری در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی»
دانشگاه ادیان و مذاهب با همکاری بنیاد پژوهش‌های آستان قدس برگزار می‌کند:
نشست علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»
در دانشگاه ادیان و مذاهب قم برگزار می‌شود:
همایش بین‌المللی «غدیر در تاریخ، مذاهب اسلامی و ادیان»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با شبستان:
برتری‌طلبی پیروان ادیان و مذاهب خطرناک است
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با شفقنا:
همه مراجع در پاسخ به هر استفتایی باید مشاور بین‌المللی داشته باشند

امام (ره) هم توکل بر خداوند داشت و هم تکیه به مردم

 
تاریخ انتشار: 1397/03/17    

امام (ره) هم توکل بر خداوند داشت و هم تکیه به مردم

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری در سخنانی به مناسبت سالگرد رحلت امام(ره)، تلاقی سالگرد رحلت امام با لیالی قدر را معنادار و الهام‌بخش توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری در سخنانی به مناسبت سالگرد رحلت امام راحل(ره) گفت: امسال لیالی قدر با ایام ارتحال امام(ع) تلاقی معنادار و الهام‌بخشی پیدا کرده است. این روزها هم یادآور فضائل و مناقب امام است و هم یادآور آن وداع باشکوهی که مردم ایران با رهبر و پیشوای خودشان انجام دادند.

وی افزود: ما در پرتو اعمال و مناسک و ادعیه ماه مبارک رمضان آموخته‌ایم که هم توجهی به ارتقای معنوی خود داشته باشیم و هم التفاتی به مردم و کسانی که در پیرامون ما هستند. توجهی به آخرت داشته باشیم و در عین حال از سامان دنیای خودمان هم غافل نشویم. به خدا نظر کنیم و در عین حال از خلق خدا هم غافل نشویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه گفت: به ما یاد داده‌اند با گرسنگی و تشنگی‌مان از گرسنگی و تشنگی‌مان در روز قیامت یاد کنیم و در عین حال با این سختی‌ها و ناملایمات محدودی که تحمل می‌کنیم، گرسنگی گرسنگان و تشنگی تشنگان را به یاد بیاوریم و برای رفع گرفتاری از همه مردم و همه انسان‌ها دعا کنیم. در ادعیه ماه مبارک رمضان هم آمده است که خدایا هر گرسنه‌ای را با هر کیش و آیینی که دارد،‌ سیر کن و هر برهنه‌ای در هر ملک و مملکتی هست، بپوشان. این توجه به خدا و هم خلق خدا آموزه و شاخصه‌ای است که در سیره امام (ره) هم مشهود است.

وی با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) در وصف پیامبر اکرم(ص) گفت: پیامبر به چهار چیز ایمان داشت و در پرتو ایمان به این چهار چیز موفق شد و رسالت خود را به انجام رسانید و مرحوم شهید مطهری در سال‌هایی که هنوز امام(ره)  به ایران تشریف نیاورده بودند، این چهار بند را بر امام تطبیق کردند. یعنی به خدای خود ایمان داشت، دوم به قوم خود ایمان داشت، سوم به هدف خود و چهارم به راه خود ایمان داشت.

دکتر شریعتمداری هم‌چنین افزود:‌ شاید ما در تلقی‌های مؤمنانه بسیط خودمان احساس کنیم که این، گونه‌ای شرک است که در کنار خدا از مردم صحبت کنیم. این اتفاقاً یک تعلیم دینی است و هیچ منافاتی با توکل انسان به خدا در عین تکیه به مردم ندارد. قرآن کریم می‌فرماید: خداوند شما مسلمانان را هم با یاری خودش و هم به واسطه مؤمنین یاری کرد.

رئیس دانشکده فلسفه در ادامه گفت: ما شاهد هستیم که امام هم به خدا متکی بود و هم اعتماد و اتکای عظیم به مردم داشت و واقعاً‌ برای نقش مردم، جایگاه ویژه‌ای قائل بود. هم به مردم اعتماد کرد و هم به مردم اعتماد به نفس داد و این که مردم باور کنند با تکیه بر توانایی‌های خودشان، مراحل مختلف را طی کنند. ما امروزه به‌رغم همه مشکلات و تنگناهایی که داریم، خود برای خودمان تصمیم می‌گیریم و اگر اخم و ترشرویی از سوی استکبار جهانی روی دهد، قافیه را نمی‌بازیم و اگر تعریف و ستایشی صورت گیرد، خیلی شادمان و مسرور نمی‌شویم.

دکتر شریعتمداری در پایان گفت: ‌اعتماد به مردم، خودش را نشان داده و امروزه اگر در منطقه ما یعنی خاورمیانه و سرزمین‌های اسلامی و عربی مقاومتی در برابر اسرائیل وجود دارد و اگر برای اولین بار مسلمان‌ها یا عرب‌ها نشان دادند که اسرائیل فعال ما یشاء نیست، ناشی از همین اعتمادی است که به مردم القا شده است.

گفتنی است این جلسه سخنرانی روز یکشنبه 13 خردادماه در آستان سالگرد رحلت امام راحل(ره) در محل نمازخانه دانشگاه برگزار شد.


برچسب ها : حمیدرضا شریعتمداری, امام خمینی, لیالی قدر

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز