دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت ارتحال آیت‌الله دکتر احمد احمدی(ره)

 
تاریخ انتشار: 1397/03/19    

بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت ارتحال آیت‌الله دکتر احمد احمدی(ره)

دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت درگذشت آیت الله دکتر احمد احمدی بیانیه ای صادر کرد.

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد، هزاران بیش

خبر درگذشت استاد یگانه و متأله فرزانه، آیت‌الله دکتر احمد احمدی مایه تحیر و تأثر آشنایان و علاقه‌مندان ایشان و همه فرهنگ‌دوستان ایران گردید. این دانشی‌مرد بزرگ، فلسفه‌دانی بود جامع‌الحکمتین که هم در سنت فلسفی اسلامی چیره‌دست بود و هم آشنای دیرپای فلسفه‌های جدید و معاصر مغرب زمین.

و البته انس آن عزیز با علوم عقلی، هرگز حجاب و مانعی در برابر اهتمامش به قرآن و حدیث، و سنت و عترت نبود. او جودت ذهن را با رقت قلب در هم آمیخته بود و التفاتش به عالم اعلا او را هرگز از توجه به صلاح و اصلاح جامعه و اعتلای مُلک و مملکت غافل نمی‌کرد.

نسل فضلای دانشگاهی حوزه رهین منت و درایت او در راه‌اندازی مرکز عالی تربیت مدرس قم هستند و نیز جامعه علمی ما همه بر سر خوان بی‌دریغ پژوهش‌ها و کتاب‌هایی نشسته‌اند که به همت و دقت او در زمینه علوم انسانی و اسلامی فراهم آمده‌اند.

دانشگاه ادیان و مذاهب که همیشه از عنایت‌ها، حمایت‌ها و هدایت‌های ایشان برخوردار بوده، ارتحال این عالم ربانی را به حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و همه اعضای جامعه علمی کشور و نیز به مقام معظم رهبری و خاندان معزز آن فقید سعید تسلیت عرض می‌کند و با حضور و مشارکت در آیین‌های نکوداشت ایشان، مراتب اندوه و همدردی خود را ابراز خواهد کرد.

***

گفتنی است آیت‌الله دکتر احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان «سمت» در ساعات پایانی روز گذشته در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران به دلیل عارضه قلبی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

آیت‌الله احمد احمدی در سال ۱۳۱۲ در روستای کهکدان ملایر به دنیا آمد. او پس از فراگرفتن دروس مقدماتی به حوزه علمیه بروجرد رفت و به مدت پنج سال دروس دینی را تا اواخر سطح دو فراگرفت. سپس به حوزه علمیه قم رفت و دروس تفسیر و فلسفه اسلامی را در سطوح عالی (اسفار و شفا) نزد علامه طباطبایی، درس فقه و اصول را نزد کسانی همچون امام خمینی(ره)، سید حسین طباطبایی بروجردی، آیات عظام سلطانی، مشکینی، محقق داماد و نجفی مرعشی فرا گرفت و همزمان دکترای فلسفه غرب را از دانشگاه تهران اخذ کرد. احمدی از سال ۱۳۵۲ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود و فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و فلسفه تطبیقی را در مقطع دکتری تدریس کرده‌ است.

وی از سال 1360 به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت داشت. او بنیان‌گذار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت) بود و حدود 33 سال مدیریت این سازمان را بر عهده داشت. او همچنین از مؤسسان دانشگاه تربیت مدرس و در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم تهران بود.

از جمله آثار او، می‌توان به کتاب‌های «بن‌لایه‌های شناخت» (تألیف)، «مختارات من نصوص الفلسفه الاسلامیه» (تألیف)، «نقد تفکر فلسفی غرب» (ترجمه)، «تأملات در فلسفه اولی» (ترجمه) و «تأسیس مابعدالطبیعه اخلاق» (ترجمه) اشاره کرد.


برچسب ها : احمد احمدی, دانشگاه ادیان و مذاهب, فلسفه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز