دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

کنش زیارتی در ایران معاصر با رویکرد انسان‌شناسی تفسیری: مطالعه میدانی آستان مقدس حضرت امام رضا(ع)

 
تاریخ انتشار: 1397/03/05    

کنش زیارتی در ایران معاصر با رویکرد انسان‌شناسی تفسیری: مطالعه میدانی آستان مقدس حضرت امام رضا(ع)

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو زهرا اکبری با عنوان «کنش زیارتی در ایران معاصر با رویکرد انسان شناسی تفسیری: مطالعه میدانی آستان مقدس حضرت امام رضا(ع)»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، چهارشنبه دوم خردادماه 1397 جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو زهرا اکبری با عنوان «کنش زیارتی در ایران معاصر با رویکرد انسان شناسی تفسیری: مطالعه میدانی آستان مقدس حضرت امام رضا(ع)» با حضور دکتر نعمت‌الله فاضلی به عنوان استاد راهنما، آقایان دکتر باقر طالبی دارابی و دکتر الله‌کرم کرمی‌پور به عنوان استادان مشاور و آقایان دکتر ابوتراب طالبی، دکتر جبار رحمانی و دکتر کریم خان‌محمدی به عنوان استادان داور در سالن شهید بهشتی برگزار شد.

 

در چکیده این رساله آمده است:

مفهوم زیارت در ادبیات دینی کاربرد فراوان دارد و بیانگر نوعی رابطه میان انسان و جهان ملکوت است. در ادبیات دینی جهان نیز زیارت سابقه­ای به درازای عمر بشر دارد و همواره در طول تاریخ برقرار بوده است. زیارت در گذشته کنشی همگن و متوازن بوده، در حالی که امروزه به کنشی ناهمگن و نامتوازن تبدیل شده است.

رویکرد اتخاذ شده در این مقاله بر اساس انسان­شناسی تفسیری کلیفورد گیرتز است که با روش کیفی و با تکیه بر دیدگاه­های مردم­نگارانه پیش رفته است. داده­های تحقیق نیز از منابع گوناگون همچون مصاحبه­ها، دل­نوشته­های زائران، عریضه­ها و سفرنامه­ها، مشاهدات میدانی، خودمردم­نگاری و دیگر منابع کمی و کیفی حاصل شده است.

ما در این رساله نخست درصدد شناخت و فهم عناصر ناهمگن در کنش زیارت، با تمرکز بر تنوع  و تغییر به وجود آمده در بافت کنش (زیارت) و کنشگر آن (زائر) هستیم. سپس تلاش کردیم نسبت­ میان تغییرات به وجودآمده در زیارت با تحولات حاصل از تجدد و عرفی­گرایی را شناسایی نماییم. در نهایت عناصر مترتب بر این تغییرات همچون عرفی شدن در ایران معاصر، انواع گونه­های زائران و سنخ­های پدید آمده از کنش زیارت در حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) را بررسی و دسته­بندی کردیم. از این رو با صورت­بندی انواع زائران به سنتی، مدرن و زائرگردشگر، به ویژگی­های آنها پرداخته و انواع سنخ­های زیارتی را در قالب زیارت آیین­مدار، دورادور، زنانه، کلان­شهری و سیاسی ارائه نموده­ایم.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز