دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

مشترکات ادیان ضرورت امروز جوامع بشری است

 
تاریخ انتشار: 1397/02/26    

مشترکات ادیان ضرورت امروز جوامع بشری است

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: مشترکات ادیان یکی از ضرورت‌های جوامع امروز است که اگر به آن توجه شود مشکلی به عنوان جنگ، محیط زیست، خانواده و اخلاق نداریم.

حجت‌الاسلام سید ابوالحسن نواب در نشست علمی «شناخت بین فرهنگی و نقش آن در پژوهش‌های دینی» که ظهر دوشنبه با حضور مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و جمعی از پژوهشگران و محققان در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: نگاه امام رضوان الله تعالی علیه، مقام معظم رهبری و اندیشمندانی همچون شهیدان مطهری، بهشتی، امام موسی صدر و.... نگاه اصیل به تشیع است، ما دوستدار اسلامی هستیم که مرکبش «ام القری» جهان اسلام و منادی وحدت و دعوت کننده انسان‌هاست. از این رو باید بشریت را به سوی صلح و دوستی هدایت کنیم.

وی با بیان اینکه ما برای ام القری بودن نیاز به لوازمی داریم، افزود: لوازم آن گفت و گو با ادیان است. اینکه همه را انسان و از تکریم انسانی برخوردار بدانیم و بر مشترکات ادیان تکیه کنیم.

حجت‌الاسلام نواب ادامه داد: بودایی و هندویی نیز دارای معارف بلندی هستند. تمام این ادیان برای خود حرفی دارند. ما باید حرف‌های آنان را بشنویم و بر مشترکاتشان تکیه کنیم. غیر مشترکات ادیان نباید موجب اختلاف شود.

وی با بیان اینکه قرآن کریم 14 قرن پیش ما را به گفت و گو دعوت کرده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت تشیع و اسلام ظرفیت بسیار بزرگی است که می تواند در آن واحد سینه خود را گشاده کند و در برابر شریعت مسیحی و معارف بودایی و اخلاق هندویی هیچ کم و کثری نداشته باشد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب قم اضافه کرد: ما می‌توانیم پیام ائمه اطهار(علیهم السلام) را با زبانی که اهل بیت(علیهم السلام) به ما پیشنهاد کردند، به درستی به مخاطبان عرضه کنیم، این پیام‌ها تاثیر خود را خواهد گذاشت، اما این کار زمانی میسر می‌شود که به اعتقادات آنان احترام بگذاریم و آنان را بشناسیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما باید معارف دیگران را جدی تلقی کنیم و باید با آنان گفت و گو کنیم، روی مشترکات بحث کنیم.
حجت‌الاسلام نواب با اشاره به آثار تولید شده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با محوریت فرق و مذاهب اسلامی، تصریح کرد: این مرکز علمی- پژوهشی در زمینه فرق و مذاهب اسلامی آثار خوبی را منتشر و روانه بازار نشر کرده است.


    

       

 


برچسب ها : بنیاد پژوهشهای اسلامی, ابوالحسن نواب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز