دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

ایده شهید بهشتی را عملیاتی کرده‌ایم / حوزه علمیه قم بزرگ‌ترین پایگاه عقل و اعتدال

 
تاریخ انتشار: 1397/02/20    

ایده شهید بهشتی را عملیاتی کرده‌ایم / حوزه علمیه قم بزرگ‌ترین پایگاه عقل و اعتدال

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب گفت: اولین دانشگاهی که رشته شیعه‌شناسی را تأسیس کرد، دانشگاه ادیان و مذاهب بود. پیرو آن، دیگر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی نیز دست به کار شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در گفت‌وگو با رادیو معارف با اشاره به اهداف تأسیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: دین یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بشر در طول تاریخ است. از آغاز خلقت تا امروز هم‌چنان مسئله دین در صدر مسائل جهان بوده است. شاید قدرتی در مقطعی دین را افیون ملت‌ها و دولت‌ها معرفی کرده باشد ولی با فروپاشی اردوگاه کمونیست و مارکسیست مسائل دینی در جهان به شدت به موضوع روز تبدیل شده و درواقع هر روز صدها کتاب درباره دین تألیف و چاپ می‌شود.

 

شناخت آموزه‌های ادیان یک مطالبه جهانی

وی با شاره به این‌که یکی از موضوعات مطرح در دانشگاه‌های جهان، شناخت ادیان و آموزه‌های آن است، اظهارداشت: در ایران هم این مسائل مطرح شده است. مثلاً در حوزه علمیه قم، شهید دکتر بهشتی بعد از بازگشت از آلمان اقدامات زیرساختی را برای شناخت ادیان انجام دادند و حتی متون برخی درس‌ها را ارزیابی و تدوین کرده بودند، اما چون به شرایط انقلاب خورد، فرصت یاری‌شان نکرد تا این ایده را به سرانجام برسانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به شناخت و مراوده خود با شهید بهشتی خاطرنشان ساخت: شهید بهشتی تأکید داشتند همیشه باید مسائل ادیان زنده جهان در قم مطرح باشد و طلاب با این مسائل آشنا باشند و در تألیفات خود نیز تأکیدات زیادی بر این مسئله داشته‌اند .

 

حوزه علمیه قم بزرگ‌ترین پایگاه عقل و اعتدال

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: بعد از آن‌که صدام حوزه نجف را به افول برد، حوزه علمیه قم یک مرکز بزرگ علمی و فرهنگی و بزرگ‌ترین پایگاه فرهنگی تشیع و نیز بزرگ‌ترین پایگاه عقل و اعتدال در جهان اسلام بوده و هست و از دوره شوروی، از سلفی‌گری، وهابی‌گری و تندروی‌ها دور بوده و همواره پایگاه عقلانیت و اعتدال به شمار می‌رود و امروز هم الحمدالله در صدر حوزه‌های فکری جهان اسلام است.

 

نیازمند مرکزی برای معرفی ادیان و مذاهب بودیم

وی با بیان این‌که حوزه علمیه قم با این قدمت، پیشینه و وجهات، نیازمند مرکزی برای معرفی ادیان و مذاهب است، گفت: بر این اساس در سال 1373 با جمعی از اندیشمندان تصمیم گرفتیم «مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب» را تأسیس کنیم که این مرکز توانست در دهه اول عمر خود، اساتید فرهیخته‌ای را تربیت کند و صدها متن ادیانی و مرتبط با مذاهب را استخراج کند.

 

برگزاری پانزده کنکور کارشناسی ارشد برای طلاب

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با بیان این‌که در سال 1383 فعالیت‌های آموزشی را آغاز کردیم، افزود: از سال 83 تا 86 به عنوان مؤسسه آموزش عالی فعالیت نمودیم و تا جمعه گذشته توانستیم طی پانزده سال، پانزده کنکور فوق‌لیسانس برای طلاب حوزه علمیه قم برگزار کنیم.

 

رئیس دانشگاه ادیان ومذاهب با بیان این‌که تا کنون نُه کنکور دکتری برای طلاب برگزار کرده‌ایم، افزود: مؤسسه آموزش عالی ادیان و مذاهب از سال 1387 تحت عنوان دانشگاه فعالیت می‌کند و تا امروز 800 دانشجوی دکتری داریم و حدود دو هزار دانشجوی کارشناسی ارشد، مجازی و رسمی در هفت دانشکده و 18 رشته تحصیل می‌کنند.

 

حضور بین‌المللی فارغ التحصیلان

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در ادامه به وضعیت فارغ‌التحصیلان و فعالیت‌های علمی و تبلیغی آنان اشاره کرد و گفت: این دانشگاه تنها دانشگاه ادیان و مذاهب ایران و شاید در خاورمیانه باشد و دانشجویان آن با استقبال شدیدی جهت تدریس در رشته‌های مرتبط با ادیان و مذاهب مواجه‌اند و در رایزنی‌های فرهنگی، نمایندگی‌های ولی‌فقیه، مسئولین شعب جامعة‌المصطفی در داخل و خارج از کشور و دانشگاه‌ها مشغول تدریس هستند.

وی گفت: اولین دانشگاهی که رشته شیعه‌شناسی را تأسیس کرد، دانشگاه ادیان و مذاهب بود. پیرو آن، دیگر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی نیز دست به کار شدند.

 

تحصیل دانشجویان از پانزده کشور

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب خاطرنشان ساخت: هم‌اکنون از 15 کشور دنیا دانشجو داریم و به دو شیوه پژوهشی و حضوری در مقطع دکتری به طلاب غیرایرانی خدمات آموزشی می‌دهیم.

 

اهتمام جدی به زبان‌آموزی

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اهمیت زبان‌آموزی برای ارتباط با خارج از کشور گفت: زبان پنجره‌ای برای ارتباط با سایر ملل است و ما روی زبان اهتمام جدی داریم و بسیاری از فارغ‌التحصیلان ما به زبان عربی و انگلیسی مسلط هستند و جهت تکمیل این فرایند، دانشکده زبان و فرهنگ ملل را تأسیس خواهیم کرد تا غیر از زبان‌های انگلیسی و عربی، دیگر زبان‌های ملل را نیز در دانشگاه تدریس کنیم.

 

منبع: خبرگزاری حو زه


برچسب ها : حوزه علمیه قم, سید ابوالحسن نواب, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز