دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

انسان اصولگرا نان به نرخ روز نمی‌خورد

 
تاریخ انتشار: 1397/01/20    

انسان اصولگرا نان به نرخ روز نمی‌خورد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب، در حاشیه بازدید از رسانه رسمی حوزه‌های علمیه به گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» نشست که متن کامل این مصاحبه تقدیم حضور علاقمندان می‌گردد.

 

* در ابتدا ضمن تشکر از حضور در این رسانه، باید خدمتتان عرض کنم که ما دو مدل مصاحبه می‌توانیم با شما داشته باشیم. مدل اول، به صورت روتین و سؤالات کلی است؛ مدل دوم پرداختن به سؤالات جزئی‌تر و برخی از حاشیه‌هاست. هر جور شما صلاح بدانید، سؤالات خود را آغاز می‌کنیم.

 

ما در خدمت شما هستیم و برای بنده فرقی نمی‌کند.

 

 * معمولاً جنابعالی را به عنوان یک روحانی صریح می‌شناسند. صراحت شما دلیل خاصی دارد؟

 

ما به دست شهید بهشتی تربیت شدیم و همین مشکلات در زمان ایشان هم وجود داشت. ایشان تا زنده بود، خبرساز بودند. این شهید بزرگوار انسان اصولگرایی بود و شخص اصولگرا، طولانی مدت است و به همین دلیل مشکلاتی برای او به وجود می‌آید.

 

بنده از صریح‌ترین و شجاع‌ترین مخالفین آقای احمدی نژاد بودم و تاریخ هم می‌داند. این شخص، بنده را برای وزارت دعوت کرد و الحمدلله قبول هم نکردم. هشت سال به خاطر این مخالفت چوب خوردم؛ اما امروز با سر بلندی و سرافرازی حرف می‌زنم؛ این می‌شود انسان اصولگرا که نون به نرخ روز نمی‌خورد. چرا من صریحم؟ چون اصولی دارم و با اصولی که امام خمینی (ره) می‌گفت، احمدی نژاد نمی‌ساخت و این شخص یک شیاد بود. الان هم همین طور صریح حرف می‌زنم.

 

 

* شما در دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد برای وزارت دعوت شدید؟

 

بنده هفته اول ریاست جمهوری برای وزارت دعوت شدم.

 

 

* برای تصدی کدام وزارتخانه؟

 

ایشان برای سه وزارت اطلاعات، کشور و ارشاد بنده را دعوت کرده بودند.

 

 

 

* شما وقتی این همه با نظریات ایشان فاصله داشتید، چطور دعوت به وزارت شدید؟

 

به ایشان سفارش کرده بودند؛ آقای مصباح و آقای جنتی به ایشان سفارش کردند؛ چون با بنده خیلی نزدیک بودند؛ ما طلبه مدرسه حقانی بودیم و این آقایان جزو رؤسای این مدرسه علمیه بودند.

 

خب می دانید که شهید قدوسی، شهید بهشتی، آیت الله جنتی و آیت الله مصباح این مدرسه را هدایت می‌کردند. این دو بزرگوار زنده بودند و بنده را به احمدی نژاد معرفی کردند. من هم رفتم با ایشان صحبت کردم و گفتم: بنده که قصد وزیرشدن ندارم؛ اما اگر بخواهم وزیر شوم، وزیر رفاه می‌شدم.

 

 

* صحبت از مرکز خدمات حوزه شد. شما به یک باره از ریاست این مرکز کنار رفتید یا کنار گذاشته شدید که حواشی برای شما داشت. توضیحی دارید؟

 

اگر بنده عزل شده بودم که رئیس هیأت مدیره مرکز خدمات نمی‌شدم. بنده 14 سال مدیر آنجا بودم و دو دوره هم با حکم آقا رئیس هیأت مدیره هستم. اگر به عنوان مثال ایشان رودروایستی داشتند، برای دوره بعد حکم بنده را تمدید نمی‌کردند. ضمن اینکه با حکم ایشان پس از ریاست مرکز خدمات، همان هفته عضو هیأت امنای جامعه المصطفی هم شدم. به نظر شما چرا عضو هیأت امنای المصطفی شدم؟ به نظر می‌رسد معنایش این باشد که این شخص از اردوگاه ما خارج نیست. رهبری نور چشم ماست؛ من یک سؤال از شما دارم. چه کسی به اندازه بنده برای آقای خامنه‌ای در حوزه فداکاری کرده است؟ چه کسی مرکز خدمات را درست کرد؛ به چه اندازه مرکز خدمات به علاقه طلاب به آقای خامنه‌ای مؤثر بود؟

 

 

* برخی دلیل جابجایی شما از مرکز خدمات حوزه را مسائل سیاسی بیان کرده‌اند.

 

بنده منکر این قضیه نیستم؛ شاید هم سیاسی باشد؛ اما سؤال اینجاست که بنده اگر مشکلی پیدا کردم، چرا در جای دیگر ابقاء شدم؟؛ ممکن است متولیان امر صلاح ندانند که شخصی در فلان جا باشد. بنده که ادعایی ندارم که کارهای بنده بدون مشکل بوده است؛ ولی حضرت آقا با همین وضع بنده را نگه داشته‌اند. به دنبال تبرئه نیستم؛ ولی احکام رهبری گویای مطلب دیگری است.

 

 

* برخی اشکال می‌کنند که شما با ساخت و سازهای آپارتمان در پردیسان، باعث شدید که طلاب در قم بمانند و مهاجرت نکنند. این اشکال را قبول دارید؟

 

خب آمار بگیرید که طلاب طرح هجرت چه تعداد از پردیسان هستند؛ امروز بیشترین طرح هجرتی‌ها از پردیسان هستند؛ بیشترین مهاجرین، مبلغین و ... از طلاب پردیسان هستند؛ امروز بسیاری از آن خانه به اجاره دیگر طلبه‌ها درآمده است. یک منزل 70 متری که مانع مهاجرت نمی‌شود. به نظر شما یک خانه باعث ماندن شخص می‌تواند بشود؟ اصلاً حرف معقولی است؟

 

 

 

* یعنی نسبت به تعداد طلاب و منازلی که در پردیسان درست شده، مهاجرت‌ها خوب بوده است؟

 

طلاب زیادی مهاجرت کردند. بیشتر از این نسبت رفته‌اند. بسیاری از طلاب وظیفه شناس، خانواده خود را با خیال آسوده در این آپارتمان‌ها گذاشته و به تبلیغ می‌روند. آنجا تبدیل به مکان پاکی شده است. الان هم اگر به من اجازه دهند، یک شهر برای طلاب درست می‌کنم. مشکل جای دیگر است؛ چرا آدرس غلط می‌دهید؟؛ طلبه باید وظیفه شناس تربیت شود. چرا نمی‌گویند که آقای نواب همزمان با پردیسان در 20 استان منزل ساخته است. ما 10 هزار منزل در 20 استان دیگر برای طلاب ساخته‌ایم.

 

 

 

* گویا در بحث بیمه طلاب هم اشکالاتی به شما وارد شده است...

 

مشکل خاصی نبود. درباره بیمه شدن طلاب دو نگاه در حوزه وجود داشت. برخی نگاه‌های سنتی می‌گفتند که طلاب نباید بیمه شوند تا در هنگام مریضی فرزندان به امام زمان (عج) متوسل شوند.

 

 

* چرا طلاب با کمترین مبلغ، بیمه شده‌اند؟

 

چون ما نمی‌خواهیم نسل ممتاز باشیم؛ اتفاقاً دفاع ما از بیمه طلاب همین مسئله است که حوزویان همانند ضعیف‌ترین مردم بیمه شده‌اند؛ شما در این بیمه جلوی جامعه مشکل نداشته و سرتان بلند است؛ طلبه می‌گوید بنده هفت درصد حق بیمه می‌دهم؛ برادر کارگر من هم هفت درصد حق بیمه می‌دهد؛ آن برادر معلم بنده نیز هفت درصد حق بیمه می‌دهد و من از همه آنان حقوقم کمتر است.

 

 

 

* از اشکالاتی که به بیمه طلاب مخصوصاً در چند ماه اخیر گرفته شده، این است که این حق بیمه از پول بیت المال پرداخت می‌شود.

 

این پول بیت المال برای هشت میلیون خانواده دیگر هم پرداخت می‌شود. دولت حق بیمه همه این افراد را می‌دهد. امروز 28 میلیون نفر بیمه تأمین اجتماعی هستند و ما هم جزو این 28 میلیون هستیم.

 

قانون اساسی گفته است که باید برای همه پرداخت شود؛ چه تفاوتی میان استاد دانشگاه و استاد حوزه است؟ این یک سؤال است؛ چطور استاد دانشگاه تا سقف 10 میلیون تومان بیمه می‌شود؛ آنوقت استاد حوزه تا سقف یک میلیون تومان مشکل دارد؟

 

 

 

* در ابتدای مصاحبه از شهید بهشتی (ره) سخن به میان آمد. در جایی گفته بودید که در سن 9 سالگی با سخنرانی آیت الله بهشتی این جرقه در ذهن شما زده شد که طلبه شوید. توضیحی در این رابطه بفرمایید.

 

آقای بهشتی با یکی از علمای شهرضایی به نام حاج آقای رضایی هم درس بوده‌اند که در سال 1346 مهمان ایشان شدند و در حسینیه سادات این شهر هم سخنرانی کردند. در آن زمان ایشان در آلمان بود و ما در سخنرانی ایشان شرکت کردیم و خیلی لذت بردیم که انسان می‌تواند طلبه شود و کار بین المللی هم انجام دهد. از همان روز اول طلبگی هم رفتم زبان انگلیسی را شروع کردم و به هم کلاسی‌های خود یاد دادم و تا به امروز هم بیش از 600 سفر خارج از کشور رفته‌ام و انسان می‌تواند طلبه شود و خدمتگزار جهانی هم باشد.

 

 

 

* در این سفرهای خارجی نظر اندیشمندان و مردم کشورهای گوناگون نسبت به ایران چطور بوده است؟

 

نظرات مختلف بوده است. در مجموع باید گفت که هرچه فشار دولت‌ها نسبت به ایران بیشتر شود، نگاه ملت‌ها خوشبینانه تر می‌شود.

 

کشور ما کشوری است که بر روی اصول ایستاده است. انسان‌هایی که بر روی اصول خود ایستاده و نون به نرخ روز نمی‌خورند، چوب خواهند خورد. کشورهایی هم که نون به نرخ روز نمی‌خورند، چوب می‌خورند.

 

یعنی ممکن است 10 سال دیگر دنیا به این نتیجه برسد که دست ایران درد نکند که سوریه و عراق را نگه داشت و نگذاشت این کشور لانه تروریست‌ها و داعش شود؛ شاید دنیا امروز تجلیل نکند. انسان اصول گرا نباید لحظه‌ای تردید کند.

 

 

 

* چون شما از این کلمه استفاده کردید، بنده هم استفاده می‌کنم و سؤالم این است که دولت آقای احمدی نژاد بیشتر در دنیا نون به نرخ روز می‌خورد یا دولت آقای روحانی؟

 

دولت احمدی نژاد که اصلاً با دنیا ارتباطی نداشت و خیلی کم بود.

 

بنده در مسائل بین المللی نقطه نظرم، نظام و حضرت آقاست.

 

مسئله سوریه، عراق، یمن و ... دست روحانی و احمدی نژاد نیست. رهبری، اصولگرایانه کشور را در دنیا پیش برده است و این ممکن است در برخی مواقع به مذاق دنیا خوب نیاید؛ اما در پنج سال دیگر قضاوت دنیا چیز دیگری خواهد شد.

 

اصول کشور ما حمایت از مستضعفین، مقابله با تروریست و مقابله با استکبار و عدم تسلیم در مقابل مستکبران است.

 

گفت وگو با حجت الاسلام نواب

 

* آیا دولت‌های ما در مباحث بین المللی مطابق با نظر رهبری به پیش رفته‌اند؟

 

نمی‌توانند مخالفت بکنند. یعنی شرایط جهانی و کشور به نحوی است که نمی‌توانند مخالفت کنند.

 

 

 

* شما موافق برجام هستید؟

 

من موافق و مخالف مشروط همه چیز هستم. بنده درباره برجام تا آنجایی که منافع کشور حفظ شد و تا آنجا که از تحریم‌های سازمان ملل بیرون آمدیم، موافقم و تا آنجایی که آمریکا بدعهدی کرد و آقا هم گفتند که بدعهدی می‌کند، مخالفم و این مباحثش خوب نبود. برجام مطلق نیست.

 

 

 

 

* شما یک دوره هم برای ریاست جمهوری ثبت نام کردید. دلیل خاصی داشت؟

 

بنده یک ثبت نامی با اشاره یکی از بزرگان انجام دادم و منظور عقلایی که آن شخص داشت، با ثبت نام بنده برآورده شد و بعد از آن کناره گیری کردم.

 

 

* شما برای حضور در مجلس خبرگان رهبری هم امتحان دادید؛ توضیحی در این رابطه بفرمایید.

 

خبرگان با دو شیوه پذیرش دارد؛ شیوه اول با جزوه است؛ شیوه دوم با امتحان کتبی. ما جزو افرادی بودیم که با جزوه قبول شدیم و پس از قبولی با جزوه، از همه افراد شرکت کننده، مصاحبه‌ای گرفته شد و بنده هم مصاحبه دادم و در آن مقطع در انتخابات خبرگان تهران شرکت کردم.

 

 

* می گویند فاصله آقای نواب با نهادهای انقلابی زیاد شده است. این حرف را قبول دارید؟

 

منظور شما از نهادهای انقلابی کدام نهاد است؟ اگر منظور شما از نهاد انقلابی، دفتر رهبری است، هر هفته در آنجا جلسه دارم؛ بنده با دفتر جدا نیستم.

 

 

* یعنی با بقیه نهادهای انقلابی جدا هستید؟

 

با بقیه نهادها جدا نیستم؛ کاری در آنجا ندارم. با مسئولین سپاه رفت و آمد داریم و بنده خودم نیروی سپاه بودم و الان هم بازنشسته سپاه هستم؛ وقتی در سپاه کاری داشته باشم، می‌روم؛ ولی بالطبع اگر کاری نباشد، مثل همه نمی‌روم. مشکلی با سپاه یا هیچ نهاد انقلابی دیگری ندارم.

 

 

* حضرت آقا تأکید بر «حوزه انقلابی» داشته و دارند؛ به نظر شما ایشان چه مسئله‌ای را در حوزه کمرنگ دیدند که سفارش بر این موضوع کرده‌اند؟

 

فاصله نگاه طلاب میانی با انقلاب، از دلائل آن است. طلاب ابتدایی با رهبری و انقلاب مشکلی ندارند؛ اما برخی از قشر میانی حوزه، فاصله گرفته‌اند. به موازات فعال شدن نگاه سنتی در حوزه، نگاه انقلابی فاصله گرفته و به همین دلیل، رهبر انقلاب بر حوزه انقلابی تأکید کرده‌اند.

 

 

* پشت پرده این فاصله‌ها چه کسانی هستند؟

 

من نمی‌توانم شخصی را معرفی کنم؛ ولی جریانی که از قبل هم با امام مشکل داشته، خزنده در حال پیشروی است و امروز هم با انقلاب و رهبری دچار مشکل است.

 

 

* آیا پس از سخنان حضرت آقا درباره انقلابی ماندن حوزه، وضع موجود بهتر شده است؟

 

این مسئله نیازمند به فعالیت درازمدت است. باید نگاه انقلابی و نگاه حکومتی و فقه حکومتی در حوزه جا بیفتد و امروز کسی به دنبال این فکر نیست. اینکه حوزه باید جوابگوی جهان باشد، مطرح نیست و باید برای این مسئله کار کرد.

 

 

* رهبر انقلاب در آن فرمایش خود در جمع مسئولان مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بیان کرده بودند که «حوزه انقلابی در معرض خطر است»؛ این جمله بدین معناست که حوزه در زمان گذشته کاملاً انقلابی شده بود؟

 

طیفی که مخالف امام بودند، از ترس، ظهور و بروز نداشتند؛ اما الان جان گرفته‌اند. این سخن آقا، بسیار دقیق است. ما سال 1367 با شش نفر، انتخابات مجمع نمایندگان را برگزار کردیم. سه نفر طلبه بودند. بنده و آقای ذوالنور و آقای مصباحی و سه نفر هم از اعضای جامعه مدرسین که فقط آیت الله مشکینی در خاطرم مانده است. آن حوزه یکپارچه انقلابی بود. بنده نامه‌ای برای امام تدوین کرده و آیت الله مشکینی امضا کردند و خدمت امام خمینی (ره) ارسال شد. در آن نامه آوردیم که در جایی که دو طلبه خوب در رقابت قرار می‌گرفتند، رأی به کسی تعلق می‌گرفت که پای او در جبهه مجروح شده بود؛ یعنی به این مقدار آن حوزه انقلابی بود. آن انتخابات با مشارکت فراگیر طلاب برگزار شد. آقا دقیق گفتند که آن حوزه انقلابی در معرض خطر است.

 

در آن زمان، اشخاصی به امام علاقه نداشته و مخالف ایشان بودند؛ اما جرأت اظهار نداشتند؛ اما امروز آهسته آهسته تحت پوشش‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.

 

 

* شما در گذشته مشارکت بیشتری در جامعه روحانیت مبارز داشتید. هنوز هم در جلسات این جامعه شرکت می‌کنید؟

 

از سال 1390 تا به الان در جلسات این جامعه شرکت نمی‌کنم و با اعضای این جامعه اختلاف نظر دارم.

 

 

گفت و گو: محمدرسول صفری


برچسب ها : نواب, گفت‌وگو, خبرگزاری حوزه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز