دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بررسی تحلیلی ـ انتقادی مبانی هرمنوتیکی اریک هرش با نظر به آراء علامه طباطبایی

 
تاریخ انتشار: 1396/12/13    

بررسی تحلیلی ـ انتقادی مبانی هرمنوتیکی اریک هرش با نظر به آراء علامه طباطبایی

جلسه دفاع از پایان‌نامه دکتری با عنوان بررسی تحلیلی ـ انتقادی مبانی هرمنوتیکی اریک هرش با نظر به آراء علامه طباطبایی در گروه دین‌پژوهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که دوشنبه 7 اسفند 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمدحسین مختاری و دکتر محمداسعدی به‌عنوان اساتید راهنما، دکتر محمدمهدی علیمردی، استاد مشاور و دکتر احمد واعظی، دکتر مهراب صادق نیا و دکتر محمدحسن محمدی‌مظفر در جایگاه اساتید داور برگزار شد دانشجو هادی صادقی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

هرمنوتیک به‌عنوان شاخه‌ای خاص از دانش، پدیده‌ای نوظهور و مربوط به دوران مدرن است، گرچه این مقوله بدون این نام و به‌صورت پراکنده، در طول تاریخ اندیشه‌ورزی بشر، به‌ویژه در تفکر دینی سابقه‌ای طولانی داشته است. ولی به‌عنوان یک دانش، در دوران نه‌چندان طولانی خویش، رویکردهای مختلفی را پشت سرنهاده است. برخی رویکردها در مواجهه با متن، زمینه‌ساز تحولات گسترده‌ای در حوزه فهم و تفسیر گردیده است. یکی از این تحولات در دوره‌های کنونی، نوع نگاه هرمنوتیک فلسفی است که منظر سنّتی مواجهه با متن را با چالش مواجه نموده است. اریک هرش، از نظریه‌پردازان معاصر و دوره انتقادی است که با قرائتی جدید، نگرش سنّتی به هرمنوتیک را احیاء نموده است. پژوهش حاضر با رویکرد توصیفی و تحلیلی ـ انتقادی، به مسئله فهم و تفسیر از دیدگاه هرش، پرداخته و مبانی هرمنوتیکی وی را به‌طور تحلیلی واکاوی نموده و با نظر به آرای علامه طباطبائی از مفسران و فیلسوفان معاصر مورد ارزیابی قرار می‌دهد، تا ضمن ارائه نقاط قوّت و همانندی وی با متفکّران اسلامی به‌ویژه علامه، نقاط ضعف و کاستی‌های اندیشه هرمنوتیکی هرش را نشان دهد.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که هرش علاوه بر انتقادات بنیادین خود به پایه‌های هرمنوتیک فلسفی، از دستگاه فکری و مبانی هرمنوتیکی مدلّل برخوردار بوده و از آن مبانی در اندیشه انتقادی خویش بهره گرفته است. اصول و مبانی نظری این اندیشمند، در موارد متعدّدی با رویکرد عالمان اسلامی و به‌طور خاص علامه نزدیک بوده و در برخی قلمروهای نظری باهم همپوشانی دارند. اساس پروژه هرش، بر اعتباربخشی تفسیر استوار است. او تلاش نموده که برخی اصول هرمنوتیکی دیلتای را بر مبنای معرفت‌شناسی هوسرل، زبان‌شناسی سوسور و منطق فرگه پی‌ریزی نماید. ازاین‌رو، با تمایز میان معنا و معناداری، معنا را ناظر به متن و معناداری را خارج از چارچوب متن و بیانگر نوعی رابطه بین معنا و طرز تلقّی و واکنش فرد شمرد و بدین‌ترتیب، تعاملات خواننده با متن را متنوع و متفاوت دانسته و زمینه تفکیک آن‌ها را فراهم آورد. وی فهم، تفسیر، نقد و داوری را چهار نوع مواجهه مفسر با متن برشمرده و اشتباه مهم هرمنوتیک فلسفی را خلط این امور دانسته است. بر اساس مبانی هرمنوتیکی هرش، معنا همان مراد مؤلف است و امکان اعتبارسنجی و داوری میان تفاسیر وجود دارد. وی با بنا نهادن اصولی عینی به دنبال نجات هرمنوتیک از نسبی‌گرایی، برآمده، لذا با ترتیب مقدمات و پی‌ریزی معیارهایی در جهت اعتبار تفسیر گام برداشته است. پژوهش حاضر درصدد واکاوی همین مسئله برآمده است تا به‌طور فزاینده و انتقادی به بررسی آن پرداخته و نقاط تاریک و روشن را برجسته نماید.

کلمات کلیدی: هرمنوتیک، اریک هرش، بررسی انتقادی، علامه طباطبائی، نظریه فهم النصی، مبانی هرمنوتیکی.


برچسب ها : مبانی هرمنوتیکی, اریک هرش, علامه طباطبایی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز