دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
اطلاعیه مهم دانشگاه ادیان و مذاهب:
تغییر و تعویق زمان برگزاری بسندگی عربی (اشتمال)
با حضور استادان دانشگاه ادیان و مذاهب
گزارشی از دوره آشنایی با ادیان
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری قائم‌مقام ریاست دانشگاه:
شیعه و سنی باید به سمت تأسیس تمدن نوین اسلامی حرکت کنند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
عفو از منظر اخلاق اسلامی

معیار حلیت و حرمت پرندگان از دیدگاه مذاهب اسلامی

 
تاریخ انتشار: 1396/11/29    

معیار حلیت و حرمت پرندگان از دیدگاه مذاهب اسلامی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان معیار حلیت و حرمت پرندگان از دیدگاه مذاهب اسلامی در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که پنج‌شنبه 26 بهمن 96 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر عبدالصمد علی‌آبادی به‌عنوان استاد راهنما، مهدی نوروزی، استاد مشاور و دکتر علی نعمت الهی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو فریده عبادی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در متون دینی مسلمان‌ها و کتاب قرآن اشاره‌ها و آیاتی مرتبط با غذای حلال وجود دارد و تأکید دارند که غذای حرام در جسم و روح انسان تأثیر سوء دارد. نظر به‌ضرورت استفاده از غذای حلال سبب شد، تا کشورهای اسلامی غذای حلال را راه‌اندازی کنند.

امروزه غذای حلال جایگاه مهمی در میان کشورهای اسلامی و غیر اسلامی پیداکرده و در حال تلاش هستند تا گسترهٔ آن را به سراسر عالم برسانند

حلال به غذایی گفته می‌شود که معیارهای شرعی اسلامی در آن رعایت شود و دین اسلام مصرف آن را مجاز کرده است و لازمهٔ آن شناخت مسائلی است که از طریق شرع ـ کتاب و سنت ـ بیان‌شده است.

پرندگان نیز که یکی از مواد غذایی مصرفی مردم در نقاط مختلف جهان می‌باشند، دارای ملاک و معیارهایی هستند که مطابق برخی از آن‌ها گوشت یک پرنده حلال و طبق برخی دیگر گوشت آن حرام می‌شود.

اما نکته واجد اهمیت این است که اسلام دارای مذاهب متعددی است که ممکن است در برخی از معیارها و مصادیق غذای حلال باهم اختلاف داشته باشند و ازاین‌رو ضروری است این مسئله از منظر همهٔ مذاهب فقهی بررسی شود.

ازآن‌جهت که تحقیق وسیع و یکپارچه دراین‌باره صورت نگرفته است ازاین‌رو پرسش از معیارهای حلیت و حرمت، مسئله‌ای است که نیازمند کاویدن تا مرحله یافتن پاسخی درخور است.

این تحقیق باهدف شناخت حدودوثغور معیارهای حلیت و حرمت پرندگان میان مذاهب انجام شد و نیل به این مقدمه در سایهٔ توصیف و تحلیل گزاره‌های فقه مذاهب اسلامی با گردآوری داده‌های کتابخانه‌ای میسر است که نتیجهٔ آن اختلاف فقهی بسیار اندکی است که در مباحث مربوط به معیارهای حلیت و حرمت پرندگان وجود دارد.

کلمات کلیدی: معیار، حلیت، حرمت، پرندگان، فقه، مذاهب اسلامی

 


برچسب ها : حلیت و حرمت, پرندگان, مذاهب اسلامی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز