دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

نظریه عیسی تاریخی در الهیات جدید مسیحی

 
تاریخ انتشار: 1396/11/17    

نظریه عیسی تاریخی در الهیات جدید مسیحی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان نظریه عیسی تاریخی در الهیات جدید مسیحی در گروه ادیان ابراهیمی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که شنبه 14 بهمن 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر احمدرضا مفتاح به‌عنوان استاد راهنما، دکتر علی شهبازی، استاد مشاور و دکتر مهراب صادق نیا در جایگاه استاد داور برگزار شد، دانشجو محسن امینی فر از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

از قرن هفدهم و نوزدهم مردم عموماً با مسائل عقلی و اجتماعی جدید مواجه بودند و اکتشافات علمی ناظر به جهان طبیعی بودند و از این خبر می‌دادند که انسان‌ها بدون توسل به جنبه‌های اسرارآمیز ادیان وحیانی می‌توانند مسائل زندگی خود را حل کنند و خصوصاً اینکه از اواخر قرن هجدهم و به‌ویژه قرن نوزدهم نقادی کتاب مقدس آغاز شد و یک نوع تحول در الهیات به وجود آمد. در اینجا یکی از مسائلی که به چالش کشیده شد مسئله عیسی مسیح بود. به‌عنوان‌مثال نقادی کتاب مقدس نشان داد که انجیل چهارم نمی‌تواند به‌عنوان گزارشی تاریخی از زندگی عیسی ارزیابی شود چون سرشار از اسطوره است. بنابراین مسئله فدا، مرگ، رستاخیز و الوهیت عیسی قابل‌قبول نبود. در اینجا بود که عالمان الهیات پروتستان برای دفاع از ایمان مسیحی و تطبیق آن با وضعیت جدید تلاش‌های بسیاری کردند و بعدها کلیسای کاتولیک هم به‌تدریج مجبور شد قدری انعطاف نشان دهند. اینجا بود که عیسی تاریخی مطرح شد که در مقابل عیسی ایمانی بود. شلایر ماخر عیسی را بشری می‌دانست که تمایزش در خدا آگاهی نیرومند و پیوسته‌اش بود. در این تحقیق به دنبال این هستیم که عیسی تاریخی چیست و در جواب چه چیزی است؟ و اصولاً چرا عیسی تاریخی مطرح شد؟ درواقع کسانی که به دنبال عیسی تاریخی بودند می‌خواستند برای اشکالات مربوط به مسیح شناسی پاسخی پیدا کنند. اما واقعیت این بود که با مطالعهٔ تاریخی سرگذشت عیسی مسیح، باورهای پذیرفته‌شده مسیحیان به دست نمی‌آید.

کلمات کلیدی: عیسی تاریخی، عیسی ایمانی، نقادی کتاب مقدس، الهیات جدید مسیحی، دیوید فردریچ اشتراوس و هرمان ساموئیل رایماروس


برچسب ها : نظریه عیسی تاریخی, الهیات جدید مسیحی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز