دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

تصحیح و ترجمه رساله المطالب المهمه من علم الحکمه به همراه مقدمه تحلیلی

 
تاریخ انتشار: 1396/11/17    

تصحیح و ترجمه رساله المطالب المهمه من علم الحکمه به همراه مقدمه تحلیلی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان "تصحیح و ترجمه رساله المطالب المهمه من علم الحکمه به همراه مقدمه تحلیلی" در گروه فلسفه وکلام اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده فلسفه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که دوشنبه 16 بهمن 96 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمد ملکی به‌عنوان استاد راهنما، و دکتر محمد سوری در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو علیرضا سپهری از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

رسالهٔ المطالب المهمة من علم الحکمة، یکی از مهم‌ترین رساله‌های عزّالدوله أبوالرضا سعدبن نجم‌الدّولة منصوربن سعدبن الحسن‌بن هبة‌اللّه بغدادی معروف به «ابن کمّونه» است. وی در این رساله مسائلی از منطق، طبیعیات و فلسفه را با استناد به استدلالات پیشینیان و استدلال‌هایی که برای اولین بار خودش ابداع کرده موردبحث و بررسی قرار داده است. نویسنده، رساله خود را، در هفت فصل، و هر فصلی را در هفت بحث، به‌اختصار تنظیم کرده است. درواقع این رساله یک دورهٔ مختصر منطق و طبیعیات و فلسفه است و خود وی در مقدمهٔ این رساله می‌نویسد: در این رساله مطالب مهم و مفید حِکمیّه را آوردم و از مطالبی که تنها برای فخرفروشی مطرح می‌شود و مایهٔ رهایی در آخرت نیست، خودداری نموده‌ام. از همین رو، این رساله بااینکه کم‌حجم است، ولی به خاطر استحکام آن در موضوع خود، همیشه موردتوجه حکما بوده است. این رساله، ضمن تصحیح و نگارش مقدمهٔ تحلیلی، با توجه به اُصول و قواعد ترجمه، به فارسی نیز برگردانده شده است. موضوع اصلی این پایان‌نامه نگارش مقدمهٔ تحلیلی و ترجمهٔ آن است. ازاین‌رو نگارنده تمام تلاش خود را به کار گرفته تا یک ترجمهٔ مناسب از این رساله ارائه دهد.

کلمات کلیدی: منطق، فلسفه، طبیعیات، ابن کمّونه، وجود، واجب‌الوجود، ممکن‌الوجود، عرض، جوهر


برچسب ها : رساله المطالب المهمه من علم الحکمه, ابن کمّونه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز