دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بررسی پاسخ خداگرایی گشوده به جبرگرایی الهیاتی

 
تاریخ انتشار: 1396/10/19    

بررسی پاسخ خداگرایی گشوده به جبرگرایی الهیاتی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان بررسی پاسخ خداگرایی گشوده به جبرگرایی الهیاتی در گروه فلسفه دین معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده فلسفه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که یکشنبه 17 دی‌ماه 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمدصالح زارع‌پور به‌عنوان استاد راهنما، و دکتر نعمیه پورمحمدی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو علی رضایی نیا از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

جبرگرایی الهیاتی با تکیه بر ناسازگاری علم پیشین خطاناپذیر الهی و اختیار انسان، از اختیار انسان به نفع علم پیشین الهی دست برمی‌دارد. در مقابلِ جبرگرایی الهیاتی، سه نوع واکنش را می‌توان سراغ گرفت. برخی منکر وجود خدا هستند، برخی منکر علم پیشین خطاناپذیر به اعمال اختیاری هستند و برخی هر دو مورد را می‌پذیرند، اما معتقدند که علم پیشین الهی و اختیار انسان با هم سازگارند. در بخشی از این نوشتار، مدعا و استدلال جبرگرایی الهیاتی موردبررسی قرارگرفته است. در بخشی دیگر خداگرایی گشوده و نسخه‌های متفاوت آن معرفی‌شده و استدلال‌های خداگرایی گشوده موردبررسی قرارگرفته است. از رهگذر این موارد پاسخ خداگرایی گشوده به جبرگرایی الهیاتی تبیین شده است. موضع مشترک میان نسخه‌های گوناگون خداگرایی گشوده آن است که علم خدا شامل علم پیشین خطاناپذیر به اعمال اختیاری مخلوقات نیست. نسخه‌های مختلف خداگرایی گشوده از راه‌های مختلفی به نفع این مدعا استدلال می‌کنند. بنابراین پاسخ مشترک حامیان خداگرایی گشوده به جبرگرایی الهیاتی آن است که هرچند علم پیشین خطاناپذیر به یک عمل، با اختیاری بودن آن ناسازگار باشد، اما چنین علمی وجود ندارد تا مانع اختیار انسان شود. افزون بر این در متن حاضر، به گزارش پاسخ‌های مختلف به جبرگرایی الهیاتی و همچنین نقاط قوت و ضعفی که برای خداگرایی گشوده ذکرشده نیز پرداخته‌شده است. این موارد می‌تواند تصور بهتری از پاسخ خداگرایی گشوده به جبرگرایی الهیاتی به دست دهد. به‌علاوه برای سنجش میزان موفقیت پاسخ خداگرایی گشوده، سنجش آن با پاسخ‌های دیگر، و توجه به نقاط قوت و ضعف آن نیز لازم است.

کلمات کلیدی: خداگرایی گشوده، جبرگرایی الهیاتی، اختیار، جبر، ارادهٔ آزادی‌محور، ناسازگارانگاری، علم الهی، علم پیشین خطاناپذیر


برچسب ها : خداگرایی گشوده, جبرگرایی الهیاتی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز