دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در موسسه گفت وگوی ادیان

 
تاریخ انتشار: 1393/09/08    

موسسه گفت‌وگوی ادیان مجموعه‌ای متشکل از فعالان حوزه گفت‌وگوی بین دینی و دین پژوهی است. این مجموعه تشکیلات و سازماندهی مناسبی را تحت قالب موسسه‌ای غیر دولتی فراهم آورده تا به اهداف مشخص و معین خود در راستای گفت‌وگو، پژوهش و اطلاع رسانی در حوزه فعالیت‌های دینی و دین پژوهی دست یابد. تاسیس و مدیریت این موسسه با علی ابطحی، معاون رئیس جمهور پیشین ایران بوده است.

گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت در موسسه گفت‌وگوی ادیان

موسسه گفت‌وگوی ادیان مجموعه‌ای متشکل از فعالان حوزه گفت‌وگوی بین دینی و دین پژوهی است. این مجموعه تشکیلات و سازماندهی مناسبی را تحت قالب موسسه‌ای غیر دولتی (N.G.O) فراهم آورده تا به اهداف مشخص و معین خود در راستای گفت‌وگو، پژوهش و اطلاع رسانی در حوزه فعالیت‌های دینی و دین پژوهی دست یابد. تاسیس و مدیریت این موسسه با علی ابطحی، معاون رئیس جمهور پیشین ایران بوده است. دیدگاه کلی این موسسه در باب گفت‌وگوی ادیان از این قرار است:

«می‌توان گفت که دین از ارکان و مقوم فرهنگ‌های پیشرو بوده و هست و شناخت دقیق و درک عمیق از دین، اندیشه‌ها و فرهنگ‌های دینی اهمیت به‌سزا دارد. رشد ارتباطات، پیشرفت دانش و سربرآوردن مکتب‌های رقیب فکری در جهان جدید، دین داران را به چالشی بزرگ فراخوانده است و تمامی پیروان ادیان به یک اندازه در این چالش سهیم هستند. بنابراین روشن است که گفت‌وگوی بین دینی در این رویارویی و تقابل، مهم و راه گشا است. مهم‌ترین دستاورد گفت‌وگو زمانی حاصل خواهد شد که هدف‌های مشترک عملی و نظری میان طرفین گفت‌وگو را در نظر گرفته و به درک اندیشه‌های یکدیگر در فضایی آرام و مترقی همت گماشت. در نتیجه گفت‌وگوی ادیان زمینه‌ساز گفت‌وگوی میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها خواهد شد.

بانیان این مرکز هدف از شکل‌گیری موسسه گفت‌وگوی ادیان را چنین بیان کرده اند: «در فضای گفت‌وگو، با احترام متقابل و به‌دور از تخریب، محیط را برای بیان آزادانه عقاید و باورها جهت رسیدن به معنویتی والاتر فراهم آوریم تا در این محیط، ظرفیت‌های ناشناخته دین اسلام را معرفی کنیم و درکی همدلانه از ادیان الهی دیگر به دست آوریم.»

موسسه گفت‌وگوی ادیان فعالیت خود را در سال 2001 آغاز نمود. آنچه فلسفه وجودی این موسسه را تبیین می‌کند توجه به امور چهارگانه ذیل است:

  1. گستره و سرعت تحولات دنیای مدرن چالش‌های مشترک بسیاری را پیش روی پیروان ادیان مختلف نهاده است و گفت‌وگو مناسب‌ترین طریقی است که پیروان ادیان را به سمت شناخت بهتر یکدیگر و چالش‌های مشترک‌شان رهنمون می‌شود.
  2. گفت‌وگو تنها راهی است که هم‌زیستی مسالمت آمیز ادیان را در جهان متکثر کنونی هموار می‌سازد.
  3. گفت‌وگوی بین ادیان پیش‌شرطی ضروری برای کامیابی گفت‌وگوی تمدن‌هاست.
  4. دین اسلام پیروانش را به جستجو برای یافتن حقیقت فرا می‌خواند، ایران نیز از  دیرباز مهد هم‌نشینی مسالمت آمیز تمدن‌ها و ادیان گوناگون بوده است، از این رو موسسه گفت‌وگوی ادیان با استناد به هویت اسلامی ایرانی خود در مسیر ترویج و ارتقای فضای گفت‌وگو در جامعه ایرانی تاسیس شده است.

 

1- کنفرانس‌ها و نشست‌های اسلامی مسیحی

طرف گفت‌وگو

موضوع

مکان

زمان

موسسه گفت‌وگوی ادیان، کلیسای انگلیکن انگلستان و کلیسای لوتری آلمان

ایجاد جوامع از طریق گفت‌وگو

تهران

1384

نمایندگان پیروان ادیان زرتشتی، آشوری و کلیمی

پاسخ دین به خشونت

موسسه گفت‌وگوی ادیان

1384

موسسه گفت‌وگوی ادیان

در نشست موسسه گفت‌وگوی ادیان عنوان شد؛ تاکید ادیان بر صلح

موسسه گفت‌وگوی ادیان

1386

موسسه گفت‌وگوی ادیان

هفته جهانی گفت‌وگوی ادیان

موسسه گفت‌وگوی ادیان

1385

موسسه گفت‌وگوی ادیان

دین و مدرنیته

حسینیه ارشاد

1385

 

 

2ـ شرکت در کنفرانس‌های اسلام و مسیحیت

طرف گفت‌وگو

موضوع

مکان

زمان

مجلس کلیساهای خاورمیانه

آفرینش و دین دو عامل وحدت

 

سوریه

-

پارلمان ادیان جهان

 

ادیان جهان بعد از ۱۱ سپتامبر

 

دانشگاه مک گیل در مونترال کانادا

-

کلیسای لوتری آلمان، موسسه گفت‌وگوی ادیان و کلیسای انگلیکن انگلستان

ایجاد جوامع از طریق گفت‌وگو - 3

آلمان

1385

موسسه کونراد آدناور با همکاری آبراهامیک فورم

دیدگاه‌ها در مورد جامعه عدالتخواه

 

بوسنی و هرزگوین

1384

کلیسای انگلیکن، موسسه گفت‌وگوی ادیان و کلیسای انجیلی آلمان

ایجاد جوامع از طریق گفت‌وگو - ۱

 

انگلستان - لندن

 

1384

شورای جهانی کلیساها

لحظه بحرانی در گفت‌وگوی بین ادیان

ژنو

1384

شورای جهانی کلیساها

 

تدوین یک بیانیه مشترک برای زندگی دینی

سوئیس

1381

 

 

3ـ جلسات و دیدارها با اندیشمندان و عالمان مسیحی

طرف گفت‌وگو

موضوع

مکان

زمان

هیئت آلمانی

نشست با هیئت آلمانی

تهران

1381

اسقف سرکیسیان

سخنرانی اسقف سبوه سرکیسیان

تهران

-

نمایندگان مجلس عوام انگلستان

دیدار هیئت نمایندگان مسلمان مجلس عوام انگلستان

موسسه گفت‌وگوی ادیان

1381

 

 

4ـ چاپ و نشر در حوزه گفت‌و‌گوی اسلام و مسیحیت

مرکز گفت‌وگوی ادیان علاوه بر فعالیت‌های پیش‌گفته، آثار متعددی نیز در عرصه گفت‌وگوی ادیان و به ویژه گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت منتشر کرده است که موارد ذیل نمونه‌هایی از آن به شمار می‌رود.

  • از ب‍رخ‍ورد ت‍ا گفت‌وگو (م‍ق‍الات‍ی‌ درب‍اره‌ م‍ن‍اس‍ب‍ات‌ اس‍لام‌ و م‍س‍ی‍ح‍ی‍ت‌)/ [گردآورنده] و م‍ت‍رج‍م‌ ح‍م‍ی‍درض‍ا ش‍ری‍ع‍ت‍م‍داری‌، ت‍ه‍ران‌: ل‍وح‌ف‍ک‍ر: موسسه گفت‌وگوی ادیان، ۱۳۸۳.

مقالات این اثر که به قلم اندیشمندان و صاحب‌نظران گفت‌و‌گوی اسلام و مسیحیت نگارش یافته است عبارتند از: اسلام و مسیحیت از ذهنیت برخورد تا گفت‌وگوی حیات بخش (سید محمد حسیم فضل‌الله)، وجوه اشتراک اسلام و مسیحیت (موریس بورمانس)، نگرش مسلمانان به مسیحیان در قرون میانه (رضوان السید)، اسلام و مسیحیت - از برخورد تا گفت‌وگو (سعد غراب)، میراث کهن مسیحیان عرب و تعامل آن با اندیشه عربی – اسلامی (سمیر جلیل الیسوعی)، اسلام و گفت‌وگو (تاملی درباره یکی از دغدغه‌های روزگار جدید) (محمد طالبی)، نگاهی به مجادلات مسلمانان و مسیحیان(رضوان السید)،

  • دی‍ال‍وگ‌ ب‍ا ان‍دی‍ش‍م‍ن‍دان‌ م‍س‍ی‍ح‍ی‌ (دی‍ن‌ در ج‍ه‍ان‌ م‍ع‍اص‍ر)/ م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌ اب‍طح‍ی‌، ت‍ه‍ران‌‏: طرح‌ ن‍و‏: موسسه گفت‌وگوی ادیان، ۱۳۷۹.

این اثر مشتمل بر گفت‌وگو با صاحب‌نظرانی نظیر حنا فاخوری‌، کِرلُس‌ سَلیم‌ بِسْتُرس‌، عادل‌ تئودور خوری‌، طارِِق متری‌، جرج‌ خُضُر، مشیر باسیل‌ عون‌ و ... است که در آرای خود را در عرصه گفت‌و‌گوی اسلام و مسیحیت مطرح کرده‌اند.

  • نشریه اخبار ادیان: دوماهنامه‌ی اطلاع رسانی اخبار ادیان، نشریه موسسه گفت‌وگوی ادیان است که به مدیر مسئولی محمدعلی ابطحی و سردبیری فهیمه موسوی نژاد منتشر می‌شود. این نشریه در آرشیو 31 شماره‌ای‌اش تا کنون بسیاری از مبانی، مسائل و موارد گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت را مورد بررسی قرار داده و با صاحب‌نظران گفت‌وگوی ادیان و به ویژه گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت مصاحبه داشته است.

 


 نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز