دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

باید به تقریب معتقد و در پایبندی به آن جدی باشیم

 
تاریخ انتشار: 1396/09/16    

باید به تقریب معتقد و در پایبندی به آن جدی باشیم

نشست چشم‌انداز تقریب مذاهب اسلامی با همکاری دفتر تقریب و معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت هفته وحدت و روز میلاد پیامبر (ص) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب نشست چشم‌انداز تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت هفته وحدت و روز میلاد پیامبر (ص) روز سه‌شنبه 14 آذر در این دانشگاه برگزار شد.

در این برنامه که پس از نماز ظهر و عصر برقرار بود، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر شریعتمداری در موضوع چشم‌انداز تقریب مذاهب اسلامی به سخنرانی پرداخت.

دکتر شریعتمداری در جمع اساتید، دانشجویان و کارمندان نمازگزار، ابتدا به روایات مربوط به تولد پیامبر پرداخت و افزود: بنابر قول مشهور روایات شیعه در 17 ربیع الاول و بنابر قول مشهور در روایات اهل تسنن در 12 ربیع الاول بوده است.

وی سپس به نحوه شکل گیری هفته وحدت پرداخت و گفت که عده‌ای از علما و بزرگان استفاده‌ای ذوقی از این اختلاف چند روزه در دو روایت کردند و به امام خمینی پیشنهاد دادند این ایام هفته وحدت نام گیرد که با موافقت ایشان روبرو شد و امروز این امر وحدت به یکی از شعارها و آرمان‌های جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه افزود: اما اینکه این وحدت اسلامی در عمل تا چه میزان موفق بوده به خود ما مسلمان‌ها برمی گردد و باید در مجال دیگری به آن پرداخته شود.

دکتر شریعتمداری سپس تقریب و وحدت را دو موضوع مهم موجود در هفته وحدت خواند و گفـت: موضوع وحدت جنبه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد و در عمل برخلاف معنای لغوی‌اش که یکی شدن است بیشتر به معنای همگرایی در رفتار، عمل، راهبردها و مواضع بوده و به این معنا نبوده که دو گروه یکی شوند و یا حتی عقاید خود را به دیگری نزدیک کنند، مانند همانچه که در وحدت حوزه و دانشگاه اتفاق افتاد، بیشتر صحبت از لزوم همگرایی در برابر دشمن مشترک بوده است.

دکتر شریعتمداری با توجه به تکثر دنیای امروز و وجود قدرت‌های بزرگ اقتصادی افزود: امروز حتی اگر ما مسلمانان تمام توان اقتصادی خود را روی هم بگذاریم باز هم یک قدرت اقتصادی متوسط خواهیم بود اما به هر حال به این ترتیب می‌توانیم خیلی از مسائل بین المللی را آنگونه که می‌خواهیم پیش ببریم.

آقای شریعتمداری در ادامه به مفهوم دیگر یعنی تقریب پرداخت و گفت که سابقه آن به پیشتر از انقلاب می‌رسد و به این معناست که ما ضمن قبول وجود تعارض در دیدگاه‌ها بدانیم که اسلام چتری گسترده است که همه مذاهب و مکاتب کلامی اسلامی را دربر می‌گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر شریعتمداری در ادامه با اشاره به اینکه در درون مذهب شیعه هم به استثنای مسئله امامت و منصوص الهی بودن آن نمی‌توان آموزه‌ای را پیدا کرد که تمام علمای شیعه درباره آن کاملاً توافق داشته باشند، افزود که با در نظر گرفتن این نکته ما باید همان نگاهی را که به اجتهاد درون مذاهب داریم در سطح گسترده‌تر یعنی روابط بین مذاهب بپذیریم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر شریعتمداری در پایان با مروری بر اختلافات کلامی و تاریخی در درون تمام مذاهب اظهار داشت که نباید فکر کرد تمام جریان‌های اهل سنت در طول تاریخ بر اساس دشمنی اهل بیت شکل گرفته است بلکه بیشتر در نتیجه همین اختلافات کلامی و عقیدتی بوده است، لذا ما باید با اعتقاد به این که پیامبر اسلام برای شکل دادن امت واحده تلاش کرده، همه اهل قبله را مسلمان بدانیم و به تقریب ایمان داشته و در پایبندی به آن جدی باشیم.


برچسب ها : دکتر شریعتمداری, نشست چشم‌انداز تقریب مذاهب اسلامی, دفتر تقریب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز