دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بازشناسی و ارزیابی مستندات امامت شیعی در تفسیر ثعلبی

 
تاریخ انتشار: 1396/09/06    

بازشناسی و ارزیابی مستندات امامت شیعی در تفسیر ثعلبی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان بازشناسی و ارزیابی مستندات امامت شیعی در تفسیر ثعلبی در گروه شیعه شناسی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده شیعه شناسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که شنبه 4 آذر 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمدحسن محمدی‌مظفر به‌عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی جعفرطیاری دکتر، استاد مشاور و دکتر محمد ملکی نهاوندی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو سیدسعید حسینی رامشه‌ای از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

نظریهٔ امامت شیعی از دلایل و مستندات عقلی و نقلی گوناگونی برخوردار است. این دلایل و مستندات در متون اعتقادی و کلامی به بحث گذاشته می‌شود. یکی از عمده مستندات امامت خاصه و امامان دوازده‌گانه، مستندات نقلی است. احادیث و روایات فراوانی در متون شیعه بر این مطلب دلالت می‌کنند و مستمسک شیعیان در این بحث هستند. علاوه بر این‌ها، شیعیان در بحث امامت خاصه به نقل‌های غیرشیعه نیز استناد می‌جویند. نقل‌های مذکور در منابع گوناگونی از فرقه‌های اسلامی واردشده است، ازجمله در مجامع روایی و متون تفسیری. یکی از این متون تفسیری که در این بحث، حاوی مستندات فراوانی است، تفسیر ثعلبی موسوم به الکشف و البیان است. این تفسیر از زمان تألیف تاکنون، برای قرن‌ها، یکی از مآخذ و مراجع مورد استناد در بحث امامت خاصه نزد عالمان شیعی بوده است. در رساله حاضر سعی بر آن بوده که اولاً نقل‌های مؤیّد امامت شیعی از این تفسیر استخراج شوند؛ و ثانیاً اعتبار این نقل‌ها موردسنجش قرار گیرد. چنانکه خواهیم دید این نقل‌ها در دیگر متون اهل سنت نیز مشاهده می‌شوند و نقلشان منحصر به تفسیر ثعلبی نیست. این نکته می‌تواند تأییدی باشد بر ارزش و اعتبار این نقل‌ها نزد اهل سنت و لذا می‌توان در بحث امامت خاصه و تعیین امامان دوازده‌گانه، در مقابل فرقه‌های اسلامی دیگر به این نقل‌ها احتجاج و استناد کرد.

کلمات کلیدی: امامت شیعی، تفسیر ثعلبی، الکشف و البیان، امامان دوازده‌گانه، کلام شیعه


برچسب ها : دفاعیه کارشناسی ارشد, امامت شیعی, تفسیر ثعلبی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز