دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

نزد اهل‌بیت انسان متقی از هر رنگ و قومی گرامی است

 
تاریخ انتشار: 1396/09/05    

نزد اهل‌بیت انسان متقی از هر رنگ و قومی گرامی است

نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت (ع) و مسئله تکفیری‌ها از برابری همه مسلمانان از هر قوم و نژادی در نگاه اهل‌بیت گفت و تنها معیار برتری را تقوا دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب نماینده این دانشگاه ادیان و مذاهب در اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت (ع) و مسئله تکفیری‌ها از برابری همه مسلمانان از هر قوم و نژادی در نگاه اهل‌بیت گفت و تنها معیار برتری را نزد ایشان تقوا دانست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد احمدی نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت (ع) و مسئله تکفیری‌ها که روز چهارشنبه اول آذر 96 در کمیسیون پنجم این اجلاس در جمع شرکت کنندگان آفریقایی سخنرانی می‌کرد افزود: ما می‌توانیم با ایجاد وحدت و همبستگی در مقابل تکفیری‌ها بایستیم و مقاومت کنیم.

سید محمد احمدی در این کمیسیون که «راهکارها و راهبردهای وحدت و انسجام شیعیان در تقابل با دشمنان (استکبار، صهیونیسم، ارتجاع و تکفیر)» نام داشت با تأکید بر لزوم تلاش در جهت برجسته کردن مشترکات دینی همه کشورهای اسلامی اظهار داشت: نقطه مشترکی که همه ما را در این اجلاس گرد هم آورده است، محبت اهل‌بیت علیهم‌السلام است و با بیان دیدگاه‌هایمان به اشتراک نزدیک‌تر می‌شویم.

 وی همچنین از لزوم توجه به محبت مردم کشورها به اهل‌بیت علیهم‌السلام و نیز تلاش در جهت معرفی صحیح ایشان گفت و افزود: در طول تاریخ نوع نگاه اهل‌بیت علیهم‌السلام به مردم همه کشورها دوستانه بوده است، مانند علاقه پیامبر گرامی اسلام به بلال حبشی، و یا بذل‌توجه امام حسین (علیه‌السلام) به جَون بن حُوَی غلام سیاه‌پوست ابوذر غفاری که هنگام شهادت وی سرش را بر زانویش گرفت. این‌ها به این معناست که نزد اهل‌بیت انسان‌های متقی گرامی هستند، حال از هر رنگ و قومی که باشند.

نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت (ع) همچنین از گسل‌های جوامع اسلامی گفت و اضافه کرد: شکاف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، جغرافیایی، فرهنگی و مذهبی در هر جامعه‌ای وجود دارد اما اگر کنترل شود تبدیل به وحدت و درصورتی‌که این گسل‌ها مرتفع نشود مانند کشور نیجریه منجر به بحران خواهد شد.

سید محمد احمدی از نقش تصوف در کشورهای اسلامی گفت و اظهار داشت: لازم است بین تصوف شریعت‌مدار و غیر شریعتمدار تفاوت قائل شویم زیرا تصوف که از جایگاه ویژه‌ای در کشورهای آفریقایی برخوردار است، تصوف شریعت‌مدار است و در محبت اهل‌بیت با تشیع و اهل سنت اشتراک دارند.

احمدی در ادامه گفت: اسلام با شعار برادری، برابری، صلح و امنیت، عدم نژادپرستی در جوامع ورود پیدا کرد و همین باعث گرایش مردم به اسلام گردید، لذا می‌بایست راهبرد تساهل و همزیستی با گروه‌های مختلف دینی محب اهل‌بیت مدنظر قرار گیرد تا در جوامعی که محبین اهل‌بیت اقلیت دینی‌اند بتوانند فعالیت مطلوب، مستمر و به‌دوراز بحران داشته باشند.

نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت (ع) در پایان از لزوم شفاف سازی فعالیت جمعیت‌های اهل‌بیت در کشورهای اسلامی نیز گفت و اضافه کرد: در جوامعی که محبین اهل‌بیت حضور پررنگی دارند و یا در جوامعی جزء اقلیت دینی هستند، راهبرد شفاف‌سازی را پیش رو قرار دهند، به معنای دیگر ارتباط خود با دولت و دیگر گروه‌های مذهبی، دینی را حفظ کنند و با برگزاری همایش‌ با مسیحیان، شیعیان و شیوخ تصوف تلاش کنند تا عوامل سوءتفاهم را از بین ببرند که فعالیت تکفیری‌ها خنثی شود.


برچسب ها : نماینده دانشگاه, اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت (ع) و مسئله تکفیری‌ها

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز