دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
سیدحسن اسلامی در پیش نشست همایش امام رضا و گفتگوی ادیان:
بنابر روایات مناظره مقبول است اما پسندیده نیست
صادق‌نیا در پیش‌نشست همایش امام رضا و گفتگوی ادیان
گفت‌وگوی بین ادیان باید از مفهوم اصالت خدا در ادیان ابراهیمی آغاز شود
فرمانیان در دومین همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها
امام رضا(ع) تعامل نیکو و سازنده‌ای در تقریب مذاهب با اهل سنت داشت
در دیدار رئیس دانشگاه ادیان مذاهب با مدیر حوزه‌‌های علمیه:
تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب و حوزه علمیه به امضا رسید
با موضوع «خدامحوری در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی»
چهارمین پیش‌نشست همایش بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» برگزار شد
پیش‌نشست همایش «امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان» در دانشگاه ادیان و مذاهب:
«خدامحوری در ادیان با تأکید بر آموزه‌های رضوی»
دانشگاه ادیان و مذاهب با همکاری بنیاد پژوهش‌های آستان قدس برگزار می‌کند:
نشست علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

یکی از پیش نشست‌های چهارمین دوره کرسی‌های ترویجی دانشگاه برگزار شد

 
تاریخ انتشار: 1396/08/22    

یکی از پیش نشست‌های چهارمین دوره کرسی‌های ترویجی دانشگاه برگزار شد

یکی از پیش نشست‌های چهارمین دوره کرسی‌های ترویجی دانشگاه ادیان و مذاهب با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدباقر قیومی در موضوع «سریان ولایت الهی در قرآن و عهد جدید» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب یکی از پیش نشست‌های چهارمین دوره کرسی‌های ترویجی این دانشگاه با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدباقر قیومی در موضوع «سریان ولایت الهی در قرآن و عهد جدید» برگزار شد.

در این نشست که روز پنجشنبه 11 آبان 96 با حضور چند نفر از اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان علاقه‌مند در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدباقر قیومی عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه در موضوع «سریان ولایت الهی در قرآن و عهد جدید» به ایراد سخن پرداخت.

دکتر قیومی در این نشست ابتدا به دو نوع تفکر الهیاتی و مسیح شناسی در مطالعات عهد جدید و نیز نگاه مکمل مسیح شناسان به مسیح اشاره کرد که وی را دارای دو بعد الوهی و بشری می‌داند، موضوع را بیشتر بر بعد بشری عیسی مسیح و رسالت وی برای بنی‌اسرائیل متمرکز دانست و عنوان سخنرانی را نیز با جایگزینی عبارت انجیل به‌جای عهدجدید اصلاح کرد.

دکتر قیومی سپس با اشاره به‌جایگاه مبحث ولایت در کلام اسلامی، اناجیل را از مقدمات فهم و حل برخی مشکلات در این موضوع دانست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قیومی سپس انسان را در امر دین منفعل و عقل را ناتوان از فهم مفاهیم علوی دین دانست و افزود: اما اگر همین عقل به‌واسطه وحی قدرت فهم این امور را بیابد آنگاه قادر به فهم اس و اساس و درونمایه دین خواهد بود.

قیومی سپس مسئله اصلی در دین یهودیت و مسیحیت را نه توحید بلکه ولایت و شناخت مسیح دانست و گفت: اما اسلام دین توحید است و دارای یک وحدت وجود دینی است.

دکتر قیومی سپس با اشاره به سرگذشت حضرت ابراهیم به انواع توحید ازجمله حبی و عبودی اشاره کرد و افزود: از دل توحید ربوبی می‌توان توحید ولایت را نیز استخراج کرد، نوعی از توحید که درآیات متعدد قرآن به آن اشاره‌شده است مانند آیه: الله هو الولی.

قیومی اضافه کرد: خداوند این ولایت را درآیات دیگر توسعه داده و به پیامبر و امیرالمؤمنین می‌رساند که در آیه: انما ولیکم الله و رسوله... به آن اشاره‌شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قیومی در ادامه با ذکر فراز: الله ولی الذین آمنوا... در آیه‌الکرسی در سوره بقره مهم‌ترین کارکرد ولایت را اخراج از ظلمات به نور خواند و ادامه داد: ولایت انسان در قرآن گاه شکل فاعلی دارد یعنی انسان ولی خداست و گاه شکل مفعولی دارد و خداوند ولی مؤمنین است که در شکل اول به معنای قرب خدا و در شکل دوم به معنی تحت سرپرستی خدا بودن است.

لذا ولایت به معنای وساطت است و آن واسطه بین خدا و بنده را باید خود خدا معین کند که انبیا و ائمه هستند، و این واسطه‌ها تنها راه شناخت توحید هستند و بشر را می‌توانند به توحید برسانند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قیومی در ادامه از توصیف‌های متعدد در اناجیل گفت که عیسی را مظهر ولایت خدا می‌داند. وی همچنین نورانیت و رسیدن به نور را از دیگر نتایج مهم ولایت خواند که این نکته هم در اناجیل اشاره‌شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدباقر قیومی در پایان بر لزوم سلطه ولایت بر تمام ابعاد دین از فقه گرفته تا دیگر ابعاد آن تاکید کرد.

در ادامه این جلسه اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان علاقه‌مند حاضر در جلسه به پرسش و پاسخ با دکتر قیومی پرداختند.

در این بخش دکتر مفتاح عضو هیئت‌علمی دانشکده ادیان با اعلام عدم موافقت خود با این بیان سخنران که مسئله اصلی دین یهودیت و مسیحیت توحید نیست بلکه ولایت است، اظهار داشت به نظر وی بهتر است با تکیه بر وحدت این ادیان در موضوع توحید با اسلام که در آیاتی مانند: تعالوا الی کلمه سواء... تأییدشده این‌گونه مباحث مطرح شود و نه بر مبنای ولایت.

گفتنی است این نشست به‌عنوان یکی از پیش نشست‌های چهارمین دوره کرسی‌های ترویجی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود و در این کرسی در جلسات جداگانه این مباحث به‌صورت کامل‌تر ارائه و با حضور ناقدان به‌نقد و بررسی گذاشته خواهد شد.


برچسب ها : ولایت الهی, قرآن, عهد جدید, کرسی‌های ترویجی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز