دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

مشترکات و مفترقات مذاهب امامیه، حنفیه و حنبیله در نمازهای واجب (تعداد، شروط، صحت و کمال)

 
تاریخ انتشار: 1396/08/22    

مشترکات و مفترقات مذاهب امامیه، حنفیه و حنبیله در نمازهای واجب (تعداد، شروط، صحت و کمال)

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان مشترکات و مفترقات مذاهب امامیه، حنفیه و حنبیله در نمازهای واجب (تعداد، شروط، صحت و کمال) در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

نماز یکی از ابواب مهمی است که در فقه مذاهب جزء لاینفک احکام عبادی و از مهم‌ترین عبادات و به‌عنوان رکن دین در بین مذاهب اسلامی شناخته‌شده است.

و پایان‌نامه حاضر با عنوان (مشترکات و مفترقات مذاهب امامیه، حنفیه، و حنبلیه در نمازهای واجب (تعداد، شروط صحت و کمال) نگارش شده است. و قصد دارد با تبیین این موضوع و بررسی فقهی از این حیث از منظر مذاهبی مثل حنفی که اهل رأی و قیاس است و مذهب حنبلی نقل گرا که حتی افراطی‌تر از مذهب مالکی و مذهب امامیه که معتدل میان عقل و نقل است به‌وسیله این سه دیدگاه که از جهت بحث اختلافات و اشتراکات و احکام عبادی و تطبیق فقه مقارن ارزشمند است نشان دهد که موارد اشتراکی بیشتر از موارد اختلافی است و همین امر سبب آشنایی مذاهب از یکدیگر و تقریب مذاهب و انسجام فقه اسلامی می‌شود.

و نتایج محتویات این پایان‌نامه ‌این است که‌ این سه مذهب در اکثر تعداد نمازهای واجب و شروط صحت و شروط کمال باهم اتفاق دارند هرچند اختلافاتی با یکدیگر دارند.

از آن جمله اینکه در بحث تعداد مذهب امامیه وحنبلیه نماز وتر را مستحب و سنت مؤکده می‌دانند ولی مذهب حنفیه قائل به وجوب چنین نمازی هستند.

و یا در بحث شروط صحت که مذهب امامیه وحنبلیه اسلام را شرط صحت نما ز می‌دانند و به دون آن نماز را باطل می‌دانند ولی مذهب حنفیه آن را از شروط وجوب نماز می‌داند نه از شروط صحت.

و در بحث شروط کمال اینکه مذهب امامیه خواندن نمازهای یومیه را به جماعت خواندن مستحب می‌داند ولی مذهب حنبلیه آ ن را برای مردان واجب می‌داند ولی مذهب حنفیه آ ن را سنت مؤکده می‌داند.

و این پایان‌نامه به جمع‌آوری این موضوع به روش کتابخانه‌ای اقدام نموده است.

کلمات کلیدی: مشترکات و مفترقات، مذاهب امامیه، حنبلیه و حنفیه، شروط صحت، شروط کمال.


برچسب ها : مشترکات, مفترقات, مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز