دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
 
تاریخ انتشار: 1396/08/10    

ديوالي

ديوالي يا جشنواره نور، عيدي است در پايان اکتبر يا اوايل نوامبر که در آيين سيکهـ، هندو، جين (برهمابودا)، اين مناسبت را جشن مي‌گيرند. ديوالي براي سيکها اهميت ويژه‌اي دارد، چرا که آن را به مناسبت آزادي گوروي ششم و 52 شاهزاده ديگر همراهش در سال 1619 ميلادي جشن مي‌گيرند. سيکها بازگشت معلم مذهبي را با چراغاني کردن معبد طلايي جشن گرفتند و اين رسم تا به امروز ادامه يافته است.

ديوالي به جشنواره نورها معروف است، زيرا خانه‌ها، مغازه‌ها و مکان‌هاي عمومي را با فانوس‌هاي کوچک نفتي سفالي به نام ديا (Diya) تزئين مي‌کنند. اين فانوس‌ها، که بنا به سنت با روغن خردل سوخت‌گيري مي‌شوند، به صورت رديفي در پنجره‌ها، درب‌ها و بيرون ساختمان‌ها براي تزئين مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در شهرهاي هند (و در انگليس) بيشتر از لامپ‌هاي برقي براي نمايش ديوالي استفاده مي‌شود. در هند چراغ‌هاي روغني در رودخانه گنگ شناور مي‌شوند و اگر چراغ سرتاسر رودخانه را بپيمايد، آن را به فال نيک مي‌گيرند.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز