دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

اکل مال به باطل با رویکرد به مسائل مستحدثه

 
تاریخ انتشار: 1396/08/04    

اکل مال به باطل با رویکرد به مسائل مستحدثه

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان اکل مال به باطل با رویکرد به مسائل مستحدثه در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که چهارشنبه 26 مهر 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت الاسلام صادق پورحیدری به‌عنوان استاد راهنما، حجت الاسلام دکتر حمید ملک مکان، استاد مشاور و حجت الاسلام دکتر حبیب حاتمی کن کبود در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو زیبا دهنه چی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

از قواعد کاربردی در فقه «قاعده أکل مال به باطل» است. این قاعده تحت عنوان‌های «استفاده غیر عادالانه» «دارا شدن بدون جهت» «مال‌دار شدن از طریق باطل» مطرح شده است. ما، در این رساله با عنوان «بررسی فقهی أکل مال به باطل با رویکرد مسائل مستحدثه از منظر امامیه و اهل سنت» می‌پردازیم. قاعده أکل مال به باطل یک قاعده کلی است که تمام تصرفات، اعم از تصرفات مالی و غیر مالی، تصرفات عدوانی، قمار، رشوه، ربا، غصب و غیره را در برمی‌گیرد. از پارامترهای این قاعده بررسی أکل مال، باطل وحرام است.

بعضی از فقها باطل را اعم از باطل شرعی و عرفی می‌دانند و از باطل مفاهیم گسترده‌ای استفاده کرده‌اند. همین امر سبب شده تا قاعده أکل مال، قلمرو و مصادیق متعددی داشته باشد و نیز بیان کند که أکل مال تنها معاملات را شامل می‌شود و یا اعم از معاملات و حقوق است.

 قاعده مذکور مهم‌ترین سند برای جلوگیری از نشر باطل و حرام است، این رساله ابتدا دربارهٔ اهمیت، وسعت و کلیات مربوط به‌قاعده أکل مال بحث می‌کند و سپس به مفهوم شناسی أکل مال به باطل می‌پردازد و در فصل‌های بعدی به قلمرو و مصادیقی چون شرکت‌های هرمی، بازاریابی شبکه‌ای، پورسانت و غیره با بیان نظر فقها می‌پردازد. و در فصل چهارم گفتار اول به آثار زیان‌بار أکل مال و در گفتار دوم به راه‌کارهای پیش‌گیری از آثار زیان‌بار أکل مال به باطل اشاره می‌کند.

ترکیب و عطف کلماتی مانند «أکل-مال» «أکل-باطل» «أکل-حرام» موجب گستردگی این قاعده شده است. اهل سنت و امامیه متفقاً بر قاعده أکل مال به باطل نظر دارند و آن را از مهم‌ترین قواعد فقهی می‌دانند.

امامیه از قاعده أکل مال هم در مصادیق معاملاتی و بیع و هم غیر معاملاتی استفاده کرده‌اند و بررسی‌های فقهی زیادی انجام داده‌اند ولی اهل سنت در این مورد کمتر کارکرده‌اند.

کلمات کلیدی: أکل، مال، باطل، حرام، قاعده، مذاهب اسلامی


برچسب ها : اکل مال, باطل, مسائل مستحدثه

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز