دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

نقش تلمود در شکل‌گیری اخلاق یهودی

 
تاریخ انتشار: 1396/07/27    

نقش تلمود در شکل‌گیری اخلاق یهودی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان نقش تلمود در شکل‌گیری اخلاق یهودی در گروه ادیان ابراهیمی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که پنجشنبه 20 مهر 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر مهراب صادق نیا به‌عنوان استاد راهنما، دکتر علی شهبازی، استاد مشاور و آقای آرش آبائی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو زینب کهنی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

بررسی منابع قابل دسترس در آیین یهود نشان می‌دهد که اخلاق در این دین بودگی و زمینهٔ پررنگی دارد. جنبه‌های سرشار عملی و رفتاری این دین را در شمار عمل‌گرا یا رفتاری‌ترین دین قرار داده است. منابع دینی یهودی از آموزه‌های اخلاقی سرشارند و رویکردهای مختلف به اخلاق را نشان می‌دهند. در میان منابع اخلاقی یهودی، تلمود از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. هرچند بسیاری بر این باورند که نمی‌توان آن را کتابی کاملاً اخلاقی پنداشت اما وابستگی عمیق سنت یهودی در موضوعات اخلاقی به این کتاب بیش از آن است که به ما اجازه دهد در بارهٔ این تردید اندیشه کنیم. نقش تلمود در شکل‌گیری اخلاق یهودی را نباید در افزودن آموزه و یا تعلیمی بر تعالیم اخلاقی کتاب مقدس و یا یک تفسیر معمول از اخلاقیات آن به انحصار درآورد؛ تلمود دوره‌ای جدید در اخلاق یهودی بنا نهاد که خصلت‌هایی مختص به خود دارد. گرچه معلمان یهودی در شکل دادن به اخلاق همواره به کتاب مقدس نظر داشته‌اند ولی تلمود در مقام تعمیق و بسط فضایل اخلاقی و توسعهٔ مفاهیم مجمل اخلاقی کتاب مقدس نقشی بی نظیر داشته است. شاید به همین دلیل است که امروزه تلمود برای یهودیان آموزه‌های اخلاقی دست‌یافتنی‌تر و سازگارتری دارد و از این سبب بیشتر محل رجوع است.

کلمات کلیدی: تلمود، میشنا، گمارا، هلاخا، اگادا، اخلاق یهودی


برچسب ها : تلمود, اخلاق یهودی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز