دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

مقدمه، ترجمه و تصحیح رساله أعلام الهدی و عقیدة ارباب التّقی

 
تاریخ انتشار: 1396/07/11    

مقدمه، ترجمه و تصحیح رساله أعلام الهدی و عقیدة ارباب التّقی

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان مقدمه، ترجمه و تصحیح رساله أعلام الهدی و عقیدة ارباب التّقی در گروه تصوف و عرفان اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده عرفان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که سه‌شنبه 4 مهر 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمدرسول ملکی به‌عنوان استاد راهنما، رحمان بوالحسنی، استاد مشاور و دکتر محمد سوری در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو فاطمه ابوالقاسمی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

رسالهٔ أعلام الهُدی و عقیدة أرباب التُقی، یکی از ارزشمندترین رساله‌های ابوحفص شهاب الدّین سُهرَوَردی است، که وی در آن اُصول و معارف صوفیه را با استناد به آیات و گاهی روایات، در دَه باب، و هر بابی را به موضوعاتی چون: توحید، نبوّت و چندین موضوع دیگر اختصاص داده و هر باب را به اختصار بیان کرده است. درواقع این رساله یک دورهٔ مختصر اُصول عقاید اسلامی از دیدگاه یک صوفی شریعتمدار است و خود وی نیز در مقدّمه این رساله را چونان دستورالعملی می‌داند که کسی بخواهد عقیدهٔ درستی داشته باشد می‌تواند این رساله را به‌عنوان یک برنامهٔ عملی موردتوجه قرار دهد. از همین رو، این رساله بااینکه کم‌حجم است، ولی به خاطر استحکام آن در موضوع خود، همیشه موردتوجه صوفیه بوده است. این رساله، با توجه به چندین نسخهٔ مناسب و مورد اعتماد تصحیح علمی شده و تحقیقات مناسبی نیز به همراه مقدّمهٔ تحلیلی بر آن نگاشته شده است و افزون بر تحقیق و تصحیح برای استفادهٔ عموم پژوهشگران به فارسی نیز ترجمه‌شده است.

کلمات کلیدی: توحید، نبوّت، قلب، زهد، صفات خداوند، اراده.


برچسب ها : پایان‌نامه کارشناسی ارشد, رساله أعلام الهدی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز