دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

تحلیل ادله و مبانی احرام از محاذات مواقیت از منظر مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1396/05/09    

تحلیل ادله و مبانی احرام از محاذات مواقیت از منظر مذاهب فقهی

جلسه دفـاع از پایان‌نامه دکتری با عنوان "تحلیل ادله و مبانی احرام از محاذات مواقیت از منظر مذاهب فقهی" در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که سه‌شنبه 27 تیرماه در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت‌الاسلام دکتر مهدی درگاهی به‌عنوان استاد راهنما، دکتر محمدهادی فلاح زاده، حجت‌الاسلام دکتر حسین رجبی، اساتید مشاور و حجج‌اسلام دکتر سید جعفر صادقی فدکی، دکتر عبدالله امیدی فرد و دکتر محمدرسول آهنگران در جایگاه اساتید داور برگزار شد دانشجو محسن درافشان از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در فرایند مبانی تشخیص محاذات مواقیت، شناخت موقعیت جغرافیایی محاذات از دیرباز تاکنون فقیهان و مکلفین مذاهب اسلامی را با مشکلاتی مواجه ساخته است با توجه به اینکه راه‌های شوسه و وسایط نقلیه جدید و گسترش سریع و روزافزون راه‌های بزرگ و فراخ جایگزین راه‌ها و مسیرهای ناهموار و صعب‌العبور گذشته شده و از طرفی دیگر بسیاری از اختلافات فتاوای فقهای مذاهب از مبانی گوناگونی است که فقیهان تشخیص داده‌اند امروزه و در روزگار جدید با پیشرفت‌های روزافزون بیش‌ازپیش باید با توجه به این دگرگونی‌ها از طریق اهل خبره به قواعد و مبانی علمی از راه طول و عرض جغرافیایی به موضوع محاذات مواقیت دست پیدا کنیم و دستاورد خود را در خدمت فقهای عظام قرار داده تا با رهیافت به این شناخت شاهد اختلاف کمتری در فتاوای فقها باشیم. پرسش از معیار و مبانی تشخیص محاذات مواقیت برای احرام در حج و عمره از منظر فقه مذاهب اسلامی، مسئله‌ای است که نیازمند کاویدن تا مرحله پاسخی درخور است. اختلاف فقهای اسلامی در اتخاذ مبانی و معیارهای متفاوت در تصوّر محاذات مواقیت، اختلاف فتاوای آنان در تشخیص محاذات مواقیت را در پی داشته است؛ تا جایی که تتبع نویسنده نشان از مبانی و معیارهای هفتگانه در این زمینه است. واکاوی این نظریه‌ها و نقد و بررسی ادله آن‌ها نشان می‌دهد که تلفیقی از معیار دایره‌ای و وادی‌ها می‌تواند بهترین و یگانه‌ترین راه تبیین صحیح محاذات مواقیت، البته بااطلاع از طول و عرض جغرافیایی و راهنمایی‌های اهل خبره، خواهد بود. این تحقیق باهدف شناخت اقوال و انظار فقهای مذاهب اسلامی و حدودوثغور مبانی با تبیین صحیح محاذات مواقیت انجام‌شده و نیل به این مَقصد در سایهٔ توصیف و تحلیل گزاره‌های فقه مذاهب اسلامی با گردآوری داده‌های کتابخانه میسّر است که نتیجه آن، تشخیص معیاری صحیح و دقیق از محاذات مواقیت همراه با تبیین و توضیح آن در قالب برخی اشکال هندسی است.

واژه‌های کلیدی: احرام، مواقیت، محاذات، فقه مذاهب اسلامی.


برچسب ها : ادله و مبانی احرام, محاذات مواقیت, مذاهب فقهی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز