دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

سیره امام علی (ع) در مواجهه با اهل بغی ازنظر مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1396/05/03    

سیره امام علی (ع) در مواجهه با اهل بغی ازنظر مذاهب فقهی

جلسه دفـاع از پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «سیره امام علی (ع) در مواجهه با اهل بغی ازنظر مذاهب فقهی» در گروه مذاهب فقهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که شنبه 31 تیرماه 96 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت الاسلام دکتر حسین رجبی به عنوان استاد راهنما، حجت الاسلام دکتر عبدالصمد علی آبادی، استاد مشاور و حجت الاسلام دکتر حبیب حاتمی کن کبود در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو مهلا زلقی از پایان نامه‌اش دفاع کرد.

 

در چکیده این پایان نامه آمده است:

پژوهش پیش رو با عنوان «سیره امام علی علیه‌السلام در مواجهه با اهل بغی ازنظر مذاهب فقهی» قصد دارد به سیره امام علی علیه اسلام در برخورد باغیان و جایگاه این سیره نزد مذاهب پنچگانه بپردازد. باغی به کسی گفته می‌شود که علیه حاکم مشروع اسلامی سرکشی کند.

هرچند در قرآن و سخنان پیشوایان معصوم علیهم‌السلام وجوب جهاد علیه بغات ثابت‌شده است، اما باید دانست که جز امام علی علیه‌السلام در سیره هیچ‌یک از دیگر معصومین علیهم‌السلام سراغ نداریم که در عمل علیه بغات جهاد کرده باشند.

به عقیده امام علی علیه‌السلام باغیان در مورد حکومت ایشان دچار شبهه شده بودند. لذا امام علی علیه‌السلام با حفظ مقدسات دینی به دیدگاه آنان توجه نموده و به پرسش‌ها و شبهات آنان، پاسخ قانع‌کننده می‌دادند و تلاش می‌نمودند تا نظام دینی، از افتادن در مشکلات، فتنه‌ها و اختلافات داخلی نجات یابد. ازاین‌رو فقهای مذاهب اسلامی آنگاه‌که بخواهند حکمی را برای مبارزه علیه بغات ذکر نمایند یا در این ‌باره به سیره معصومین علیهم‌السلام استدلال کنند، تنها به سیره امام علی علیه‌السلام تمسک می‌جویند، که در دوران خلافت پنج‌ساله خود ناچار شد، با سه گروه ناکثین، قاسطین و مارقین بجنگد. هدف از نوشتن این تحقیق، آشنایی سیره امام علی علیه‌السلام در جنگ با باغیان است و اینکه سیره امام علی علیه‌السلام در کتب فقهی امامیه و اهل سنت چه جایگاهی دارد که فقها مستندات آن را از رفتار آن حضرت با سه گروه باغی ناکثین، قاسطین و مارقین اخذ کرده‌اند.

کلیدواژه‌ها: امام علی (ع)، سیره، فقه، مذاهب فقهی، بغی، باغی


برچسب ها : سیره, امام علی, اهل بغی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز