دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین دکتر الهی منش در ادیان تی‌وی:
نگاه قرآن به انسان از نظرگاه عرفان بررسی شد
در نامه رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به رؤسای دانشگاه‌های جهان اسلام؛
دعوت دانشگاه‌های جهان اسلام به جنبش بازنگری در نگره‌های فلسفی و دینی
پیام تبریک رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به سفرای کشورهای اسلامی:
مسلمانان می‌توانند الگو و پیشگام صلح و مدارا در جهان باشند
مدیر نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد:
مجله مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده علمی پژوهشی شد

سفری باهدف تقریب: سیستان و بلوچستان

 
تاریخ انتشار: 1395/11/30    

سفری باهدف تقریب: سیستان و بلوچستان

نیمهٔ اول بهمن‌ماه، به همت دفتر تقریب دانشگاه ادیان و مذاهب و در همراهی گروهی از استادان و دانشجویان محترم و نیز نمایندگانی از مجمع جهانی تقریب مذاهب به استان سیستان و بلوچستان سفر کردیم. 

سفری فشرده و البته پر از برنامه‌های سودمند و آموزنده برای نویسنده و احتمالاً دیگر هم‌سفران. مدیریت کم نقص سفر نشان می‌داد مدیر اجرایی برنامه تلاش زیادی در برنامه‌ریزی و هماهنگی آن داشته است؛ و البته برنامه‌هایی که به نسبت حساب‌شده و هدف‌دار دنبال می‌شد از میهمان‌نوازی و نیز شناخت عمیق دوستان میزبان در آن سامان حکایت می‌کرد. به‌جا شایسته است که پیش از هر چیز هم از مجریان برنامه (دانشگاه ادیان و مذاهب و دفتر تقریب مذاهب اسلامی) و هم از برنامه‌ریزان (مشاور محترم استاندار) سپاسگزار باشیم. دیدار با جناب مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه و مدیر حوزه‌های علمیه اهل سنت زاهدان؛ دیدار با دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان؛ دیدار از زابل و دانشگاه فاخر این شهرستان؛ بازدید از کتابخانه ملی و مرکز اسناد زاهدان؛ جلسهٔ سودمند با مدیرکل آموزش‌وپرورش استان؛ دیدار با فرماندهی محترم نیروی انتظامی استان؛ دیدار با مسئولان محترم اداره کل اطلاعات در استان؛ بازدید از موزه مردم‌شناسی زاهدان؛ و ... برنامه‌هایی بود که در چهار روز اقامت در زاهدان و زابل انجام شد و برای همهٔ هم‌سفران موجب خوشوقتی و بهره‌برداری بود. در این کوته نوشته، مایلم چند مورد اندک از یافته‌های خود را در این سفر یادآور شوم.

یکم: تلاش برای تقریب و همگرایی ملی و دینی در کشور، بی‌شک یک مجاهدت خاموش است. هیچ تردیدی در این نیست که شکاف‌های فرهنگی و اجتماعی مناسب‌ترین زمینه برای بروز چالش‌های امنیتی جوامع است. تنوع مذهبی و قومی در کشور ما هر بدخواهی را وسوسه می‌کند تا با پررنگ کردن تمایزات هویتی امنیت و آرامش اجتماعی ما را تهدید کند. کسانی که برای تقویت پیوندهای اجتماعی تلاش می‌کنند، در حقیقت مجاهدانی هستند که بی‌نام‌ونشان و گاه همراه با بی‌مهری و نامهربانی برای تأمین امنیت ملی و تعالی اسلام عزیز می‌کوشند. کوتاهی، کم‌کاری و ساده‌انگاری اختلافات مذهبی تهدید بزرگی است که باید خیلی‌ها را متوجه آن ساخت. این برنامه‌های بی‌گمان در راستای توجه به اهمیت تقریب و تلاش برای تحکیم پیوندهای ملی و دینی امری لازم و شایسته تقدیر است.

دوم: مردم سیستان و بلوچستان از تراکم فرهنگی بالایی برخوردارند. مواجهه و تعامل با این مردم کاری بسیار پیچیده و حساب‌شده است. هیچ فرد و یا سازمانی نمی‌تواند بدون توجه به این پیچیدگی اهداف فرهنگی خود را دنبال کرده و ظفر یابد. امنیت، آموزش، بهداشت، قومیت، خانواده، قبیله، شهر، مذهب، و هر نهاد فرهنگی دیگری در این استان معنای خاص خود را دارد. هیچ نسخه وارداتی توفیق تقویت انسجام اجتماعی این سامان را نخواهد یافت. بنیادهای اجتماعی در این سامان باید با توجه به خصلت‌های فرهنگ متراکم آن مدیریت و تقویت شوند.

سوم: پیشینهٔ تاریخی این ملت نشانهٔ سخت اعتمادی آنان به نا خودی‌هاست. تجربه‌های تاریخی ناخوشایند ذهن این جامعه را به‌شدت به فیلترینگ منفی مبتلا کرده است. مردم مهربان و دوست‌داشتنی سیستان و بلوچستان درعین‌حالی که عمیقاً میهمان‌نوازند، ولی تجربه به آنان آموخته است که نباید ساده اعتماد کنند. به همین دلیل گروه‌هایی در قالب سفرهای تقریبی به آنجا می‌روند و نیز فعالان فرهنگی مقیم آن استان باید متوجه باشند کم‌ترین رفتار نامناسب ممکن است تجربه‌های سیستانی-بلوچ‌های زیرک را تکرار کرده و برنامه‌های فرهنگی را عقیم نماید. هوش فرهنگی ممتاز این مردم قرن‌هاست به آنان کمک کرده است که تنوع مذهبی و قومی خود را پذیرفته و سازگار باهم زندگی کنند. حالا که دشمنان این مرزوبوم با دمیدن در تمایزات هویتی مذهبی و قومی می‌خواهند در این منطقه اختلاف ایجاد کنند، این مردم ممکن است به کمک نهادهای برون‌استانی نیاز داشته باشند؛ ولی این کمک نباید موجب بی‌اعتمادی و نیز بی‌توجهی به توان فرهنگی بومی شود.

چهارم: وجود نهادهای متعدد که همه در تلاش‌اند تا وحدت را تقویت کنند و انسجام اجتماعی را فراهم آورند، می‌تواند کارکرد منفی نیز به همراه داشته باشند. زیرا همین نهادها با پررنگ کردن هویت‌های مذهبی زمینهٔ شکاف عمیق‌تر اجتماعی را فراهم می‌آورند. بهتر است بجای برنامه‌هایی که در آن‌ها هویت‌های دینی پررنگ می‌شود، تلاش گردد تا آن مردم فارغ از تمایزات مذهبی در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی باهم مشارکت داشته باشند.

پنجم: در کنار توجه عمیق و اهتمام به تقویت وحدت و انسجام اجتماعی باید توجه داشت که مشکلات اقتصادی و اجتماعی چون فقر و بیکاری به‌خودی‌خود می‌توان اختلاف زا باشد و نظم و انسجام اجتماعی را به هم بزند. از این نظر شاید بهترین اقدام برای افزایش وحدت و انسجام اجتماعی ایجاد کار و زمینه‌های درآمدزای باشد.

ششم: بارها از ریاست محترم دانشگاه ادیان، جناب حجه الاسلام و المسلمین نواب، شنیده‌ام که ابراز علاقه کرده‌اند شهید راه وحدت باشند. این آرزو (که البته عمر ایشان دراز باد) اهتمام زائدالوصفی را در ایشان ایجاد کرده است که برای تحقق وحدت از هیچ کوششی فروگذار نباشند. در این سفر برای ماها روشن شد که وحدت مذهبی چنان ارزشمند و البته ضروری است که باید خیلی‌ها برای تحققش آمادهٔ گذشت از منافع و حتی جانشان باشند. البته که سلامتی همه آرزوی ماست.

در پایان این نکته را یادآور می‌شوم که وحدت و نیز شکاف‌های مذهبی وضعیتی است که باید از زوایای مختلفی بررسی شود؛ به همین دلیل امیدوارم و البته پیشنهاد می‌کنم در سفرهای آینده افرادی با تخصص‌های مختلف و البته مرتبط شرکت داشته باشند.

 

نوشته دکتر مهراب صادق نیا عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در سایت دفتر تقریب

 


برچسب ها : سیستان و بلوچستان, تقریب, سفر

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز