دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
استاد خسروشاهی نماد رواداری شیعی در ایران معاصر بود
یادداشتی از دکتر حمیدرضا شریعتمداری؛
از کرونا تا کرونازدگی!
قابل توجه ثبت‌نام کنندگان در آزمون اشتمال و تافل؛
زمان برگزاری آزمون اشتمال به تعویق افتاد
پیام آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت ماه رجب
این اوقات را غنیمت داشته برای نجات ممالك اسلامی دعا كنید
یادداشتی از دکتر صادق نیا؛
بیماری و مرگ واقعیّت‌های اجتماعی
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب تشریح کرد:
جامعه کبیره احتجاج امام بر جریان غلات است

برخورد سطحی با دیگر ادیان و مذاهب عامل اختلاف با آنهاست

 
تاریخ انتشار: 1395/10/17    

 برخورد سطحی با دیگر ادیان و مذاهب عامل اختلاف با آنهاست

نشست علمی "بررسی موانع اخلاقی تقریب مذاهب در سیره و سخن اهل‌بیت (ع)" به همت دفتر تقریب مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور آیت‌الله حائری شیرازی در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، آیت‌الله حائری شیرازی در نشست "بررسی موانع اخلاقی تقریب مذاهب در سیره و سخن اهل‌بیت (ع)" که روز پنجشنبه 16 دی 1395 برگزار شد برخورد سطحی ادیان و مذاهب با یکدیگر را عامل اختلاف آن‌ها دانست.

آیت‌الله حائری شیرازی در این نشست درباره لزوم اجتناب از قضاوت قبلی در مواجهه با دیگر مذاهب و ادیان گفت: وقتی ما به‌طرف مقابل می‌گوییم شما در دینتان و مذهبتان دچار انحراف هستید چه انتظاری از طرف مقابل داریم. ما نباید با قضاوت قبلی به گفتگو با ادیان و مذاهب دیگر بپردازیم.

ایشان با اشاره به تخریب روزافزون چهره اسلام براثر اقدامات افراطی در منطقه گفت: وقتی داعشی‌ها یک خلبان روسی را بر مبنای آیه‌ای از قرآن آتش می‌زنند آیا نباید توقع داشت که مسیحیان درباره اسلام به انحراف بیفتند و آن را دین خشونت بنامند؟ الان در اروپا اسلام‌هراسی اوج گرفته و مردم را هنگام خروج از مساجد سنگ می‌زنند.

وی با تأکید بر لزوم اجتناب از تفسیر شخصی از قرآن گفت: باید این قرائت داعشی از قرآن را نه با حرف و شعار که با کار علمی از چهره اسلام بزداییم. قرآن کتابی نیست که هر کس آن را جلوی خود باز کند بخواند و عمل کند، قرآن کتاب خودآموز نیست.

آیت‌الله حائری شیرازی ریشه اختلاف مذاهب و ادیان را برخورد سطحی اصحاب و پیروان آن‌ها با همدیگر دانست و گفت: با مسیحیت و کتاب مقدس نباید سطحی برخورد کرد.

حائری شیرازی از شرایط گفتگو با ادیان دیگر گفت و خاطرنشان کرد که این گفتگوها باید پخته، مستدل و با حساب‌وکتاب باشد. شکل‌گیری بسیاری از گروه‌های منحرف در اسلام نتیجه سطحی‌نگری بود.

حائری شیرازی مشکل امروز بشریت را نه با ادیان بلکه با ورود دین به سیاست دانست و اینکه امروزه علم جای دین را گرفته است.

آیت‌الله حائری افزود: امروزه علوم انسانی جای دین را گرفته است و این در حالی است که تا وقتی دین در دانشگاه‌ها وارد نشود،‌ در جامعه نیز وارد نمی‌شود.

آیت‌الله حائری شیرازی در پایان از اخلاق گفتگو گفت و افزود: متأسفانه در فضای امروز جامعه برخی اختلافات دستمایه استهزاء طرف مقابل شده اما باید توجه داشت که رعایت اخلاق در عین داشتن اختلاف‌نظر با دیگران لازم و ضروری است. در روزنامه‌های امروز ما نیز متأسفانه سطحی‌نگری وجود دارد. اگر ما امروزه مفهوم صحیحی از انسانیت در اسلام ارائه دهیم، سایر ادیان از آن استقبال می‌کنند.

آیت‌الله حائری شیرازی در جمع‌بندی سخنرانی خود گفت: عرفان سطحی، فقه سطحی و تفسیر سطحی علت دوری ادیان و مذاهب از همدیگر است و استدلال عمقی و آوردن دلایلی از لایه‌های عمیق دین می‌تواند ادیان را به هم نزدیک کند.

گفتنی است در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با خیرمقدم به آیت‌الله حائری شیرازی به دوران شاگردی‌اش در خدمت ایشان اشاره کرد و آیت‌الله حائری شیرازی را فردی انقلابی و فعال خواند که در همه سنگرهای مختلف انقلاب از مجلس تا حوزه و دانشگاه حاضر و معتقد به مشارکت و گفتگوی همه گروه‌ها باهم بوده و هست.

 


برچسب ها : حائری شیرازی, نشست علمی, موانع اخلاقی تقریب مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز