دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محمدیان مشاور فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب:
بی‌حجابی ره‌آورد غرب است و تعبیر حجاب اجباری غلط است
دکتر سید علی موسوی نژاد در گفتگو با شفقنا؛
موضع نیروهای مردمی و انصارالله در یمن تقویت شده است
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
همکاری علمی در جنوب شرق کشور از اهداف دانشگاه ادیان است
بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب در واکنش به توهین به حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی:
این اهانت دسیسه دشمنان قسم‌خورده اسلام و عراق است
با حضور استادان حوزه و دانشگاه؛
میزگرد حوزه و دوران پساکرونا برگزار شد
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام رضا(ع) برگزار شد

آیا اهل سنت شرق ایران وهابی هستند؟

 
تاریخ انتشار: 1395/09/22    

آیا اهل سنت شرق ایران وهابی هستند؟

دیوبندیه مکتبی است که در قرن دوازدهم هجری، به‌دست شماری از علمای حنفی در شبه قاره هند بر مبنای تفکر شاه ولی الله دهلوی در روستای دیوبند تاسیس شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی به نقل از پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب، علمای دارالعلوم دیوبند در فقه مقلد ابوحنیفه و در اعتقادات و کلام تابع ابومنصور ماتریدی و ابوالحسن اشعری هستند. نگاه مثبتی به سلسله‌های تصوف اعم از نقشبندیه، چشتیه، قادریه و سهرودیه دارند[1] و با وهابیت ارتباط خوبی ندارند.

تفکر دیوبندیه تقریباً قریب به هفتاد سال است که وارد ایران اسلامی شده است و امروزه بسیاری از مولوی‌های شرق ایران از فارغ التحصیلان مکتب دیوبندیه هستند و به گسترش این طرز فکر کمک می‌کنند. [2] چیزی که مهم است این‌که نباید اهل سنت ایران را وهابی نامید، زیرا آنان با وهابیت تقابل بسیار زیادی دارند و حتی در موارد فراوانی اعلام کرده‌اند که ما وهابی نیستیم. زیرا وهابیت را فرقه‌ای انگلیسی و استعماری می‌دانند که درصدد تضعیف اسلام قدم بر می‌دارد.

مولوی عبدالرحمن سربازی، یکی از علمای شجاع و بزرگ دیوبندیه است که همیشه از وحدت مسلمین دفاع کرده و وهابیت را فرقه‌ای استعماری دانسته است. وی اکنون مدیر مدرسه دارالعلوم چابهار است و تالیفاتی دارد. یکی از آن تالیفات، ترجمه کتاب «المهند علی المفند»[3] است که در سال 1370 شمسی مقدمه‌ای زیبا بر این کتاب نگاشته است که اجمالاً به آن اشاره می‌شود:

«زمانی مدرسه دارالعلوم دیوبند مرکز مبارزه با استعمار انگلیس بوده است. روباه پیر فرنگ (انگلیس) برای ایجاد تفرقه و جدایی بین مسلمانان هند و رهبران دیوبندیه، ما را وهابی معرفی کرد، در حالی‌که ما کتباً اعلام می‌کنیم که سنی حنفی هستیم تا شاید در این مقطع زمان حساس که وحدت کلمه در مقابل استکبار جهانی، از اوجب واجبات است، بتوانیم بدین‌وسیله دست تفرقه‌افکنان را کوتاه نموده و در برابر جهان‌خواران و استعمارگران کنونی، گام به گام با سایر فرق اسلامی حرکت کرده و در یک کلمه بگوییم که ما وهابی نیستیم! بلکه سنی حنفی و در خط مشی سیاسی علیه استکبار و استعمار پیر می‌باشیم و در خط تفکر علماء مبارز دارالعلوم دیوبند هستیم و در هر فرصت مقتضی، همراه با برادران مسلمان خود علیه دشمنان مشترک اسلام و مسلمین، آماده مبارزه هستیم.»[5]

پی‌نوشت:

[1]. میبدی، علی ملا موسی، دیوبندیه، دارالاعلام لمدرسه اهل البیت، قم، 1394ش، ص11.

[2]. همان، ص12.

[3]. این کتاب تالیف مولانا خلیل احمد سهارنپوری است که در رد وهابیت نگاشته شده است و جناب مولوی عبدالرحمن سربازی آن را به فارسی ترجمه کرده است. و ترجمه کتاب با عنوان «عقائد اهل سنت و الجماعت در رد وهابیت و بدعت» به زینت چاپ مزین شده است.

[4]. کتاب المهند علی المفند چندین بار به چاپ رسیده است و در چاپ اخیر (1394) مقدمه جدیدی بر کتاب نوشته شده است. سخنان استفاده شده در این مقاله مربوط به مقدمه سال 1370 می‌باشد.

[5]. مقدمه مولانا عبدالرحمن سربازی بر کتاب عقائد اهل سنت و الجماعت در رد وهابیت و بدعت، تالیف مولانا احمد سهارنپوری، 1370ش، نسخه دیجیتال، ص10-11 (خلاصه شده)

 


برچسب ها : مولوی عبدالرحمن سربازی, دیوبندیه, دشمنان مشترک اسلام

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز