دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

انقلاب کوپرنیکی در علوم اسلامی

 
تاریخ انتشار: 1393/08/22    

انقلاب کوپرنیکی در علوم اسلامی

هدف وی در این نشست نه دفاع و یا رد نظریه دکتر سروش است بلکه هدف، بررسی ارکان و ساختار مقالات وی با عنوان «محمد؛ راوی رؤیای رسولانه» و مطرح نمودن این نظریه به عنوان یک برنامه پژوهشی و نه یک نظریه و تبیین ساختار این برنامه پژوهشی است

دومین نشست از سلسله نشست های پژوهشی پژوهشکده ادیان و مذاهب، روز چهارشنبه 21 آبان ماه برگزار شد.

دکتر خلیل قنبری در این نشست که با عنوان «انقلاب کوپرنیکی در علوم اسلامی»، برگزار شد محور سخنرانی خود را به بررسی چند مقاله اخیر دکتر سروش قرار داد.

به گفته دکتر قنبری هدف وی در این نشست نه دفاع و یا رد نظریه دکتر سروش است بلکه هدف، بررسی ارکان و ساختار مقالات وی با عنوان «محمد؛ راوی رؤیای رسولانه» و مطرح نمودن این نظریه به عنوان یک برنامه پژوهشی و نه یک نظریه و تبیین ساختار این برنامه پژوهشی است.

وی در این نشست گفت: با بازخوانی مقالات «محمد؛ راوی رؤیای رسولانه» سروش می توان ادعا کرد که او در فلسفه علوم اسلامی و علوم اسلامی انقلاب کوپرنیکی کرده است. او یک تعریف کاملاً تازه ای از معرفت دینی کرده است.

هم چنین دکتر قنبری تصریح کرد: سروش به عنوان عالم اسلامی در علوم اسلامی برنامه پژوهشی تازه ای پیشنهاد داده است. چنین نظریه ای در باب وحی با این ساختار سابقه ای ندارد. برنامه پژوهشی سروش از این قرار است: نظریه هسته ای که عبارت است از متافیزیک وصال که از آن به مکاشفه بی صورت و یا تجربه وحدت نیز نام می برد.

وی در ادامه سخنرانی خود با تأکید بر اینکه سروش در این مقالات تعریف تازه ای از روش درک متن ارائه کرده گفت: از جمله دست آوردهای برنامه پژوهشی مذکور تعریف تازه از علوم دینی و روش تازه فهم متن مقدس است. انقلاب کوپرنیکی در علوم اسلامی مبتنی بر انقلاب کوپرنیکی در فلسفه علوم دینی است.

دکتر خلیل قنبری در پایان سخنان خود به سؤالات اساتید و دانشجویان پاسخ گفت.

گفتنی است این نشست 21 آبان ماه با استقبال قابل توجه اساتید و دانشجویان در محل سالن شهید بهشتی برگزار شد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

 

محمد علی رستمیان
کاربر میهمان

1393/08/30 - 20:49:01

با احترام به دیدگاه آقای قنبری اما نظریه سروش سابقه داشته و او دیدگاه خود را از ابن عربی گرفته و یکسری تغییراتی در آن داده است.

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز