دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه برگزار می شود؛
وحدت حوزه و دانشگاه از منظر بیانیه گام دوم
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:
گاهی اوقات سیاست های کلان برنامه عمل ندارد
در جدیدترین شماره از نشریه هفت‌آسمان انجام شد؛
بررسی آیه «وَ مَا کنَّا مُعَذِّبِینَ» از دیدگاه علمای مذاهب
در حاشیه نشست «بررسی مسائل و اولویت‌های حوزه زنان و خانواده کشور»
دیدار عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست دانشگاه
دکتر شریعتمداری در گفتگو با شفقنا؛
پژوهش های ما نیازمحور نیست
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
علامه سید جعفر مرتضی بزرگ‌ترین سیره‌نویس عالم تشیع بود
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا
تبدیل روش تحلیل تطبیقی به مقایسه‌ای، یک مغالطه‌ است

حج یادآور تاریخ مقدس

 
تاریخ انتشار: 1398/05/19    

حج یادآور تاریخ مقدس

حج در اغلب مناسکش میراث ادیان ابراهیمی و پیامبران پیشین از ابراهیم تا موسی علیهما و علی نبینا السلام است. مناسک حج اگر با تأمل  و تعمق انجام شوند، حج گزار را هم به خدای متشخص متعالی می رسانند و هم او را به تاریخی مقدس و سرشار از عبودیت و توحیدگروی و معنویت پیوند می دهند.

حج در اغلب مناسکش میراث ادیان ابراهیمی و پیامبران پیشین از ابراهیم تا موسی علیهما و علی نبینا السلام است. مناسک حج اگر با تأمل و تعمق انجام شوند، حج گزار را هم به خدای متشخص متعالی می رسانند و هم او را به تاریخی مقدس و سرشار از عبودیت و توحیدگروی و معنویت پیوند می دهند.

 

اینکه یک مؤمن بداند او در سپهر ایمان مذهبی و دین‌ورزی تنها نیست و نیز دریابد در کنار تاریخ عمومی، تاریخ مقدسی در کار است که حضور و تجلی حقیقت متعالی و نیز اوج بندگی و البته برازندگی انسان های برگزیده را بازتاب می دهد، حتماً هم در ثَبات قدمش مؤثر می‌افتد و هم الهام‌بخش او در چگونگی زیست معنوی و حتی اجتماعی اش خواهد بود؛ این نگاه دقیقاً در مقابل نگاهی است که آغاز تاریخ مقدس را با دین و مذهب خاص خود می‌داند و به دیگر ادیان و مذاهب نگاهی تحقیرآمیز و الغائی دارد!

طبیعی است که برخی احکام یک دین با دین دیگری نسخ شود؛ اتفاقی که در تاریخ یک دین هم می‌تواند صورت بگیرد، اما این نسخ فقهی یا حتی ارائه تفسیرهای روزآمد نباید به معنای نسخ ارزش‌ها و بینش‌های اساسی دین پیشین تلقی و مایه گسست یک سنت دینیِ جهانی، فرامقطعی و البته فرازمانی باشد. هر دینی در پی احیای تعالیم مهجور مانده یا تحریف معنایی شده دین پیشین است و اسلام دین خاتم می‌شود چون سازوکار بقای متن اصلی دینی اش فراهم می‌گردد.

اینکه در قرآن کریم همواره به ایمان به همه کتب و رسل توصیه می‌شود، هرگز جنبه تشریفاتی و آیینی ندارد، بلکه می‌خواهد به مسلمان بفهماند که تو فقط به دین خودت منتسب نیستی، بلکه به دینی جهان‌شمول و به اسلامی عام و فراگیر تعلق داری که خط اصلی سیر بشریت را از گذشته تا کنون شکل داده است. تنهابودن و غریب افتادن درد جانکاهی است که می‌تواند آدمی را از پا بیندازد یا از راه به در کند یا دچار ملال و افسردگی سازد! به همین جهت است که قرآن کریم حتی به پیامبرش نیز می‌گوید که صلا دهد که من فرستاده بدیع و خاصی نیستم، من همانند و در امتداد همان خط مستمر رسولان هستم (ما کنت بدعاً من الرسل).

نگاه مثبت به گذشته و اکنونِ ادیان و دین‌داران، غیر از تأثیرات مثبتی که بر خود مؤمن دارد، نقش مهمی هم در جبهه‌بندی الهیاتی آنها در قبال هر نوع الحاد و بی دینی و نیز آفات و مشکلاتی دارد که سلامت، امنیت و اخلاق بشریت را تهدید می‌کند. ما در دنیای پیش‌رونده و به هم پیوسته امروز فقط با اتکا به همگرایی دینی و درون دینی است که می‌توانیم بر مشکلات ناشی از به حاشیه رفتن خدا، معنا و اخلاق فائق آییم.

موسم حج تمتع و مناسک و مشاعر آن فرصت مغتنمی است که ما، مسلمانان را هم از درون، منسجم کند و هم ما را به اقیانوس بی‌کران موحدان گیتی از آغاز تاریخ که آغاز تاریخ مقدس نیز است تا هم اکنون متصل سازد.

کسانی که از درک حضور معنوی خدا و دیگر مشاعر مقدس مکه و مدینه محروم مانده‌اند، به همدلی و همراهی معنوی با حجاج توصیه شده‌اند. یکی از این همسویی‌ها در نوافل دهه اول ذی‌حجه تبلور یافته که میان مغرب و عشا خوانده می‌شود. این نماز نیز یکی دیگر از مظاهری است که سنت دیرین توحیدی را به یاد می‌آورد: "و با موسی سی شب را قرار گذاشتیم و آن را با دهه‌ای تکمیل کردیم..." یادکردی از کلیم‌الله و ده شب و روزی که قرار خاص خدا با او بود و با عنایت خاص خدا به همسخن و همنوایش موسی پیشکش شد، یعنی همین دهه ذی‌حجه!

اینکه ما این ملاقات در میقات را به یاد آوریم و باشکوه‌ترین موسم و منسک اسلامی‌مان در همین دهه فجر معنوی (والفجر و لیالٍ عشر) صورت بگیرد و نیز چله‌نشینی اهل معنا نیز مطابق با چله موسی از اول ذی‌قعده تا عرفه و عید قربان باشد همه و همه پیام آور تجلی همیشگی خدا در زمین و زیست مؤمنان در سپهر معنوی و معنایی‌ای فراگیر و به هم پیوسته است.

باشد که ما، مسلمانان همواره در پی اتصال به مبدء متعالی باشیم و این اتصال را در جغرافیای معنوی و تاریخ مقدسی ببینیم که همه اهل توحید را با هر اسم و رسم دینی‌ای که دارند در پوشش معنایی و روحانی واحد و یکپارچه‌ای قرار می‌دهد!

منبع: دین انلاین

 


برچسب ها : حمیدرضا شریعتمداری, عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب, حج ابراهیمی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز