دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد انصاری‌پور:
حدیث سلسله الذهب نشانگر ارتباط توحید و امامت است
گزارش حجت‌الاسلام دکتر شریعتمداری از نشست اسلام ـ‌ مسیحیت
از قم تا پادربورن
جلسه دفاع از رساله دکتری برگزار شد:
کنترل اجتماعی از دیدگاه فقه امامیه و شافعیه
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
نظام موضوعات نوپدید فریضه زکات در فقه مذاهب پنج‌گانه
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
بیشتر اهل‌سنت اندونزی محب اهل‌بیت(ع) هستند
جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد برگزار شد:
ترجمه نیمه دوم از بخش اول کتاب (Code Of Jewish Law)
در پی درگذشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی:
پیام تسلیت رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

راه یابی دو کتاب به مرحله دوم داوری سی و سومین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

 
تاریخ انتشار: 1394/11/15    

راه یابی دو کتاب به مرحله دوم داوری سی و سومین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

کتاب‌های "تعالیم کلیسای کاتولیک"  از منشورات انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب و "اجبار به بدعت" منتشر شده توسط نشر ادبان، به مرحله دوم داوری سی و سومین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران راه یافتند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی دانشگاه به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب‌های "تعالیم کلیسای کاتولیک" با ترجمه دکتراحمدرضا مفتاح، دکترحسین سلیمانی و دکترحسن قنبری از سری منشورات انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب و "اجبار به بدعت" تر جمه فرهام فربد والا، از سری منشورات نشر ادیان، به مرحله دوم داوری سی و سومین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران راه یافتند.
بر اساس این گزارش، کتاب تعالیم کلیسای کاتولیک، مروری بر اعتقادات، سنت‌ها، آداب و رسوم و تعالیم ارائه شده از سوی کلیسای کاتولیک با استناد به متون رسمی و تعلیمی این کلیسا و کتاب مقدس است.
در این نوشتار به تبیین جنبه‌های کلامی، عبادی، اخلاقی و اجتماعی مربوط به تعالیم ارایه شده از سوی کلیسای کاتولیک برای مسیحیان این فرقه از جهان که مورد تأیید پاپ است، پرداخته شده و برخی از ادعیه، آداب و رسوم دینی و مذهبی و نیز مسایل حقوقی مربوط به مسیحیت کاتولیک معرفی شده است.
نویسنده نخست کلیاتی درباره مفهوم ایمان و هدف از آن و نیز ساختار تعالیم دینی در مسیحیت ارایه کرده و سپس اهمیت و ابعاد شناخت خداوند، رابطه بین انسان با خدا، جایگاه وحی و سنت به عنوان یکی از منابع شناخت دین و معارف دینی و لزوم پاسخ‌گویی آدمی به خداوند نسبت به اعمال و اعتقادات خویش از منظر کلیسای کاتولیک، مورد بحث و بررسی اجمالی قرار گرفته است. آنگاه برخی از عقاید مسیحیان کاتولیک نسبت به عیسی(ع)، نبوت وی، زندگانی و سرنوشت او و نیز تعالیم وارد شده از ایشان در دین مسیحیت مطرح شده و اعتقاد آنان به روح‌القدس و فدا شدن مسیح برای نجات مسیحیان منعکس شده است.
در بخش دیگری از کتاب نویسنده به برخی از آداب و آئین‌های کلیسای کاتولیک معروف به آئین‌های فیض‌بخش اشاره کرده و بعضی از احکام عبادی مربوط به این فرقه از مسیحیت و نیز دعاهای وارد شده از مسیح در زمینه‌های مختلف را معرفی کرده است.

کتاب "اجبار به بدعت" نیز که در دوجلد توسط نشر ادیان منتشر شده است به پژوهشی در مورد تحولات صورت گرفته در افکار و آرای پروفسور «پیتر لودویک برگر» جامعه‌شناس و فیلسوف آمریکایی در مورد ماهیت ادیان و سنت‌های دینی است.

در این نوشتار به برخی از دیدگاه‌های جدید این اندیشمند غربی در مورد عرفی شدن دین پرداخته شده و تعریف وی از دین و دینداری، نسبت بین دین و جهان هستی، رویکرد پدیدارشناختی وی نسبت به ادیان، عوامل گرایش وی به مسأله عرفی شدن دین و عوامل بازگشت وی از این نظریه، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

نویسنده اموری مانند: نقایص نظریه عرفی شدن دین، تأثیر جهان سوم، بیداری دینی در آمریکای شمالی، ناتوانی عرفی شدن از تأمین نیازهای اساسی جوامع، صداقت در پذیرش واقعیت، ترکیب معرفتی و تعدیل یافتن نظریه عرفی شدن را دلایل بازگشت پروفسور پیتر لودویک برگر از نظریه عرفی شدن دین عنوان کرده و دیدگاه‌های وی را در مورد مدرنیته و نقش آن در جهانی‌سازی، نسبت بین تجربه و سنت، جایگاه تفکر و اندیشه در ادیان، امکان بازگشت به سنت و مدرن‌سازی آن را مورد بحث و بررسی قرار داده است.


برچسب ها : کتاب سال, اجبار به بدعت, تعالیم کلیسای کاتولیک

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز