دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

گرایش دانشگا ه های عربی به سکولاریزاسیون در مطالعات اسلامی

 
تاریخ انتشار: 1394/08/21    

گرایش دانشگا ه های عربی به سکولاریزاسیون در مطالعات اسلامی

علل و عوامل تحولات دینی سیاسی معاصر به ویژه در جهان عرب در نشستی با سخنرانی شیخ شفیق جرادی از علمای لبنان در دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین و تشریح شد.

در این نشست که به همت دفتر تقریب دانشگاه ادیان و مذاهب، صبح چهارشنبه 20 آبان در سالن کنفرانس شهید بهشتی و با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان علاقه مند برگزار شد، مدیر «معهد المعارف الحکمیه» لبنان به تشریح علل و عوامل تحولات دینی سیاسی معاصر به ویژه در جهان عرب پرداخت.

سخنران این نشست در ابتدا به موج فزاینده دین گرایی در جهان معاصر پرداخت و روی کار آمدن جمهوری اسلامی و شخصیت رهبر فقیه آن را از مهمترین عوامل توجه دوباره انسان معاصر به دین و گرایش روزافزون به دین به ویژه در میان جوانان غربی دانست.

شیخ جرادی در این نشست با اشاره به وضعیت کنونی منطقه و جهان با اشاره به اکثریت اهل تسنن در جهان اسلام از انتقال قدرت تاثیرگذاری در جهان اسلام از الازهر که روزگاری کانون توجه مسلمانان جهان بود به پایگاه وهابیت به رهبری سعودی ها گفت و افزود: مسئله ای که اینجا پیش می آید این است که وهابیت بر خلاف الازهر مذاهب دیگر را قبول ندارد.

جرادی حرکت ها و جنبش های اسلامی معاصر را به دو دسته سیاسی و غیرسیاسی تقسیم کرد و  شکست اخوان المسلمین در مصر را که نماینده مهمترین حرکت اسلامی سیاسی در بین اهل تسنن بود تجربه ای تلخ برای مسلمانان خواند و افزود: این شکست برای عامه مردم این پیام را القاء کرد که اسلام دین سیاسی نیست.

میهمان لبنانی دانشگاه برآمدن گروه های تندرو به اصطلاح مسلمان را از نتایج فجیع این تجربه تلخ خواند که باعث شده اسلام حالا در میان افکار عمومی حداقل غرب به نماد دین خشن تبدیل شود.

شیخ شفیق از خطر جدیدی در جهان اسلام نیز سخن گفت که بسیار مایه نگرانی است و آن تلاش برخی کشورها در مراکز دانشگاهی و با همکاری پایگاه های خبری به منظور سکورلاریزه کردن اسلام است.

وی از دانشگاه های زیتونه تونس و دانشگاه های کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق و لبنان به عنوان مهمترین پایگاه های این حرکت نام برد که در آنها اسلام به روش سکولار مورد مطالعه قرار می گیرد به نحوی که تفکر سکولار درباره اسلام مایه مباهات افراد شده است.


برچسب ها : شیخ شفیق جرادی, سکولاریزاسیون در مطالعات اسلامی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز