دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محمدیان مشاور فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب:
بی‌حجابی ره‌آورد غرب است و تعبیر حجاب اجباری غلط است
دکتر سید علی موسوی نژاد در گفتگو با شفقنا؛
موضع نیروهای مردمی و انصارالله در یمن تقویت شده است
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
همکاری علمی در جنوب شرق کشور از اهداف دانشگاه ادیان است
بیانیه دانشگاه ادیان و مذاهب در واکنش به توهین به حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی:
این اهانت دسیسه دشمنان قسم‌خورده اسلام و عراق است
با حضور استادان حوزه و دانشگاه؛
میزگرد حوزه و دوران پساکرونا برگزار شد
به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی؛
جشن میلاد امام رضا(ع) برگزار شد

تاریخ و اندیشه های کلیسای انطاکیه تا آخر دوره آباء

 
تاریخ انتشار: 1394/06/16    

تاریخ و اندیشه های کلیسای انطاکیه تا آخر دوره آباء

پایان‌نامه کارشناسی ارشد "تاریخ و اندیشه‌های کلیسای انطاکیه تا آخر دوره آباء" در دانشکده ادیان، گروه ادیان ابراهیمی، داوری شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، یونس سروری سرای دانشجوی رشته ادیان ابراهیمی از دانشکده ادیان با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «تاریخ و اندیشه های کلیسای انطاکیه تا آخر دوره آباء» از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

در این جلسه که  چهارشنبه 11 شهریور در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد خانم دکتر هادی‌نا به عنوان استاد راهنما، دکتر احمدرضا مفتاح، استاد مشاور و حمید بخشنده در جایگاه استاد داور، به همراه نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی حضور داشتند.

در این دفاعیه که با حضور تعدادی از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد، استاد داور پس از گزارش دانشجو از پایان نامه، به نقد و ارزیابی آن پرداخت.

سپس دانشجو با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور از پایان نامه خود دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی شد.

چکیده: انطاکیه از جنبه تجاری اهمیت زیادی داشت؛ زیرا چهار راه ارتباطی فرات، دریای مدیترانه، آسیای صغیر و فلسطین و همچنین محل تجمع تاجران یونانی، مصری، سوری و آسیایی بود. در این شهر، از زمان سلوکیان فرهنگ و زبان یونانی غالب بود. همچنین به سبب حضور گسترده­ی یهودیان فلسطینی، این شهر نقطه­ی تلاقی فرهنگ یونانی با دین یهودی بود. از همان دوران تبلیغ عیسی مسیح، رسولان در انطاکیه فعالیت تبلیغی داشتند به همین دلیل این شهر به یکی از مهم­ترین پایگاه­های اولیه­ی مسیحیت تبدیل شد. حواریون و پیروان عیسی مسیح برای نخستین بار در انطاکیه «مسیحی» نامیده شدند. پولس در سفر تبلیغی­اش به یونان، آسیای صغیر و انطاکیه، انطاکیه را پایگاه خود انتخاب کرد. به گفته آباء و مورخین مسیحی، قدیس پطرس بنیان­گذار و اولین اسقف کلیسای انطاکیه معرفی شده است. اهمیت انطاکیه بیش از هر چیز، به سبب آن بود که نخستین کلیسای غیر یهودی در این شهر بنا و به مرکز مسیحیت غیر یهودی یونانی‌زبان تبدیل شد. در آغاز دوران مسیحیت، حضور مکاتب فلسفی و گنوسی در انطاکیه سبب شد تا برخی مفاهیم فلسفی و گنوسی مثل مفهوم لوگوس وارد مسیحیت شود و در الاهیات انطاکیه تاثیر بگذارد. همچنین تاکید بر تفسیر تحت­اللفظی کتاب مقدس در برابر تفسیر تمثیلی اسکندریه و نیز تاکید بر جنبه انسانی عیسی مسیح در برابر تاکید بر جنبه الوهی عیسی از جمله ویژگی­های مهم مکتب انطاکیه است.

واژگان کلیدی: کلیسای انطاکیه، متکلمان مسیحی در انطاکیه، مکتب گنوسی، فلسفه یونانی در انطاکیه

 


برچسب ها : کلیسای انطاکیه تا آخر دوره آباء, مکتب گنوسی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز