دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

دفاعیه پایان نامه مواجهه عالمان شیعی با بابیه و بهائیت

 
تاریخ انتشار: 1390/10/05    

وحید پاشایی از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان « مواجهه عالمان شیعی با بابیه و بهائیت» دفاع کرد.

 

دفاعیه پایان نامه مواجهه عالمان شیعی با بابیه و بهائیت

 

وحید پاشایی از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان « مواجهه عالمان شیعی با بابیه و بهائیت»  دفاع کرد.

 

به گزارش گروه تأمین اخبار و اطلاعات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «مواجهه عالمان شیعی با بابیه و بهائیت» از سوی وحید پاشایی دفاع شد.

 

در جلسه ای که ظهر سه شنبه 23 آذرماه در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور استاد راهنما، دکتر رهنمای منفرد، استاد مشاور، آقای سید علی موسوی نژاد و استاد داور، حجت الاسلام و المسلمین دکتر فرمانیان، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود.

 

چکیده:

واکاوی تاریخی بابیت و بهاییت اثباتگر این است که این فرق با ترویج عقاید باطل و حمله به اعتقادات راستین شیعه همچون مهدویت و خاتمیت کیان تشیع را در معرض خطر قرار دادند و در این راه از حمایت بیگانگان نیز بهرۀ وافر بردند. از دیگر سو عالمان شیعی که دفاع از مذهب و آموزه‌های آن را وظیفۀ اصلی خود می‌دانند به مواجهه با این فرق ضاله برخاستند. بدین جهت مناسب دیدیم پایان نامه‌ای را مهیا کنیم تا نمایی کلی از مواجهۀ عالمان شیعه با بابیت و بهاییت را با تکیه بر گزارش‌های معتبر تاریخی ترسیم کرده و آن را مورد تحلیل قرار دهیم.

در فصل اول موضوع پایان‌نامه و محتوای فصول مختصراً بحث شده واهمیت موضوع پژوهش، فرضیات واهداف مورد مطالعه وشرح مختصری از پیشینۀ پژوهش‌های انجام شده در آن ذکر می‌گردد. فصل دوم به پیشینۀ تاریخی، شرح حال رهبران و برخی از عقاید و مسائل بابیت و بهاییت اختصاص دارد و به فراخور بحث به مواجهۀ علما با شیخیه اشاره می‌نماید. فصل سوم بر مواجهۀ عالمان شیعی با بابیت متمرکز است و به مجالس مناظره باب با علمای شیراز، اصفهان، تبریز و مواجهات دیگر روحانیون و خاندان‌ها همچون خاندان مسجد شاهی، خاندان مامقانی، سید جمال الدین اسدآبادی وسعید العلما با بابیت می‌پردازد. فصل چهارم مواجهات عالمان شیعی را با بهاییت در چهاردورۀ "دوران پیش از پهلوی، دوران پهلوی اول، دوران پهلوی دوم و دوران پس از انقلاب اسلامی" بازگو می‌کند و به تحلیل آن می‌پردازد. آخرین فصل از این پایان نامه به نتیجه گیری اختصاص یافته است. در یک نگرش کلی می‌توان برخورد عالمان شیعی با باییت و بهاییت را شامل مواجهاتی فرهنگی، سیاسی، عملی و اجتماعی دانست هر چند برخی از مواجهات تلفیقی از این اقسام بوده‌اند. فقدان کار تشکیلاتی در مواجهه با بابیت و بهاییت یکی از آفت‌های جدی در مواجهات عالمان شیعه است.

واژگان کلیدی: عالمان شیعی، بابیه، بهاییت.

 


برچسب ها : مواجهه عالمان شیعی با بابیه و بهائیت

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز