دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

دفاعیه پایان نامه: ترجمه کتاب Comparing religions thought law

 
تاریخ انتشار: 1390/07/14    

محمدرضا فلاح تفتی دانشجوی رشته ادیان ابراهیمی از دانشکده ادیان با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «ترجمه کتابComparing religions thought law: Judaism& Islam » از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

در قالب پایان نامه ارشد صورت گرفت:

ترجمه کتاب Comparing religions thought law

محمدرضا فلاح تفتی دانشجوی رشته ادیان ابراهیمی از دانشکده ادیان با دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان «ترجمه کتابComparing religions thought law: Judaism& Islam » از دانشگاه ادیان و  مذاهب فارغ التحصیل شد.

در جلسه ای که صبح شنبه 9 مهرماه در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب و با حضور اساتید راهنما، مشاور و داور، نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و همچنین تعدادی از دیگر دانشجویان علاقه مند برگزار شد، پس از گزارش این دانشجو از پایان نامه، استاد داور به نقد و ارزیابی پایان نامه پرداخت. سپس دانشجو از پایان نامه خود با توجه به انتقادات استاد داور و نیز توضیحات اساتید راهنما و مشاور دفاع نمود و در نهایت بعد از شور اساتید راهنما، مشاور، داور و نماینده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی موفق به کسب امتیاز قبولی شد.

چکیده پایان نامه:

کتابComparing Religions through law: Judaism& Islam  دو دین دارای شریعت یعنی یهودیت و اسلام را بررسی می­کند. دو دین اسلام و یهودیت در بسیاری موارد با هم همگون­اند. این کتاب در نظر دارد نظام­های شرعی آنها را مقایسه کند تا میزان شباهت­ها و ماهیت تفاوت­ها میان این دو را کشف نماید. درست است که به طور کلی، نگاه بسته به یهودیت و اسلام به­مثابه­ی ادیان دارای شریعت تباین­های مهمی را نشان میدهد؛ اما اگر در چارچوب گسترده­تر ادیان جهانی به این دو دین نگاه شود، این دو دین در زمینۀ عقاید اصولی خود دربارۀ خدا و نظام اجتماعی، دوشادوش یکدیگر ایستاده­اند. بر این اساس، کتاب پیش­رو ادیانی را مقایسه می­کند که آنقدر شبیه به هم هستند تا مورد مقایسه قرار بگیرند؛ اما آنقدر هم با یکدیگر تفاوت دارند تا بتوان فرضیۀ جالبی را دربارۀ ویژگی هر دین بیان نمود. تئوری کلی کتاب این است که وقتی ما اسلام و یهودیت را در چشم انداز ادیان دیگر جهان می‌بینیم، آنها تا حدود زیادی با یکدیگر موافقند؛ اما وقتی آنها را در کنار هم در یک فاصلۀ تقریبی نزدیک قرار می­دهیم، درمی­یابیم که شناسایی تفکرات و تبیین­های کلی از این دو دین سخت است.

کتاب به دنبال مقایسه است اما این مقایسه برای شناخت است. منظور از شناختن یک دین به دست آوردن تصویری از کل آن دین است. شناخت یک دین به معنای درک اصول بدیهی و شیوه­های تفکر و پژوهش و دیدن همۀ این­ها با هم و در کنار هم است. قرار دادن دو دین در کنار هم نیازمند این است که تمام این دو دین به گونه­ای طرح شوند که با هم در ارتباط باشند، نقاط تلاقی با هم داشته باشند، به هم مرتبط شوند و همه این کارها را بدون تحریف انجام دهد.

این کتاب کتابی در زمینه علم سیاست نیست؛ ولی با این حال به جنبه­هایی از سیاست که با مطالعۀ درباره دین مرتبط است می­پردازد.

 

واژگان کلیدی: شریعت، یهودیت، اسلام، مطالعات ادیان

 

 


برچسب ها : شریعت یهود

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز